Weer even thuis I 9 M De zussen Daisy (33) en Ineke (32) Vercruysse van de Zuidstraat 3 in Dreischor hadden de cadeaus van Sinterklaas amper uitgepakt of pa Rudi reed naar België of Zeeuws- Vlaanderen om kerstbomen te halen. Die werden vanuit de tuin van hun ouderlijk huis verkocht. Die garnalen probeer ik er wel in te houden. Maar dat kan ook op derde kerstdag zijn 'W&Sïè&ï We verveelden ons altijd wel een beetje. Als klein kind dan hè Grote, kleine, groene, blauwe, met kluit en zonder. Hij kwam met een wagen waar de kerstbomen to renhoog opgestapeld lagen terug", herinneren de zussen zich nog. Mensen liepen vanaf dat moment spontaan aan om een boompje te kopen. Maar hun vader shopte er ook wat bij elkaar voor vaste klan ten, waar hij de wensen van kende. Zoals de Adriaanskerk en de buurtjes. Die tuin bomvol bo men betekende voor de meiden dat er even niet meer in de tuin kon worden geschommeld. „Maar we deden weieens verstoppertje tussen de kerstbomen. Dat was ook leuk." Buitenmeiden waren het, alle bei. Met hun broertje Elroy groeide ze op in een voormalige boerderij midden op het dorp. In een huis waar geleefd mocht wor den, met achter een grote tuin met fruitbomen. „Waar we niet in mochten klimmen, maar wat we af en toe natuurlijk wel deden." De mooiste momenten in hun jeugd beleefden ze als de dagen langer waren en de temperaturen beter dan hartje winter. Haaien- tanden zoeken op het met schel pen bedekte pad achter hun huis, aardbeien plukken in de moes tuin en eindeloos veel uren touw tjespringen met andere kinderen van het dorp. „Super. We speel den altijd lekker buiten. Alles kon. In de zomer speelden we verstop pertje met de hele kluts. Nu kun je niet meer op straat spelen zoals vroeger. Het is veel drukker ge worden. Dat merk je wel. Iedereen heeft tegenwoordig twee auto's." Dat buiten spelen zat er met kerst ook niet echt in. Als meisjes vonden Daisy en Ineke, nu allebei zelf moeder, kerst dan ook 'best wel saai'. „We verveelden ons al tijd wel een beetje. Als klein kind dan hè. Er waren geen kinderen om mee buiten te spelen, want ie dereen vierde natuurlijk kerst. We keken wat kerstfilms en speelde een spelletje. Cadeaus hebben we met kerst nooit gedaan." Eerste kerstdag werd in huize Vercruysse standaard in de kerk afgetrapt. „Koud en heel lang zitten", vatten ze lachend de kerkdienst op die dag samen. Al deden ze heel wat meer dan alleen in de bankjes hangen. Want met de zondags school, waar de zussen op zaten toen ze klein waren, werd altijd een toneelstukje opgevoerd. En toen ze groter waren, werd de zondagsschool ingeruild voor de plaatselijke muziekvereniging Crescendo die ook altijd mee werkt aan de kerstdienst. Dus bliezen Daisy (hoorn), Ineke (bu gel, later bariton) en moeder Renny (bugel) elk jaar mee. Daisy en haar moeder, die muziek leerde maken nadat haar dochters ermee waren begonnen, doen dat - als het even kan - nog steeds. Daarna terug naar huis waar zo wel binnen als buiten een boom was opgetuigd. „Het versieren kan ik me niet meer herinneren, maar aftuigen deden we wel. Rood en zilver waren bij ons de kleuren. En soms zaten er kerstkransjes in die je er uit kon eten. Later hingen er ook diertjes in en dingetjes die we zelf hadden gemaakt", zegt Daisy. De boom buiten bleek meer dan eens een aantrekkelijk doelwit voor de jeugd die was we zen stappen in Renesse. „Dan werden 's nachts alle lampjes ka pot getrokken. Mijn vader heeft nog weieens voor de ramen zitten wachten. Toen gebeurde er niets. Maar de volgende dag waren ze toch weer gesloopt." Het was - en is nog altijd - tradi tie bij de familie Vercruysse om de buitenboom lekker lang te la ten staan. Tot de verjaardag van moeder Renny in maart blijft het huis een feestelijk sfeertje uitstra len. Ineke: „Dat vond ik altijd ge zellig, zo'n boom met lichtjes in die donkere maanden. En als het dan pas ging sneeuwen in fe bruari had je toch nog een witte kerst." Nog een kersttraditie in huize Vercruysse was het gour metten op eerste kerstdag. Met van die echte pannetjes op spiri tus. „Stierepis, zei m'n vader al tijd. En vooraf een garnalencock- tail, met zo'n blaadje sla in een cocktailglas. Ik weet nog dat hij een keer vergeten was garnalen te halen. Verschrikkelijk vonden we dat." Over tradities gesproken. Ineke: „Die garnalen probeer ik er wel in te houden. Maar dat kan ook op derde kerstdag zijn hoor. Dat maakt voor mij niet uit." Want hoe saai ze de kerstdagen als kleine meisjes ook vonden de traditie houden de zussen, die al lebei met hun gezin op Dreischor wonen, inmiddels zeifin stand. Al is de manier waarop niet in beton gegoten. Ineke: „Het is leuk om een dag samen met z'n allen te zitten. Dat geeft me meer een kerstgevoel dan dat het allemaal op eerste kerstdag moet gebeuren. Dat gevoel krijg ik weieens bij an dere mensen, dat ze van alles in moeten kopen voor die ene dag. Terwijl ik dan denk: een dag eer der of later is het ook leuk om fa milie en vrienden te ontvangen." Daisy: „En dan is het gewoon ge zellig om bij elkaar te zijn en eens een spelletje te doen ofzo. Mét de mannen erbij. Wat die van mij trouwens niet meer wil omdat hij vindt dat we valsspelen. We heb ben één keer met kerst Risk ge daan en dat was voor hem ge noeg." GO ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 'n Bos met kerstbomen in onze achtertuin ESMESOESMAN Daisy en Ineke (foto onder) voor de zijgevel van hun ouderlijk huis. De plek waar hun pa altijd een grote kerstboom neerzet, fotoalbum familie ver- CRUYSSE Daisy (I) en Ineke Vercruysse voor hun ouderlijk huis in Drei schor waar hun ouders nog al tijd wonen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64