'Ik lag te huilen in bed dat ik er niet bij kon zijn' 4 Wat carnaval is voor Brabanders is kerstavond voor Middelburgers Uit de oude doos. Kerstavond 2000 in de Sev. foto Seventy-Seven De laatste jaren - ze zijn inmiddels allemaal rond de vijftig - plannen ze een jaarlijkse borrel met etentje in restaurant De Vriendschap. Van Willegen: „Kerstavond is door de jaren heen een traditie geworden. Voor mij is dat etentje een afslui ting van het jaar, en het begin van de kerst. Het hoort erbij. Het is handig om op deze avond af te spreken, omdat iedereen terug naar Zeeland komt om kerst te vie ren bij vader en moeder. Ik heb wel eens geprobeerd tussendoor een afspraak te maken met de groep, maar dat lukte niet met al die volle agenda's." René Louws reist voor een avond vanuit de Randstad op en neer: hij wil de re ünie voor geen goud missen. „Het is fijn om die oude band weer te voelen. We halen herinneringen op; het is een jaarlijkse status- update van onze levens." Van Wil legen: „We spreken samen het jaar door. En je merkt al snel dat ieder een weer zijn eigen rol in de groep aanneemt, zoals het vroeger was." „Eind november gaat het weer tintelen", zegt Adriaansens. „Elk jaar denk ik: ik heb nog niks ge hoord of gezien over kerstavond. We gaan toch wel weer afspreken? Maar er is altijd wel iemand die een berichtje in de WhatsApp- groep gooit." Hij hoeft niet meer zo nodig in de kroeg te staan. „Vroeger stonden we in een volle bar. Je werd als het ware opgetild door de mensenmassa. Het leek wel of het elk jaar drukker werd." Een kerstavond missen? Daar was geen denken aan. „Je wilde er heel graag bij zijn, omdat je mensen te genkwam die in andere steden studeerden." Nu vindt hij het vooral belangrijk om zijn oude vriendengroep weer te zien. „Als je wat ouder wordt, heb je geen zin meer om hard te moeten praten. Het is comfortabeler om lekker aan tafel te zitten. Maar voor mij blijft die gezamenlijke kerstavond absoluut bij de kerst horen." Thijs Malcorps, sinds twee jaar bedrijfsleider van Seventy-Seven, beleeft op 24 december de drukste Joleyn Tange (I) en Sophie Corstanje hebben in de tent bij Sev (r) een comfortabel plekje veroverd. dag van het jaar. „Het is spannend, want met zo veel mensen kan er steeds iets misgaan. Bij de mensen voel je ook een spanningsopbouw: iedereen wil voor 12 uur 's nachts binnen zijn. Het voelt als een wed strijd. Je leeft er met het hele team naartoe. Het geeft een enorme kick." Malcorps vraagt oud-perso neelsleden om bij te springen ach ter de bar. „Het is een lange mid dag, avond en nacht, maar ieder een is altijd bereid om te helpen. Iedereen heeft een positief gevoel. En als je geen bier kan tappen, dan kan je het na die avond wel. Er gaan duizenden liters bier door heen." Wat carnaval is voor Brabanders, is kerstavond voor Middelburgers, weet Bob Roosdorp. Hij werkte tot een paar jaar geleden 18 jaar in Se venty-Seven, waarvan 16 jaar als bedrijfsleider. Hij herkent de spanning die Malcorps voelt. „Je bent er verantwoordelijk voor dat alle mensen de avond krijgen die ze willen: namelijk de allerleukste avond van het jaar." Wat de charme is van kerstavond? „Ieder een die terugkomt voor de kerst. Al die mensen die elkaar weer zien." Malcorps vult aan: „Kerst avond is veel gastvrijer dan bij voorbeeld oud en nieuw. Je hoeft eigenlijk niet met mensen af te spreken, want je komt altijd wel bekenden tegen." De kerstsfeer komt voor midder nacht niet uit de luidsprekers. Voor 12 uur hoor je geen Wham! en Mariah Carey in Seventy-Se ven. Dat is een ongeschreven regel. „Mensen vragen voor die tijd wel kerstnummers aan, maar we doen het nooit", zegt Roosdorp. „Om precies 12 uur laten we de klok twaalf keer slaan. Daarna begint altijd John Lennon en gaan de schalen met kerstbrood door de kroeg. Dan hoor je vanuit de rij buiten teleurgestelde mensen. Zo van: 'oh nee, we hebben hét moment van de avond gemist!"' De traditie van kerstavond be staat al ruim dertig jaar, en is be gonnen in Seventy-Seven, zegt Cees Rijn. De eigenaar van res taurant De Vriendschap en café Seventy-Seven herinnert zich dat het sinds 1975 al druk is in de bin nenstad. „Veel bezoekers kwa men destijds na de kerkdienst naar de kroeg. Het was een totaal andere sfeer. Heel ingetogen, maar het gaf wel een warm gevoel. Mensen waren op z'n zondags ge kleed." Na 1980 werd kerstavond een echte feestavond. „Ik ging een maand voor de kerst een keer naar de OK Club in Antwerpen met Ir- ving Comijs, die destijds achter de bar stond in Seventy Seven. Een dj draaide nummers van The Police en The Stones. De tent ging uit z'n dak: geweldig was het. Dat is Ir- ving toen ook in Seventy-Seven gaan proberen op kerstavond. Vanaf dat moment is het elk jaar drukker geworden." Naast Se venty-Seven gingen ook andere cafés open op kerstavond. De kroe gen mogen al jaren tot vier uur openblijven: twee uur langer dan op een normale uitgaansavond. Het feest heeft zich inmiddels door de hele binnenstad verspreid. De kroegen op de Markt kunnen veel meer mensen ontvangen, nu sinds een jaar of vijf de hele maand december blokhutten voor de deur staan. Seventy-Seven kon eerst zo'n 150 mensen kwijt, nu zijn dat er ongeveer 350. Vooraf gaand aan kerstavond zijn de blok hutten ingericht met banken, ta fels en sfeervolle verlichting. „Maar op kerstavond gaat al het meubilair eruit. We plaatsen lock ers voor de jassen en er zijn extra toiletten." Daarmee is de avond comfortabeler dan vroeger, omdat ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59