Ondine Nu lag hij daar, hun eerstgeborene ff t In het nieuws Uit het nieuws 1 Kerstnachtshows met de Bijbel Caféverbod met geel hesje aan DEZE WEEK IN Z. Wij zijn een blije,jonge en moderne kerk Datgele hesje is wel een ding geworden Zijn niet alle vrouwen gezegend, in wie negen maanden een kind groeit? 9DAISYEN 10 GEEN INEKEWEER MOOIERE EVEN THUIS IN KERST DAN DREISCHOR LAPLAND 11 NATUUR IN DEHEDWIGE WORDT PRACHTIG et was koud. Zacht lag de sneeuw over de stad, maagdelijk wit, die eerste dag van zijn leven. In de ziekenhuiskamer keken de jonge ouders ver tederd neer op het kindje. Stil, de oogjes geslo ten, lag het te slapen in de kunststof kribbe naast het bed van de moeder. Midden in de winternacht had hij zich aangekondigd. Nu was hij daar: hun zoon, hun eerstge borene... mijn kleinzoon. Een klop op de deur. Nog meer bezoekers die een verre reis hadden afgelegd om het wondertje te aanschouwen. Ze hadden geschenken bij zich, helaas geen goud, want dat had het jonge stel goed kunnen gebruiken. Ik kon mijn ogen niet van hem afhouden. „Mag ik hem vasthouden?" Zijn handjes, met piepkleine wriemelvinger- tjes, waren koud, zijn oogjes gesloten. Ademde hij nog wel? Dezelfde schrik als toen ik zelf moeder werd van mijn eer ste: de jonge vrouw die nu in het kraambed lag, geboren on der het sterrenbeeld Maagd. Een naam geven is niet niks. Ik hoefde er - 31 jaar geleden - niet lang over te piekeren hoe ik mijn doch ter zou noemen. Bijna alle vrouwen in mijn familie - en zelfs een aantal mannen - dragen de naam Maria. Om verwarring te voorko men, hebben ze wel alle maal een andere roepnaam. Mijn eigen moeder ging door het leven als Rita. Het was ook de naam van haar favoriete beschermheilige: Rita, patrones van de hope loze gevallen. Maria, noemde ik mijn dochter dus. Naar de geze gende onder de vrouwen, de 'eerste' Maria, de oer- moeder. Zijn niet alle vrou wen gezegend, in wie negen maanden lang een kind groeit, dat gezond ter we reld komt? Negen maanden lang gokten en gisten en grapten we over de naam die mijn kleinzoon zou dragen. Was het Brutus? Piet? Ronnie? Arbogast? Vooral die laatste - gevonden in een heel seri eus boek met kindernamen - bleef onder grote hilariteit een tijdje rondzingen. Nu weet ik het dan einde lijk. Jairo noemden Maria en Demian hem. Afgeleid van het Grieks (Jairus) of oud-He breeuws (Jaïr): God verlicht. Hoe toepasselijk, dacht ik ontroerd, wrijvend over zijn koude handjes. Vanaf het moment dat ik hem zag, leek het leven lichter, mooier, zachter, nieuw. Juist dit jaar was Sinterklaas stilletjes voorbijgegaan. Juist dit jaar had ik voor het eerst geen kerstboom opgetuigd. Juist dit jaar voelde ik me oud en zag ik voor het eerst meer grijze haren dan ik uit kon trekken in mijn donkere haar. Volgend jaar zal er weer een boom staan, beloofde ik mijn kleinzoon, terwijl ik naar zijn slapende gezichtje keek. Ik zal slingers ophangen en sinterklaasgedichtjes schrijven, kin derliedjes neuriën en appeltjes schillen. Ik zal knuffels te rugvinden en een flesje geven, achter je driewieler aanren nen en pleisters plakken. Ik zal je vertellen dat een brandne tel prikt en naar de sterren wijzen, ik zal van je houden en je troosten als je eng gedroomd hebt. Ja, ik zal jouw oma zijn. In Theater De Mythe in Goes houdt kerkgenootschap De Door brekers maandagavond 24 decem ber twee kerstnachtshows. „Wij spreken liever over een show met de blijde boodschap van kerst. En deze kerstdienst wordt héél bij zonder, kan ik je verzekeren", zegt 'master of ceremony' Arjen Paa- uwe. Arjen is de broer van geboren Krabbedijkenaar Peter Paauwe, die dertien jaar geleden met zijn vrouw Ilona De Doorbrekers op richtte. De kerk heeft verspreid over Nederland nu zes locaties waar elke zondag duizenden gelo vigen bijeenkomen; een zevende wordt in 2019 in Amsterdam ge opend. Arjen: „Wij zijn een blije en jonge kerk die openstaat voor de moderne tijd. Een wereldkerk, eigentijds en heel toegankelijk. Maar wij doen niets af aan de Waarheid: wij geloven de Bijbel van kaft tot kaft." Arjen Paauwe verwacht zo'n duizend mensen in de Mythe te ontvangen. De eerste dienst is om 19.00 uur, om 22.00 uur de tweede. „Speciaal voor mensen die de nachtelijke kerstsfeer willen. Ook daar zijn kinderen welkom. Heel de productie is gericht op kinde ren en jongvolwassen. In onze diensten komen kerk en theater samen, het is een feestje waar ook je kinderen plezier kunnen heb ben." De diensten zijn ook live te vol gen via YouTube, Facebook Live en DoorBrekers.tv. Jacqueline Kramer uit Goes is snipverkouden. De weerstand is een beetje weg, na de hectische weken die vooraf gingen aan de demonstratie van de Gele Hesjes, van zaterdag in Middelburg. Orga nisator Jacqueline van Zeeuwse Gele Hesjes Sociaal: „Het was een hoogtepunt. We hadden dit niet verwachtom eerlijk te zijn. We hebben nog geteld op een filmpje, het waren er zeker honderd. Er bleven zich ook maar mensen aan sluiten. Op Plein 1940 kwamen er ook nog mensen bij. Uit Terneu- zen, Vlissingen, Goes, Biezelinge, van Schouwen-Duiveland, echt uit heel Zeeland. De stemming was positief. Geen wanklank, niks. Ik heb van anderen gehoord dat langs de zijlijn wel mensen liepen die afkeurend keken, maar daar heb ik gelukkig niks van gemerkt. Toen we stonden te wachten, voor we begonnen, bij de Nieuwe Kerk, ging iemand even een cafeetje in omdat het zo koud was. Hij mocht niet naar binnen. Dat gele hesje is blijkbaar wel een ding geworden. Ik hoorde ook van iemand die aan gehouden werd omdat hij een geel hesje aanhad. Voorafgaand aan de demonstratie was het een gekken huis. Zo'n demonstratie gaat niet zomaar, je moet ontzettend veel regelen. En het is nog niet afgelo pen. Op de website komen er nog steeds mensen bij. We gaan door. Dat worden ludieke acties, verder wil ik nog niks zeggen." UW W W tU\. v ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 GO DoorBrekers.nl. Amy Dijkstra speelt op het orgel in de oude dorpskerk in Rilland. KIEK! P12 14 Met een roesje de feestdagen door Saskia Noort 15 Wat hebben we in Mali bereikt? Daan Heerma van Voss 19 Zing in je moerstaal Alexander van Eenennaam 20 School Oss herpakt zich na drama Stint Paul Driessen 22 Jan Snoek schrijft speeches Jan Hoedeman/Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57