Zeeuwen van overal vieren kerstavond in Middelburg 3 Kerstavond is dé stapavond van het jaar in Middelburg: stampvolle kroegen, duizenden liters bier en toch een gemoedelijke sfeer. Horeca-ondernemers en vriendengroepen kijken er het hele jaar naar uit. f o this is Christ- H mas...'De stem van john Lennon klinkt door bar Se- venty-Seven, in de volksmond de Sev geheten. Scha len met kerststol worden doorge geven in de overvolle kroeg. Het is 12 uur, en iedereen in Middelburg weet: Kerstmis is begonnen. In veel steden kun je op kerst avond een kanon afschieten, maar in Middelburg is het de drukste horeca-avond van het jaar. Wie naar binnen wil in Seventy-Seven moet zeker om vier uur 's mid dags al bij de ingang zijn. Zonder twijfel kom je daar bij de deur Bert de Graaff tegen. De eigenaar van beveiligingsbedrijf Delta Safe zorgt al dertig jaar dat de middag en avond rustig verlopen. Daar hoeft hij niet veel voor te doen, zegt hij zelf. „Vanaf half vijf staan mensen in de rij voor Seventy-Se ven, soms wel anderhalf uur. Maar de sfeer is heel gemoedelijk. Er is verbroedering: het is buiten al ge zellig. We delen alvast glaasjes glühwein uit." De Graaff ziet elk jaar dezelfde bezoekers. „De men sen die 's middags al naar de kroeg komen, gaan om acht uur 's avonds weer naar huis. Dronken natuurlijk. En na negen uur zie je heel veel mensen die buiten Zee land wonen, en kerst komen vie ren met hun familie. De meesten zijn 25 jaar of ouder. Het is een fijn publiek: iedereen komt voor de gezelligheid." Reünieavond Kerstavond in Middelburg is een reünieavond. Zeeuwen die uitge waaid zijn naar de Randstad of andere delen van het land, komen naar huis om kerst te vieren met hun familie. Op 24 december spreken ze met oude vrienden af in de binnenstad. De vrienden groep van Hans van Willegen, René Louws en Jan-Willem Adri- aansens komt al ruim dertig jaar samen op kerstavond. Eind jaren tachtig dronken ze bier in Se venty-Seven, en dansten ze in de voormalige discotheek de Stads- danszaal en The Cavern. „Sommi gen van ons gingen vroeger eerst nog naar de kerstnachtdienst met hun ouders. Om half één stonden we in de kroeg", herinnert Van Willegen zich. GO ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 OUHDUBBEl jsm-W 'jbambuie Kerstavond Thijs Malcorps, de bedrijfsleider van café Seventy-Seven, het mid delpunt van de kerstavondviering in Middelburg, fotoernestaverburg moet je in Sev zijn CORNELLEKE BLOK LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58