Vroli k 2018 22 IE Erik ten Hag krijgt nu veel waardering bij Ajax, Erik ten Hag (48), die morgen tegenover zijn oude club FC Utrecht staat, beleefde een uiterst turbulent eerste jaar als trainer van Ajax. Hij kijkt nu terug en vooruit. Over zijn imago, het succes in Europa en het feit dat de lach weer terug is in Amsterdam'. Column S JOERD MOSSOU Het moet nog Kerst worden, ik weet het, maar dit wordt alweer mijn laatste column van 2018. Het is niet heel origineel mis schien, maar toch, desalniettemin, nog net voor al die andere eindejaarslijstjes: een eindbalans. Beste uitvinding: de VAR. Irritantste uitvinding: de VAR. Sigaar uit eigen doos: Memphis Depay. Gouden pik: Ronald Koeman. Snelst vergeten legende: Dennis Bergkamp. Meest optimistische romanticus: Robin van Persie. Meest hysterische hype: het briefje van Dwight Lodeweges. De hype voorbij: Frenkie de Jong. Meest onverwachte televisiester: Reinold Wiede- meijer. Beste cabaretiers annex theatertijgers: Björn Kui pers en Bas Nijhuis. Knapste wederopstanding (1): Erik ten Hag. Meest onvergetelijke kampioenswedstrij d: PSV-Ajax. Meeste progressie: Dick Advocaat (FC Utrecht). Minste progressie: Dick Advocaat (Sparta) Nog minder progres sie: Gertjan Verbeek (FC Twente) Beste jaren 70- speler: Nasser El Khayati. Koopje van het jaar: Nicolas Tagliafico. Knuffelclub: FC Emmen Beste jaren 70-speler in de eredivisie: Nasser El Khayati Meest absurde verkie zingsuitslag: Lionel Messi vijfde bij de Bal lon d'Or. Meest logische verkiezingsuitslag: schaatsers die zo'n beetje alle prijzen winnen op het Neder landse Sportgala. Verrassendste verkiezingsuitslag: Talent van het jaar Matthijs de Ligt (geen schaatser). Minst verrassende ontslag: Phillip Cocu bij Fener- bah^e. Panenka van het jaar: Navarone Foor tegen NAC. Net geen Panenka van het jaar: Memphis Depay tegen Frankrijk. Knuffelclub: FC Emmen. Knuffelaanvoerder: Virgil van Dijk. Lafste coach: Didier Deschamps. Grote winnaar: Didier Deschamps. Hardnekkigste kunstgrasclub: Heracles (oeuvre- prijs) Koopje van het Jaar: Nicolas Tagliafico (Ajax). Duurkoopjes van het Jaar: Hassane Bandé (Ajax) en Maxi Romero (PSV) Schlemiel van de eeuw: Loris Karius. Charmantste competitie: de Keuken Kampioen Divisie. Van de aardkloot verdwenen: Joop Munsterman. Beste voetbalnaam: Michel Vlap. Beste paarse kapsel: Ryan Babel. Spectaculairste afscheid: Wesley Sneijder. Minst spectaculaire afscheid: Rafael van der Vaart. Uit de lucht komen vallen: Javairo Dilrosun. Knapste wederopstanding (2): Oranje. Redder des Vaderlands: Ronald Koeman. Edelenbos in directie bij NAC Braga in dienst bij Dordrecht Voor Erik ten Hag was 2018 het jaar waarin hij werd uitgeflo ten door zijn eigen supporters. Het jaar ook waarin hij de spe lersbus uit moest om boze fans te woord te staan. Maar 2or8 was vooral óók het jaar van de comeback. Het jaar waarin Ajax met aan stekelijk en beklijvend voetbal weer smoel kreeg in Europa, met straks na de winterstop de acht ste finale in de Champions League tegen Real Madrid als de ultieme beloning. „Mijn vrienden zijn altijd nog dezelfde. Geluk kig. Maar ik snap wat je bedoelt. Het sentiment is wel anders dan toen. De uitstraling van Ajax is veranderd. Mensen praten weer positief over de club. De lach is terug. Ajax speelt weer met lef, aanvallend met flair. De spelvreugde straalt er van af. Spelers zijn hongerig, maar óók kritisch op zichzelf." r; 1 „Gedurende mijn eerste halfjaar vorig seizoen hebben we een analyse gemaakt van de selectie. De hiërarchie is daarna veranderd. De groep heeft met Matthijs de Ligt en Dusan Tadic aan voerders met uitstraling, maar we hebben meer leiders. Onze selectie is nu uitgebalanceerd met leiders, teamspelers en individuele klasse." „Kijk, Ajax kwam halverwege vorig seizoen op mijn pad. Hoe vaak krijg je die kans? Had ik dat midden in het seizoen moeten doen? Als je hal verwege instapt, is de factor geluk en pech gro ter. Belangrijke spelers vielen met blessures weg en dar konden we niet goed opvangen. En PSV deed het gewoon erg goed." „Natuurlijk was ik ook niet tevreden. Het niveau van ons team had hoger moeten liggen, maar ik leg net wel de omstandigheden uit. Het voordeel is wel geweest dat ik een halfjaar de tijd heb ge had om de club en het team te leren kennen. Er waren te weinig ervaren spelers en er was te weinig concurrentie onderling. Daardoor mis ten we een bepaalde mate van urgentie en gogme. Daar zijn we in de zomerstop mee aan de slag gegaan. Het is nu meer: als je niet pres teert, staat er iemand anders." „Dit is de moeilijkste job als trainer in Neder land, maar tegelijkertijd ook de mooiste." „Ajax heeft 4,4 miljoen volgers op de sociale media. Dat is net zo veel als de rest van de eredi visie bij elkaar. Dat is gigantisch. Die mensen zijn geïnteresseerd en dus hebben ze een me ning. Ik ben niet naïef. Er zijn genoeg trainers van Ajax ook beschadigd. Coach zijn van Ajax is zaterdag 22 december 2018 GO @sjoerd mossou Gekste carrièremove: Phillip Cocu naar Fener- bah^e. Meest oeverloze vergaderclubje: de Eredivisie CV. INTERIM Nicole Ede lenbos wordt bij NAC inte rim-directeur. De voorma lige directeur van onder meer Feyen- oord begint op 7 januari met haar werkzaamhe den, als op volger van Justin Goet- zee. Hij fun geert vanaf 1 februari als algemeen di recteur van de wieier- en schaatsploeg Jumbo-Visma. COACH FC Dordrecht heeft Claudio Braga (44) per 1 januari 2019 vastge legd als op volger van de ontslagen Gérard de Nooijer. De Portugees - zelf dit sei zoen ontsla gen bij Mari- timo- leidde vorig seizoen Fortuna Sit- tard naar de eredivisie, nadat daar Sunday Oli- seh was ont slagen. O Q. (0 'Dit is de moeilijkste job als trainer in Nederland én de mooiste' Daniël Dwarswaard Amsterdam Heeft u nu meer vrienden dan zes maanden geleden? A Ten Hag instrueert Daley Blind aan de zijlijn. Hoe moeilijk was het om dat te veranderen? U vertelt het met een twinkeling in de ogen. Is het nu gemakkelijker om hoofdtrainer van Ajax te zijn? Maar heeft u zelf niet te veel uw stempel willen drukken? Wat heeft een jaar trainerschap bij Ajax per soonlijk met u gedaan? Laten we beginnen met het eerste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22