23 maar lag in Amsterdam ook onder vuur een soort omgekeerde wasstraat: je gaat er schoon in en komt er vies uit." „Alle trainers van Ajax, niet één uitgezonderd, hebben onder vuur gelegen. Je moet wel een be paalde onverstoorbaarheid hebben om hier overeind te blijven." „Die vraag mogen anderen beantwoorden. Maar ik vervolg mijn weg. Natuurlijk luister ik daarbij naar andere mensen. Je kunt het niet alleen. Bij Ajax werken veel mensen met enorme kennis op hun vakgebied. Maar uiteindelijk ben ik ver antwoordelijk en word ik afgerekend." „Omdat het óók de mooiste job is. Werken met de beste spelers, de grootste talenten, met de beste faciliteiten. Dan maak je zo'n serie van twaalf Europese duels mee. Dan is de vraag toch wel beantwoord?" „Ik heb wel mensen die ik als klankbord ge bruik, maar die namen noem ik niet. Dat stellen die mensen zelf ook niet op prijs." „Bij FC Utrecht deed ik ook persconferenties, maar natuurlijk niet zo vaak en vol in de aan dacht zoals nu. Natuurlijk laat ik me daarin ad viseren. Ik kijk 's avonds altijd even in de spie gel. Hoe heb ik het ervan afgebracht vandaag? De presentatie is als trainer van Ajax een factor. Als ik van mijn spelers eis dat ze het maximale eruit halen, dan moet ik dat zelf toch ook doen?" Alle trainers van Ajax, niet één uitgezonderd, hebben onder vuur gelegen. Je moet wel een bepaalde onverstoor baarheid hebben „Dat is toch ook zo? Uiteindelijk is dat niet de doorslaggevende factor. Je moet een team for meren, structuur aanbrengen in de speelwijze. Het team motiveren. De ploeg fysiek en men taal in conditie brengen en houden. Uiteinde lijk gaat het om het resultaat op het veld." „Ik haal energie uit mijn werk, maar soms moet de knop om. Dan rijd ik naar Oldenzaal op weg naar mijn gezin, bij hen vind ik rust. Mijn gezin woont in Twente, ik in Amsterdam. Natuurlijk is dat een offer dat ik breng. Moei lijk? Ons gezin (twee dochters, één zoon) is daar sterk en hecht genoeg voor. Het was ook zo toen ik bij PSV en FC Utrecht werkte. Zij hebben hun sociale leven in Twente opge bouwd. Om je kinderen van hot naar her te sle pen, zie ik niet zitten. Toen ik twee jaar bij Bay- ern München werkte zijn ze wel mee geweest. De afstand was natuurlijk groter, maar die stap was ook goed voor hun ontwikkeling. Een ver rijking van hun leven om in een andere cul tuur te wonen. Ze vonden het heel fijn daar. München is een geweldige stad. Er wordt ge leefd. Geweldig eten. De bergen zijn dichtbij. We gingen vijf keer per jaar op wintersport. Ik houd van het leven. Goed, gezond eten. Goed glas wijn erbij. Of een biertje." „Haha, die Amsterdammers zijn wel direct, hè. Dat is ook wel weer mooi. De bakker bij mij om de hoek is een fanatieke Ajax-supporter. Als het kloten is, is het kloten. Maar altijd wel met een lach. Ik heb op straat nooit last. Negativiteit komt vooral via sociale media, beïnvloed uit bepaalde hoek. Lekker anoniem en makkelijk." „Er zijn wel meer Ajax-trainers die gewoon nette, bescheiden mensen zijn. Marco van Bas ten, Frank de Boer, Peter Bosz, Marcel Keizer. Dat hoeft dus ook niet. Ik ben een Tukker, maar dat is voor mij geen extra drijfveer om hier te slagen. Dat wil ik sowieso." „De gehele Europese campagne. De vreugde in Kiev toen de kwalificatie voor de Champions League een feit was. Alle thuiswedstrijden wa ren qua entourage een groot feest. De wissel werking tussen spelers en fans. Het spel heeft de harten van de mensen veroverd. Dat is ei genlijk nog wel het mooiste." „Dat PSV tegen ons hun kampioensfeestje vierde. Dat we hier bij de Arena werden opge wacht door boze fans. Dat wil je niet. Je wilt dat er iets ontstaat tussen het elftal en het pu bliek zoals ik net benoemde." „De eisen liggen hier het hoogst. Winnen én de mensen vermaken met dominant voetbal. Daar doe ik elke dag mijn stinkende best voor. En dan hoop ik dat het wordt gewaardeerd. Vanuit de clubleiding heb ik die steun altijd gevoeld, ook toen ik afgelopen zomer voor de buitenwereld onder vuur lag." „We hebben al veel harten veroverd. Dat is on betaalbaar. Het elftal moest Europa-proof wor den. Dat is gelukt. Het is vooral genieten om mensen te zien genieten van ons. Maar natuur lijk moet dit seizoen ook iets tastbaars opleve ren." zaterdag 22 december 2018 GO Marco van Basten werd publiekelijk voor 'pan nenkoek' uitgemaakt. Heeft u dat? Even over die wasstraat. Waarom wil iemand in hemelsnaam trainer van Ajax worden dan? U zit als trainer vaak in het oog van de orkaan. Wie buiten de club helpt u? Van Fred Rutten is dat bekend. Er is kritiek op uw presentatie in de media. Heeft u daaraan gewerkt? - Erik ten Hag (48) U zei: ik ga nooit zo goed praten als Bosz. Hoe ontspant u? U bent nu veel bekender dan voorheen. Heeft u daar last van? Dan gaat het over die Tukker die qua flair en bravoure niet bij Ajax past... Wat was het hoogtepunt? En het dieptepunt? Nog even over Peter Bosz. Hij zei, als oud- Feyenoorder: een klein deel zal ik nooit over tuigen. Maar een ander groot deel wél. Daar richt ik me op. Wanneer is het seizoen geslaagd? Ook trainer Erik ten Hag merkt dat mensen weer positief zijn over Ajax. „De lach is terug. Ajax speelt weer met lef, aanvallend met flair. De spel vreugde straalt ervan af. Spelers zijn hongerig, maar óók kritisch op zichzelf." fotospimras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23