II Wilhelm BV wenst u prettige feestdagen fóltrnd, ca. 10111 Wilhelm Kerstbestand 10 Jarig collectief verwelkomt nieuwkomers in de Vleeshal en een De Zeeuwse Kunstkring wordt 60 en viert dat met een 'Winterexpo' in de Vleeshal. Die herbergt 80 werken van haar 18 leden. Op grond van hun leef tijd zijn de meeste le den waarschijnlijk pensioengerechtigd. Maar hun werk oogt fris en geïnspireerd. Een tentoon stelling als deze wijkt natuurlijk af van de reguliere exposities van de SBKM, die nadrukkelijk inspelen op de ruimte zelf en de voorhoede van de internationale kunstont wikkeling tonen. Maar de inrich ting is evenwichtig. De werken zijn meer dan voorheen met elkaar in relatie gebracht. En minstens zo belangrijk: het niveau is prima. Recent is een aantal leden opge stapt en zijn er vier nieuwe bijge komen. Het huidige ensemble is evenwichtiger dan ik mij kan her inneren. Opvallend is ook dat alle leden mee-exposeren. Als gebrui kelijk is er een divers palet aan be naderingen en technieken samen gebracht. Schilderijen, tekeningen, fotografie, keramiek, grafiek en sculptuur. Elk van die disciplines is door meer kunstenaars verte genwoordigd. Het vergelijken van hun aanpak voegt iets toe aan het geheel. De Kunstkring mag blij zijn met haar nieuwe leden. Marion Crezée tekent ijzersterk én subtiel. Haar werk draait om het verbeelden van verwondering over de schoonheid van de natuur. Maar: in een zwart-wittekening van naaldbomen zie ik een rode boom. Die voegt spanning en be tekenis toe aan het beeld. Is de rode boom gedoemd om te ver dwijnen? Of reageert hij op het omgaan van de mens met de na tuur? Tegendraads Christine de Vos is de meest te gendraadse van het gezelschap. Zij combineert collagetechnieken met tekenen en schilderen. Dat leidt tot doorleefde, dwarse en krach tige composities. Twee werken met de titel I have decided to become a saint zijn kenmerkend voor haar prikkelende visie. Ook aan Helma Hulscher is geen doorsneebenade ring besteed. Haar schilderijen be ginnen vaak met een landschap, maar al werkend gaan vorm, kleur en verf een eigen leven leiden. Met als resultaat composities die nog steeds refereren aan de waarne ming, maar ook een innerlijke ge ladenheid bezitten, plus puur pic turale kwaliteit. Evelien Verhulst deed vorig jaar voor het eerst mee en toont vier Op 8 december jl. kondigde de grootste criminele or ganisatie in Colombia, El Clan del Golfo, voor Kerstmis en Nieuwjaar een staakt-het-vuren af. De organisatie die wordt be schuldigd van het exploiteren van routes voor drugshandel in samenwerking met Mexicaanse kartels, afpersing en illegale goudwinning, roept ook andere gewapende groepen op de wa pens neer te leggen. Vorig jaar was er een kerstbestand in Zuid- Sudan. In Noord-Ierland, bij een langdurig en gewelddadig con flict tussen protestanten en ka tholieken, zijn de wapens meer dan eens tijdens kersttijd neerge legd. In 1914 werd de Eerste We reldoorlog tijdelijk opgeschort. De wapens neerleggen vind ik een mooie bijkomstigheid van een christelijke feestdag en invul ling van het idee van 'vrede op aarde'. „Maak het niet mooier dan het is", maant conflictonderzoe ker Bert Bomert van de Radboud Universiteit op zijn site. „Een be stand heeft kans van slagen wan neer beide partijen uit dezelfde traditie stammen." Hij verwacht niet dat een kerstbestand in de strijd met de jihadi's in Syrië ook maar enige kans van slagen heeft. Een verhaal zoals dat van solda ten in de Eerste Wereldoorlog is tot op de dag van vandaag be kend. Strijdende militairen ver lieten destijds de loopgraven om samen kerstliederen te zingen, si gaartjes te roken en een potje indringende foto's. Landschappe