ACHTER DE SCHERMEN 9 Er bestaat veel onwetendheid over werken in de geestelijke gezondheidszorg (GGZ). Om meer inzicht te geven in de werkzaamheden kijken we een dagje mee met Fulya Topal (28), sinds twee jaar woonbegeleider bij Emergis. Eén op de vier mensen komt met psychische klachten bij een huis arts en een deel daar van wordt doorverwe zen naar de GGZ. Fulya Topal doet er alles aan vooroordelen die er be staan over Emergis te weerleggen. „Zelfs nieuwe cliënten vragen soms 'kan ik wel aan familie ver tellen dat ik hier woon? Moet ik mensen uitnodigen bij Emergis?' Natuurlijk kan dat, ik draai het juist om. Het is zo knap dat ie mand aangeeft wat zijn of haar probleem is en een actieve stap zet naar verbetering. Mensen die ik begeleid zijn net als ieder ander, alleen hebben ze ondersteuning nodig bij bepaalde dagelijkse ta ken. Door in een beschermde woonomgeving te leven vinden cliënten stapje voor stapje een route naar zelfstandigheid. Emer gis is een tussenstop op weg naar herstel." Gepassioneerd vertelt Topal over haar liefde voor de gezond heidszorg. „Tijdens mijn studie Maatschappelijk werk en Dienst verlening trok de afdeling psychi atrie mijn interesse. Vooral de di versiteit en het contact met cliën ten sprak mij aan. Toen ik bij Emergis begon wist ik binnen een week zeker, dit is mijn passie." Ze werkt in Goes als begeleider op een beschermende woonvorm. Tussen kwart over 8 en 10 uur ko men bewoners hun medicatie op halen. „Ik maak een praatje en vraag hoe de dag er uit zal zien. Daarnaast bezoek ik cliënten aan huis en voer gesprekken met psy chiaters, andere behandelaren, werkleerbedrijven en sociale dienst. Tussendoor kruip ik achter een computer voor het admini stratieve werk. Dagelijks typ ik methodische plannen en persoon lijke krachtenprofielen, maar 80 procent van mijn werk bestaat uit contact met cliënten." Luisterend oor Een luisterend oor bieden en kij ken wat iemand nodig heeft om vooruit te komen, ziet Topal als haar voornaamste taken. „Onder steunen en herstelgericht werken, dat zijn aspecten die mijn werk leuk maken. Ik ben persoonlijk be geleider van vier cliënten. Daar bouw ik een band mee op en het is belangrijk dat ze me volledig ver trouwen. De één heeft meer be hoefte aan contact dan een ander, maar soms zie je mensen op bloeien en weten ze me steeds va ker te vinden voor een praatje of een uitgebreid gesprek." Bij de on dersteuning van cliënten geniet ces een feit." Topal probeert altijd naast de cliënten te staan. „Veel mensen hebben al genoeg ellende meegemaakt in hun leven en door positief te blijven en iemand in zijn kracht te zetten, ontstaan er prachtige momenten." lossing. Haalbare doelen opstellen werkt erg motiverend. Bijvoor beeld als een cliënt geen drukke ruimtes durft te bezoeken en we beginnen met de stap om zelfstan dig buiten een wandeling te ma ken. Als dat lukt is het eerste suc- Topal het meest van een klein suc cesje dat behaald wordt. „Het is enorm dankbaar werk. Ik heb één uitgangspunt: geen enkele situatie is uitzichtloos, voor alles is een op- zaterdag 22 december 2018 Fulya geniet van elk succesje Hans Puik Fulya Topal, woonbegeleider bij Emergis in de inloopruimte van de beschermde woonvorm, fotos marcelledavidse De woning in Goes waar Fulya Topal werkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45