Zogezien De Hedwigepolder wordt natuurgebied Het blijft wringen, een vruchtbare polder onder water zetten. Toch gaat het gebeuren. De Hedwigepolder wordt teruggegeven aan de Schelde én wordt als natuurgebied schitterend. Schrikbeeld was de in steen gegoten Seine-monding Op de kou daar moet en kun je je gewoon kleden 11 sneeuwscooter door de be sneeuwde naaldbossen en over uitgestrekte bevroren meren, ritten op door pool- honden en rendieren ge trokken sledes, ze gingen ijsvissen („Eerst een diep gat boren en met je hengel tje en vislijn in dat gat blij ven poeren, anders vriest het weer dicht"), maakten sneeuwschoenwandelingen („Met van die tennisrackets onder je voeten"), ze be zochten het befaamde Snow Village bij het Lapse plaatsje Levi met het bekende ijsho- tel en natuurlijk, ze aan schouwden het noorder licht, oftewel aurora borea- lis. Edy: „Betoverend mooi. Je denkt eerst dat ze met schijnwerpers de boel in scène zetten, zo prachtig. Maar die zwemen paars en groen, het is echt van Moe der Natuur. Maar probeer het maar eens op de foto te zetten. Dat lukt dus alleen met professionele appara tuur, de mooiste herinne ringen zitten gelukkig in je hoofd." Ook cross country skiën en kilometers vreten op de kick sledge (een step met skilatten eronder) kan van de wensenlijst. Ook is het stel op de koffie geweest bij het opperhoofd van de Sami (oorspronkelijke be woners van Fins Lapland). Edy: „Onze persoonlijke gids is goed bevriend met deze man. Het was heel bij zonder, alsof je hier bij Wil- lem-Alexander op visite gaat." Schoenverwarmers Anne-Lies wilde kou en kreeg dat ook. In Levi was het -34,5 graden. „Je moet en kunt je daar gewoon op kleden. Speciale water dichte jassen en laarzen, thermo-ondergoed en schoenverwarmers als dat nodig zou zijn. Het waait daar amper, we hebben nooit echt staan klappertan den. Bovendien zorgen de gidsen goed voor ons. Als we op excursie zijn, wordt geregeld gestopt bij een kota (een soort tipi van hout) zo dat we ons daar kunnen warmen aan een vuur en geroosterde worst van ren diervlees. Wij zijn niet echt vleeseters, maar rendier vlees is wel een delicatesse!" Na de eerste trip naar Lap land, besloot het stel de vol gende reizen zelf te organi seren. Niet meer mee met een bus andere toeristen, maar zelf er op uit, samen met een gids. Ook namen ze al een paar keer hun dochter en kleinzoon mee. De be stemmingen werden steeds meer afgelegen en het land schap ruiger. Voor de komende reis is als bestemming Saariselka gekozen, op de Lapse hoog vlakten, niet ver van de Rus sische grens en te bereiken vanaf het noordelijkste vliegveld. Het plaatsje heeft driehonderd inwoners. Edy: „Absdale in de sneeuw, zeg maar. We gaan vanwege het ruige landschap daar en wil len er onder meer een goud mijn bezoeken." Over de volgende reizen wordt ook al nagedacht. Anne-Lies: „Ik wil heel graag nog eens met een ijs- breker meevaren en met de Santa Express van Helsinki naar Rovaniemi treinen. Ook denken we er aan lan ger dan een week te gaan. Het zijn inspannende da gen, we komen elke avond moe, maar (mede door de kraakheldere, zuivere lucht) ook weer vol energie thuis. Het is echt verslavend." In het vervolg ook in de zomer naar Lapland dan? Anne-Lies: „Nee, daar heb ben we toch echt Spanje voor. Maar voor sneeuw, sfeer en het landschap is er maar één plek: Lapland." Het is de voorspelling van weten schappers van de Universiteit Ant werpen en het Nederlandse on derzoeksinstituut NIOZ. Zij pre senteerden afgelopen week in Antwerpen een vakkundige mo delberekening op basis waarvan je alleen maar enthousiast kunt ra ken over de toekomst van het Grenspark Saeftinghe. Het groot ste brakwaterschor van West-Eu ropa, het Verdronken Land van Saeftinghe, maakt er deel vanuit, aangevuld met de ontpolderde