DE JAARWISSELING II 4 HUIZENMARKT OVERVERHIT De alsmaar toene mende huizenprij zen hebben de Zeeuwse huizen markt een 'explo sief'jaar bezorgd. „Er is te laat ingegre pen", verwijt de Ter neuzense makelaar Hendrik van Hoeve het provinciebe stuur. Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. Maandag Hoe is het de Schotse Hooglanders vergaan die ontsnapten bij Baarland? li Zeeland te komen wonen „De aan trekkende economie zorgt voor een betere infrastructuur en meer banen. Dit komt bovenop de veilige en schone omgeving die wonen in Zee land aantrekkelijk maakt." Met huizenprijzen die steeds ho ger liggen, lijken makelaars te profi teren. Dit beeld spreekt Van Hoeve tegen: „In de makelaardij zijn de laat ste jaren veel regels opgetrokken die geld kosten. Tien jaar terug was het bijvoorbeeld nog gratis om nieuwe huizen op de website te zetten. Dat kost tegenwoordig flink wat geld", zegt Van Hoeve. „Vergeleken met buurlanden zitten Nederlandse ma kelaars met een relatief laag aandeel percentage van de koopsom, zo'n an derhalve procent. De makelaardij wordt vooral winstgevend door de uren die je erin steekt. Slapend rijk? Dat word je er niet van. Het is niet zo fantastisch als het lijkt." ningmarkt terug te zien. Van Hoeve: „Aankomend jaar zal de hele voor raad waarschijnlijk verdwenen zijn." Compact Een ander probleem op de woning markt is een tekort aan geschikte woningen voor ouderen. Een grote groep Zeeuwse senioren wil graag compact wonen, het liefst op één verdieping. „Het tekort aan geschikte woningen voor bejaarden bestond in 2015 al. Er zijn intussen nog steeds niet genoeg maatregelen genomen om dit op te lossen. Omdat ze niet kunnen doorschuiven naar senioren woningen zitten ze vast aan de ge zinswoning die te groot voor ze is ge worden. De doorstroom blokkeert." er zo'n huis vrij, dan is concurrentie nog steeds groter dan normaal. „Door de lage rente heeft iedereen extra geld achter de hand om op een huis te bieden." Tot slot is er nog de economische groei: er is meer belangstelling om in Door de lage rente heeft iedereen extra geld achter de hand om op een huis te bieden Van de Zeeuwse wo ningvoorraad is min der dan een derde over, ten opzichte van twee jaar gele den, rekent Hendrik van Hoeve voor. Hij verwacht dat de Zeeuwse huizenprijzen voorlopig flink blijven stijgen. „Een huis in een stad als Vlissingen, Goes of Terneu zen is makkelijk in een week ver kocht", vertelt de makelaar. Vooral huizen tussen de twee en drie ton zijn populair. Op koophuizen vanaf de vier ton ligt minder druk. Als voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Makelaars (NVM) heeft Van Hoeve zicht op de situatie in heel Zeeland. Hij vindt dat de pro vincie de nieuwbouw te lang heeft afgeremd. „Men dacht: 'Zeeland is een krimpgebied. Waarom zou je bouwen?'" „De gemeenten weten waaraan de regio behoefte heeft", vervolgt de Terneuzense makelaar. „Ondanks die kennis heeft de provincie het laatste woord. De ambtenaren die het beleid schrijven, weten niet goed genoeg wat er in de gemeentes gebeurt. Uit eindelijk is het volk hiervan de dupe." Het gevolg van dit beleid is steeds duidelijker in de Zeeuwse wo- zaterdag 22 december 2018 GO Makelaardij kijkt terug op een 'explosief' jaar - Hendrik Van Hoeve, makelaar Hendrik van Hoeve, makelaar in Terneu- zen en voorzitter van de NVM: „Aankomend jaar zal de hele voor raad waarschijnlijk verdwenen zijn." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Thomas Clement Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40