lijke beelden en stadsgezichten vermengen zich met het beeld van de treinwagon van waaruit ze zijn waargenomen. Het spel tussen binnen en buiten levert boeiende composities op. Ik zie de foto's als metaforen voor de spanning tus sen de binnenwereld en de wereld buiten jezelf. Met het uitlichten van dit viertal heb ik de tentoonstelling geens- Monnikenwerk voetbal te spelen, en dat op ver schillende plaatsen langs het front. Voetballen was natuurlijk niet erg goed voor het oorlogs- moreel. Het is geen toeval dat in het Colombia van 'El Clan del Golfo' bij het re-integratiepro gramma voor FARC-rebellen voetbal juist wordt ingeschakeld Een bestand heeft kans van slagen wanneer beide partijen uit dezelfde traditie stammen als methode voor pacificatie. Voormalige rebellen trappen daar opzettelijk een balletje met mili tairen, hun voormalige tegen standers. Er zijn ook partijen die wanneer ze de wapens neerleg gen de gelegenheid aangrijpen om orde op zaken te stellen zodat zij na het bestand harder kunnen toeslaan. Maar toch... als je het nu hebt over de 'benefits', de goeie zins in zijn totaliteit belicht. Ieder van de andere exposanten heeft een eigen verhaal dat met liefde voor inhoud, vorm en materiaal wordt verteld. De komende weken kunt u het zelf zien. Mocht u daar voor naar Middelburg komen ver geet dan niet naar de solo-exposi tie van Arthur Bernard in Galerie T te gaan. Daarover schrijf ik vol gende week. kanten van religie dan mag het tijdelijk stoppen van moordma chines toch wel even meetellen? Kerstdag is voor veel mensen geen religieuze hoogtijdag meer. Het gedenken van de geboorte van Jezus is voor velen naar de achtergrond verschoven. Maar kerst lijkt nog wel een feest van verzoening of verbroedering. Misschien past het label cul- tuurchristendom erbij. Een paar dagen op adem komen en werken aan de relaties met de mensen die je lief zijn, moet dat per se religi eus geclaimd worden? Ik geloof in mensen en mogelijkheden tot verzoening wanneer zij zich wer kelijk voor elkaar interesseren. Dat heeft niks te maken met zoete kerstsfeer en te zware maaltijden die grootgrutters pro moten, maar waar je het juist zuur van krijgt. Om al dan niet tijdelijk de strijdbijl te begraven, heb je volgens mij ballen nodig, veel moed en vooral vertrouwen. Wat mij betreft past de foto van acteur Nasrdin Dchar naast zijn kerstboom in het thema, al kreeg hij op Instagram de nodige kri tiek te verduren. Die boom heeft net zo min iets met islam als met christendom uit te staan, maar overbrugt wel verschillen. Ver zoening begint met de intentie van elkaar de hand willen reiken. Christenen zien dat als iets tus sen God en mensen. Maar ook zonder religie kan een kleine wa penstilstand tussen mensen de kerst redden en in extremere si tuaties mogelijk mensenlevens. Vredige kerstdagen gewenst! BARTIMÉUS Dit jaar versturen wij geen kerstkaarten, maar doen we een gift aan Stichting Bartiméus www.bartimeus.nl glas- en schilderwerken behang- en spuitwerken www.wilhelmbv.nl - info@wilhelmbv.nl - T 0115 43 16 92 zaterdag 22 december 2018 GO Kunstkring viert lustrumexpositie Grafiek van Saskia Eggink, schilderijen van Sjaak de Wit en objec ten van Cobi Boone. fotosnicoout Nico Out Middelburg José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk - Bert Bomert, conflictonderzoeker Werk van Marion Crezée. T/m 6 januari 2019. Winterexpo Zeeuwse Kunstkring. Markt 1. Middelburg. Dagelijks 12.00- 17.00 uur. Eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. "Stichting Bartiméus is een instelling ten behoeve van zorg voor slechtziende en blinde mensen." José Baars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46