g-3 Gelukkiger is productiever Man van 64 jaar krijgt taakstraf wegens aanzetten tot ontucht ZeelandPas verdwijnt 1 maart volgend jaar Opvoeding 2 ENERGIE OUVERTURE Sinds 1 juli dit jaar mogen alleen nog aardgasvrije nieuwbouwplannen ingediend worden. In Goes verrees vijftien jaar geleden de eerste aardgasvrije wijk: Ouverture. André Lindenbergh is bewoner van het eerste uur. Commentaar Gelukkiger is productiever. Dus houden steeds meer Ne derlandse bedrijven rekening met jonge vaders. Die hebben niet genoeg aan een paar dagen ouderschaps verlof. Het is veel beter als zij vanaf het begin structureel veel meer voor de baby zorgen. Of minstens de zorg delen met de moeder. Een van de goede trends van 2018 is dat bedrijven niet meer wachten op de overheid. Want die is veel te traag. Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken breidt het stan daard verlof wel uit van twee naar vijf dagen, en in 2020 moe ten bedrijven jonge vaders desgewenst ook vijf weken extra verlof geven in het eerste halfjaar na de geboorte, maar de Ne derlandse overheid loopt toch hopeloos achter. Vergeleken met het Zweedse ouderschapsverlof is de nieuwe Nederlandse regeling nog steeds middeleeuws. Een ruimhartiger ouderschapsverlof heeft veel voordelen. Bedrijven die goed denken aan jonge gezinnen, kunnen reke nen op een tegenprestatie. Bovendien is het tijdelijk vervangen van medewerkers een goede test. Wat is hun echte waarde? Het antwoord is goed voor de werknemer en voor het bedrijf. De derde factor is de emancipatie. Een lang ouderschapsverlof voor vaders geeft vrouwen meer kans. In totaal betekent die meer mogelijkheden voor bedrijven. Daarom is het goed dat een groepje bedrijven het kabinet en de Tweede Kamer laat zien, dat Nederland een inhaalslag moet maken. Bedrijven laten de regering zien dat het ouderschapsverlof in Nederland veel langer moet De officier van justitie had een zelfde straf geëist. De B. kreeg die straf voor het bezit van kinder porno en het aanzetten tot het ple gen van ontuchtige handelingen. Begin 2015, bij het zwembad in Hulst, zag iemand dat De B. een jong meisje stond te kussen. Het meisje was krap zestien jaar jong. De getuige vertrouwde het niet en informeerde de wijkagent wat hij had gezien. Aan de hand van het kenteken van zijn auto kon hij wor den achterhaald en werd hem tij dens een gesprek duidelijk gemaakt dat zijn gedrag niet kon. Ondanks dat bleven de twee elkaar ontmoe ten en kreeg hij haar zover dat ze De 64-jarige man kreeg het meisje zover dat ze seksueel getinte foto's stuurde seksueel getinte foto's stuurde. Uit eindelijk kwam alles naar buiten en deed het meisje aangifte. ALMANAK De beroepskeuzeweek had niet geholpen. Nog steeds had de Terneuzens puber geen idee wat-ie moest worden als-ie groot was. „Geeft niet jongen", troostte zijn vader hem. „Je hebt nog tijd genoeg om te kiezen. Wat is je beste vak op school?" „Geschiedenis, Engels en schei- kunde", antwoordde de jongen. „Voor scheikunde had ik pas een 9,4." „Jongen, je weet niet half hoe je het getroffen hebt. Je bent deels Braziliaans, deels Brabants én goed in schei kunde. Jij gaat heel rijk worden later. In de vakantie gaan we je eerste labje timmeren." Hennepkwekerij- in-aanbouw ontdekt Schuurtje brandt uit in Meliskerke NIEUWDORP Man gewond bij aanrijding Even wennen: als André Linden bergh vertelt wat het kost om er warmpjes bij te zitten, heeft hij het niet over gas en elektra. „Ik betaal 80 euro aan warmte en 41 voor elek triciteit. Daar is dan het voordeel dat ik heb door mijn 22 zonnepane len vanaf, anders zou de rekening zo'n 80 euro per maand hoger uit vallen", vertelt de Goesenaar. Met 'warmte' bedoelt hij de 'bron- warmte' waar alle huizen in Ouver ture uit putten. „In deze wijk is ge- Steen, en toch is het lekker warm aan je voeten kozen voor een collectief systeem. Op zes plekken is een onder grondse opslag van water waarin 's zomers warmte wordt opgeslagen, 's Winters halen we die er weer uit. Vanaf die bassins lopen door de hele wijk buizen, met vertakkingen naar elke woning. Bij de skatebaan is een pomphuisje waarin alle pompen en regelapparatuur zit. Die technische installatie wordt be heerd en onderhouden door DNWG, de DeltaNetwerkGroep. Wij als afnemers van bronwarmte betalen via een maandbedrag mee