13 Niet is gewoon Welkom in Hotel Kampala JAN WILLEM RIETBERG aan Rotterdam heeft indruk ge maakt op de Afrikaanse atleet. De Zeeuwse delegatie keek zelfs even rond in het Feyenoord-stadion. „Het grootste stadion dat ik ooit gezien heb." Na afloop van de race was er ook nog een bijzondere traktatie. „Ik at een oliebol." Graanpapje In Strijenham eet Agaba wat de pot schaft. „Boerenkool is lekker." Maar ook wordt rekening gehou den met de dieetwensen van de Afrikaanse gast. Zo wordt er 's och tends vaak bushera geserveerd, het nationale ontbijt in Oeganda. De ingrediënten komen uit de oude voorraad van Jonkergauw in Ber gen op Zoom. Agaba zweert bij het graanpapje. „Ik word er sterk van." In de aanloop naar Aagtekerke heeft hij niets aan het toeval over gelaten. Pas nog heeft hij een deel van het parkoers verkend, samen met trainer Anthony van den Berg van Loopgroep Zeeland. Agaba verbleef een dag of wat in Oost- Souburg, bij Jan Willem Rietberg thuis. Elke dag werden het strand en de duinen opgezocht. Het Zeeuwse zand is voor hem nog steeds een vreemde ondergrond. „Mijn voetenwerk in het zand is slecht. Ik loop als een kip. Ik moet meer rendement uit mijn loopbe weging halen." Na Aagtekerke volgen voor Agaba onder meer nog de Sylvester Cross in Soest en de Halve Mara thon in Egmond. Maar eerst wil hij op Walcheren zijn grote concur rent Tim van den Broeke verslaan. „We zijn goede vrienden. We ge ven elkaar doorgaans weinig toe. De vorm van de dag zal beslissend zijn." gauw. De in Strijenham woonach tige duursporter Ton van Os, een bekende van Jonkergauw, maakte hem wegwijs in het loopwereldje. Legendarisch was zijn debuut, in een ijskoude Trail by the Sea. Re gen, hagel en wind geselen de op kop lopende Afrikaanse atleet. Hij raakt bevangen door de Zeeuwse kou en wordt links en rechts gepas seerd. „Van de laatste kilometers herinner ik me niets." Later in zijn eerste Hollandse winterseizoen was Agaba beter ge wapend tegen de omstandigheden en won hij vaak, ook in Aagtekerke. Die dag ontmoette hij ook Jan Wil lem Rietberg van de Loopgroep Zeeland. Een nieuwe vriendschap was geboren. Agaba bracht de Kerst door in Friesland, samen met de fa milie van Rietberg. En hij werd lid van de Zeeuwse loop groep. Het voelt voor hem als een warm nest. „We hebben veel plezier sa men. Deze winter ver blijft Agaba bij Ton en Jacque- line van Os, in Strijenham. TON VAN OS Het buurtschap schuilt weg onder de dijk, een stuk of wat huizen en een camping. Agaba is er een be kende verschijning geworden. On derweg wordt hij tijdens zijn trai ningsrondjes regelmatig gegroet en bij zijn naam genoemd. Voor Agaba zijn het geluksmomenten. „Het zijn allemaal aanmoedigin gen die me sterken in mijn missie. Ik wil mezelf blijven verbeteren als atleet en straks financieel in staat zijn om naar de universiteit te gaan." Het prijzengeld van zijn 23ste plaats in de Ze venheuvelen- loop in Nij megen is net binnen. Een mooie klassering, in een sterk internationaal veld. Hij wisselde zelfs nog wat woordjes met Joshua Cheptegei, zijn landge noot en winnaar. „Hij is mijn grote held." Er zijn meer centjes onder weg, die van zijn tweede plek in de Beekse Bergen Cross bijvoorbeeld. Ook in de Bruggenloop in Rotter dam hoefde Agaba slechts één at leet voor zich te dulden. Het is weer een deelname met een ver haal. „Ik heb angst voor water en durf eigenlijk geen bruggen over." Lachend: „En in Rotterdam zaten er wel zes bruggen in de route." Hij was in de Maasstad samen met Jan Willem Rietberg en an dere leden van de Loopgroep Zee land. „Op de bruggen liep ik zo ver mogelijk aan de binnenkant, om maar niet naar beneden te hoeven kijken. Ik maakte heel wat extra meters en werd ook nog een keer verkeerd gestuurd." Het bezoek zaterdag 22 december 2018 GO Aggrey Agaba heeft een plekje in ons hart veroverd. Ook kan hij geweldig op schieten met onze twee kinderen. Bin nenkort is hij klaar met de middelbare school. We kennen zijn grote droom: naar de universiteit gaan. Tegelijkertijd weten we dat zoiets in Oeganda niet ge makkelijk is. Hij ver wondert zich hier ook over zoveel zaken, die voor ons vanzelfsprekend zijn. Die verwonde ring vinden we goed om onze kinderen voor te houden. Niets is gewoon. Afgelopen zomer fietsten wij van Riga in Letland naar huis. Onderweg bedacht ik me hoe leuk het zou zijn om Aggrey Agaba uit te nodi gen. We zijn vorig jaar vrienden gewor den. Voor mij is dat ook een soort van rijkdom. Hij is een warme, aardige jon gen en opgegroeid in een heel andere cultuur. Die ge kleurdheid van de wereld, al die varia ties in gewoonten en culturen, spreken mij aan. Het is hier soms net Hotel Kampala. We leren van elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49