Hedwige- en Prosperpolder. Aan een discussie die al meer dan twintig jaar geleden in gang is gezet, komt met de ontpoldering van de Hedwige- en Prosperpolder een (voorlopig) einde. Wijlen voormalig hoofdingenieur-direc teur Henk Saeijs van Rijkswater staat Zeeland was de grote anima tor van dit debat. Saeijs, de eerste bioloog in zo'n topfunctie bij Rijkswaterstaat, dacht anders dan zijn voorgangers. Om het water het hoofd te kunnen bieden, moet je meebewegen met de natuur, was zijn grondhouding. Ga je te gen de natuur in, dan krijg je vroeg of laat als mens de deksel op je neus. Zo ontstond ook de gedachte dat de rivier Schelde en de zeearm Westerschelde meer ruimte moe ten krijgen. Almaar de dijken ver hogen, zal bij een rijzende zee spiegel niet helpen. Een voorland in de vorm van grotere schorren en slikkengebieden moet extra be scherming bieden én kan ertoe bijdragen dat de Westerschelde als natuurgebied kan blijven functio neren zoals het hoort te functio neren. Schrikbeeld van Saeijs was hoe in Frankrijk met de Seine- monding is omgesprongen. Die is helemaal in steen gegoten. Het woord 'ontpolderen' was geboren, midden jaren negentig van de vorige eeuw. Saeijs was zo vol van zijn boodschap dat hij dacht dat iedereen er wel enthou siast over zou zijn. De provincie nam in de persoon van gedepu teerde Gert van Zwieten het voor touw voor een rondreizend in spraakcircus langs alle mogelijke plekken langs de Westerschelde die in beeld waren voor ontpolde ring. Eén van de eerste bijeenkom sten, in het dorpshuis van Sluiskil, liep februari 1996 direct al uit de hand. NOS-verslaggever Gerri Eickhof was er ook. Hij begon zijn reportage met beelden van de overstromingsramp van t953. De toon was gezet. Volksopstand Van Gele Hesjes-protesten had in dertijd nog niemand gehoord, maar de volksopstand was com pleet én boekte succes. De tweede verdieping van delen van de vaar geul in de Westerschelde, ten be hoeve van de Antwerpse haven, ging door, maar ontpoldering ver dween in een diepe la. Tot 2005. Nederland en Vlaanderen sloten een nieuw verdrag, zonder het in spraakcircus van midden jaren ne gentig. Een derde verdieping van de Westerschelde was erin opge nomen, evenals de ontpoldering van Hedwige-Prosperpolder. Nu is het zo ver dat die kan worden uit gevoerd. Eind 2022 moet het pro ject gereed zijn. Patrick Meire, hoogleraar na tuurontwikkeling aan de Univer siteit Antwerpen, kijkt ernaar uit. Hij was midden jaren negentig al bij de discussie over de toekom stige ontwikkeling van de Wester schelde betrokken. Nadat Neder land had besloten voorlopig niet tot ontpoldering over te gaan, trok hij fel van leer. Nederland had vol gens de Vlaming het debat vol strekt verkeerd aangepakt. Verge ten was de bevolking erin mee te nemen. Vergeten was de mensen goed te vertellen waarom de Wes terschelde nood heeft aan natuur- herstel. Langs de Schelde in Vlaanderen zijn inmiddels tal van natuurpro jecten uitgevoerd die ook tot doel hebben het achterland beter tegen overstromingen te beschermen. Het Schelde-gebied is er mooier door geworden. Het Hedwige- Prosperpolder-project moet de kers op de taart worden, een 'uniek' natuurgebied, aldus Meire en andere onderzoekers, waar mens en dier met volle teugen van kunnen genieten. De presentatie deze week in Antwerpen over hoe het gebied zich zal ontwikkelen, moest het bewijs leveren. Meire en de zijnen hebben de schone taak om tegenstanders van ontpolde ring hierin mee te nemen. GO ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 Anne-Lies en Edy op bezoek bij de kerstman. irtswm- m ÉIM FOTO PETER-N COLA Het Verdronken land van Saeftinghe. Ziet de Hed wigepolder er over vijftig.- jaar ook zo uit? HARMEN VAN DER WERF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66