voor onderhoud en eventueel ver vanging van de pomp, maar hij is eigendom van DNWG; gaat hij ka pot, dan moet Delta hem vervan gen." De techniek was het neusje van de zalm, toen de wijk in 2003 aan gelegd werd. In een wasruimte staan de boiler van 180 liter ('Dat is genoeg: we hebben nog nooit koud water gehad, hoewel hier toch veel gedoucht wordt') en de warmte pomp die de vloerverwarming op temperatuur houdt. Alle etages, tot en met de zolder, hebben vloerver warming. Dat zorgt voor een con stante, comfortabele temperatuur in huis. „Het is hier altijd 21 gra den." André loopt op zijn sokken over de hardstenen vloer. „Steen, en toch is het lekker warm aan je voe ten. En het mooie is: dit systeem kan in de zomer gebruikt worden om je huis koel te houden." Wasserij Naast André en zijn vrouw wonen er nog drie bijna volwassen zonen in huis. „Dan weet je het wel. Het lijkt hier soms wel een wasserij! En iedereen is voortdurend telefoons en andere apparaten aan het opla den, of een apparaat aan het gebrui ken. Daarom redden wij het nét niet met de zonnepanelen. Wij ko men op 8000 kWh per jaar uit, schrik niet. Maar daar zit ook het verbruik van onze warmtepomp bij. Als onze zonen het huis uit zijn, zal onze energierekening nóg lager uitkomen." De ZeelandPas verdwijnt komend jaar. De pas waarmee inwoners van Zeeland en toeristen sinds 2014 korting kunnen krijgen in winkels en in de toeristische sector, is in de huidige vorm te duur. Pashouders kunnen hun pas tot 1 maart 2019 ge bruiken. De bedoeling is dat de pas op termijn vervangen wordt door een app. De ZeelandPas was afgelopen ja ren belangrijk voor de toeristische sector. Via de pas werd vermaak en vervoer onder de aandacht ge bracht. Met de ZeelandPas kon worden meegedaan aan ongeveer 280 acties. Ook waren er 120 win kels of organisaties waar pashou ders korting konden krijgen. „Ondanks de vele kansen die we zien in de ZeelandPas, is in huidige vorm geen rendabele voortzetting mogelijk", zegt directeur Erik van den Dobbelsteen. „Een omslag naar online en smartphone zien we als dé manier om er in de toekomst mee verder te gaan." Voor de komst van de app is een samenwerking nodig van Econo mische Impuls Zeeland, het Ken niscentrum Kusttoerisme dat on derdeel is van HZ University of Applied Sciences, de provincie en de dertien Zeeuwse gemeenten. zaterdag 22 december 2018 De 64-jarige J. de B. uit Hoorn hoeft niet meer terug de cel in, want die ene dag voorarrest heeft hij al uitgezeten. De recht bank in Middelburg veroor deelde hem gisteren tot één dag cel, een voorwaardelijke celstraf van drie maanden en een taak straf van honderd uur. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Een 56-jarige man uit Aardenburg is donder dagavond aangehouden in een loods aan de Am- pèreweg in Middelburg omdat er een hennep- kwekerij-in-aanbouw was. Agenten zagen rond 21.35 uur licht branden in de loods. Dat was opval lend, omdat er al beslag was gelegd op de loods vanwege de aanwezig heid van een growshop. In een afgetimmerde ruimte op de begane grond werd gewerkt aan de opbouw van een hen nepkwekerij. De ver dachte werd voor ver hoor meegenomen. MELISKERKE Bij een brand aan de Pauwhoekstraat in Melis kerke zijn gisterochtend een schuurtje en een schutting verloren ge gaan. De brandweer voorkwam dat naastgele gen huizen in gevaar kwamen. De brand werd om 08.00 uur ontdekt. Omdat het schuurtje tus sen woningen staat, wer den zowel de blusgroe- pen van Zoutelande als die van Domburg en Mid delburg opgeroepen. Het vuur was snel onder con trole. De zijmuur van een huis liep roetschade op, en omliggende woningen moeten geventileerd wor den. Bij een ongeluk op de Bernhardweg-West bij Nieuwdorp is in de nacht van donderdag op vrijdag een automobilist gewond geraakt. Hij reed achter op een vrachtwagen. Het onge val zorgde voor een flinke ravage. De auto reed met hoge snelheid tegen de vrachtwagen. Het leek ernstig, en daarom werden brand weer en traumahelikop ter opgeroepen. Uitein delijk hoefden de heli kopter niet meer in actie te komen. De bestuur der is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Lekker Ondine van der Vleuten Goes - André Lindenbergh, bewoner van het eerste uur in Ouverture Miriam van den Broek Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38