O O) CD O 12 ZE Loof viert jubileum met overwinning Antwan Tolhoek gaat naar de Giro Oemoemenoe vecht op de derde plaats iiirvuj, O v I\(V|J JUIVIBi O VISM ATLETIEK GRENZELOZE PASSIE Atleet uit het Oegandese dorp Kyeitembe is neergestreken in het Thoolse Strijenham. Hij logeert er bij Ton en Jacqueline van Os en wordt door de inwoners van het buurtschap aangemoedigd tijdens zijn trainingsrondjes. Vandaag verdedigt de snelheidsduivel zijn titel in de Aagtekerkerun. Voor voetballer Augustine Loof was het gis teravond een feestavond in de Keuken Kampi oen divisie. De verdediger speelde niet alleen zijn honderdste duel in het betaalde voetbal, maar was met zijn club FC Eindhoven ook nog eens te sterk voor Jong AZ. Het werd 2-1 voor de Eindhovenare. Tom Boere en Godfried Roemeratoe begon nen op de bank bij FC Twente en vielen kort voor tijd in. De 2-0-zege op NEC was toen al binnen. Istvan Bakx (basis) en Julius Bliek (bank) waren met Go Ahead Eagles te sterk voor RKC (1-3) en spits Siebe Schets kon FC Dordrecht als basisspeler niet aan een zege helpen op TOP Oss: 0-1. Wielrenner Antwan Tolhoek rijdt in 2019 niet de Tour de France en ook geen Vuelta, maar de Giro d'Italia. Dat werd gisteren bekend tijdens de presentatie van Jumbo-Visma, de ploeg van de coureur uit Yerseke. Daarmee maakt de Zeeuwse renner zijn hat trick grote rondes compleet. Twee seizoenen geleden debuteerde hij tijdens de Spaanse Vu elta namelijk in een grote ronde en afgelopen zomer reed Tolhoek de Tour de France. Dat deed hij zeer behoorlijk met een 37ste plaats in de eindklassering. Bovendien verrichtte hij veel werk voor zijn kopman Steven Kruijs- wijk. De rugbyers van Oemoemenoe spelen zater dag de laatste wedstrijd van de reguliere com petitie in de ereklasse. In Delft spelen de Mid delburgers tegen het studententeam DSR-C, de oudste club van Nederland, die dit jaar het honderdjarig bestaan vierde. Beide teams zijn al veroordeeld tot de Trophy Poule, waarin degradatie uit de ereklasse voorkomen moet worden. Bij winst is Oe moemenoe zeker van de derde stek in de de gradatiepoule en start het met drie punten. Als DSR-C zegeviert met een bonuspunt, kan het de Middelburgers nog passeren op de ranglijst. Natuurloop Topper Stunt ggrey Agaba behoort van daag tot de fa vorieten in de Aagtekerke run, het hard loopevene ment dat hij vorig jaar al won. De uit Oeganda afkomstige Agaba overwintert op het eiland Tholen, in het buurtschap Strijenham om precies te zijn. Eind januari keert hij terug naar huis. Onder de zee dijk vertelt hij over zijn jeugd, am bities en zijn band met onze stre ken. Zijn moeder, woonachtig in het dorp Kyeitembe, heeft Agaba sinds zijn vertrek niet meer gesproken. Ze heeft geen mobiele telefoon. Via de app heeft hij van zijn in de hoofdstad Kampala woonachtige zus gehoord dat alles goed is thuis. Een dag voor dit interview was er nog contact. Het geeft de 27-jarige Agaba rust in het hoofd. Een ge moedstoestand die hij nodig heeft om te presteren. Zondag nog won hij in Bergen op Zoom de Spado Cross, net als vorig jaar trouwens. Voor hem een zege met een gou den randje. Nathalie Jonkergauw woont er, de vrouw die zich des tijds in Kyeitembe over hem ont fermde. Jonkergauw deed ontwik kelingswerk in het Afrikaanse land, trouwde met een Oegandese man en stichtte er een gezin. Zij is belangrijk voor Agaba, tot op de Van het verdiende geld kochten we thuis een geit dag van vandaag. „Alles wat ik heb bereikt, dank ik aan haar." Als jong ventje was Agaba op zoek naar eigen inkomsten. Om la ter in Kampala, zes uur van zijn dorp, naar de middelbare school te kunnen gaan. En misschien wel de universiteit, nog steeds zijn grote droom. Agaba had een zeis. Hij maaide het gras, in en rond Kyei tembe. Jonkergauw vroeg hem het gras op haar compound onder handen te nemen. Een flinke klus. De beloning was navenant. „Van het verdiende geld kochten we thuis een geit." Zeeuwse kou Jonkergauw ontdekte ook zijn ta lent als hardloper. Ze zorgde voor huisvesting in Kampala en bracht hem in contact met coach James William Mugeni, een gereputeerd trainer in Oeganda die ondertus sen werkzaam is in de Verenigde Staten. Agaba werd toegelaten tot de middelbare school en kreeg de kans zich als atleet verder te ont wikkelen. In de schoolvakantie trainde hij zelfs een keer in Iten, in de Riftvallei in Kenia, waar topat leten uit de hele wereld op hoogte aan hun conditie werken. Later volgde nog een stage in Nairobi. Vorig jaar winter kwam Agaba voor het eerst naar onze contreien, op uitnodiging van de naar Bergen op Zoom geremigreerde Jonker- zaterdag 22 december 2018 VOETBAL WIELRENNEN Antwan Tolhoek (r) tijdens de ploegen- presentatie van Jumbo-Visma. fotoanp RUGBY Hippisch sportcentrum De Kroo neemt dit weekeinde vast een voorproefje op de feest dagen. In Nieuw- en Sint Joosland wordt van daag en morgen namelijk het Christmas Jum ping gehouden. De pony's bijten het spits af. Om 9.00 gaan zij van start. Omstreeks 13.00 uur zijn vervolgens de paarden aan de beurt. Morgen starten de pony's eveneens om 9.00 uur, maar gaan de paarden een uur eerder van start, om 12.00 uur. In Goes wordt zondag de Warmathon Sponsorloop gehouden. De opbrengsten hier van worden toegevoegd aan de opbrengst van de Kanjerloop van Jade de Lange, die vorige week ruim 3500 euro opleverde. GO I In Axel wordt vandaag de eerste IVA Na tuurloop ge houden. Het evenement vindt plaats op het RES Motor crossterrein. Atleten kunnen kiezen voor 9000 meter of 18.000 meter. l-Z Voetbalster Sharona Tiele- man heeft met de vrouwen van ADO Den Haag de topper tegen PSV ver loren. De kop loper was met 1-2 te sterk voor de num mer drie. Tiele- man stond niet in de basis, maar viel na de pauze in. 5 De volleybal- sters van VVS'92 waren in de eerste klasse dicht bij een stunt tegen koploper De Burgst Breda 2: 3-1. De Brabanders in casseerden daarmee pas het vijfde ver- liespunt in tien duels. Ben van den Aarssen Strijenham A - Aggrey Agaba Aggrey Agaba tijdens één van zijn trainingen op het eiland Tholen, waar hij al herkend wordt, fotojohan van der heijden o. V)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48