Nederland telt benauwd af naar harde brexit E 19 feuille. Onze 800.000 hypotheken hebben gemiddeld een D-label voor energie. In 2030 moet dat ge middeld een A-label zijn. We wij zen onze klanten bij een nieuwe hypotheek of renteherziening op de mogelijkheid om extra te lenen voor het verduurzamen van hun huis. Klanten reageren blij verrast. Laatst was ik bij een Rotterdamse reder op bezoek. Die man wil al leen maar duurzame schepen. 'Ik moet er over 25 jaar ook nog mee mogen varen', zegt hij. Klanten vragen er gewoon om." „Zeker. We zijn een commercieel bedrijf, dus we moeten geld ver dienen. Wat dat betreft doen we het uitstekend. ABN Amro be hoort tot de absolute top van ban ken in Europa. We hebben een eigen vermogen van 19,5 miljard euro en de beurswaarde is 20 mil jard. Er zijn maar een paar banken in Europa die op de beurs meer Vergeet niet: wij worden als bank als heel betrouwbaar gezien waard zijn dan ze aan eigen ver mogen op de balans hebben. Ons rendement is in een paar jaar tijd gestegen van 5,5 naar 13 procent. En onze kapitaalbuffers zijn zo hoog dat we nu al voldoen aan de nieuwe strenge regels die pas vanaf 2027 gelden. Ik ga tevreden de kerst in." „Ik denk dat die grote techbedrij- ven concurrentie geven. Ik zie ze op het gebied van betalingsver keer concurreren met de banken. Maar of ze ook kredieten gaan verstrekken? Dan moeten ze een bankvergunning aanvragen, buf fers aanhouden en dergelijke, net als een bank. Ik weet niet of ze daar zin in hebben. „En vergeet niet: wij worden als bank als heel betrouwbaar gezien. Wij hebben ook een bak data van onze klanten, maar die gebruiken ligt heel gevoelig. We willen dat alleen doen als er een voordeel voor de klant in zit. Hoe zit het met het vertrouwen in die grote techbedrijven? Bij Facebook zijn heel veel persoonlijke data gesto len. „Volgend jaar krijgen onze klanten de vraag of ze willen dat hun betaalgegevens worden door gegeven aan derde partijen. Ik ben benieuwd hoe dat gaat. We zitten zelf ook niet stil. We investeren dit jaar 1,5 miljard euro in it. En we ontwikkelen zelf, of samen met fintechbedrijven, nieuwe toepas singen. Tikkie bijvoorbeeld, met inmiddels vijf miljoen gebruikers, is hier aan tafel bedacht door een paar mensen omdat ze de reke ning wilden delen. Nu stellen we Tikkie ook beschikbaar aan zake lijke klanten, zoals webwinkels. Daar gaan we aan verdienen. „We digitaliseren onze diensten steeds verder. Zo zijn we bezig met digitale kredietverlening. Zo'n 60 procent van de hypo- theekgesprekken gaat inmiddels via Skype. Klanten waarderen dat enorm. We hebben ook coaches die mensen helpen die digitaal niet zo handig zijn, vaak ouderen. Voor hen is het ook een voordeel dat ze nooit meer geld in huis hoeven te hebben of ermee over straat moeten lopen." „Dat is een van de dilemma's die we hebben besproken tij dens de bijeenkomsten in ok tober en november. Blijven we olie financieren, en plas tic, of palmolie? Het antwoord is ja. De maatschappij kan nog niet zonder fossiele energie of palmolie. Maar we willen wel dat bijvoorbeeld de palmolie duurzaam wordt geproduceerd. Als de klant zich daar niet aan houdt, nemen we uiteindelijk af scheid van hem. We hebben in totaal 7,5 miljard euro fi nanciering in energie zitten en dat blijft de komende jaren gelijk. Daarvan zit het grootste deel in fossiele brandstoffen. Duurzame energie is nu 500 mil joen euro in onze portefeuille. Dat verdubbelt volgend jaar. En het jaar erop groeien we naar 1,5 miljard. En binnen fossiel verschuiven we van olie en kolen naar gas. Wij willen de duurzaamheidsreis graag met de klant maken." „We bekijken nu wat de nieuwe strategie betekent voor onze totale kredietporte- nieuwe strategie en iedereen on derschrijft die. We hebben ook een onderzoek onder onze 20.000 personeelsleden gedaan. 18.000 deden mee aan het onderzoek. Van hen zegt 93 procent te willen meebouwen aan de nieuwe duur zame bank. Ze zeggen: dit is een verhaal dat we thuis of op een feestje weer kunnen vertellen." Op de website Get Ready For Brexit staat een aftelklok. De stand gistermiddag: 14 weken en 7 uur. De tijd tikt door en nie mand weet wat er gaat gebeuren. Een no deal dreigt, nu het hoogst onzeker is of de Britse premier Theresa May het akkoord dat ze met de EU sloot, door het parle ment gaat krijgen. Wat dan? Niemand die het weet. In het Verenigd Koninkrijk, waar de chaos bij een harde brexit het grootst kan worden, staan 3500 soldaten klaar om de orde te handhaven. „Wat doen we als er files met vrachtwagens ontstaan voor de ferry's bij Hoek van Hol land? Hebben we daarvoor geoe fend?", wilde Van Dam van het kabinet weten. Ja, was het ant woord van minister Grapperhaus (CDA, Justitie en Veiligheid), er wordt geoefend op het scenario van een harde brexit. In januari vinden er 'dilemmasessies' plaats, een soort stresstest waarbij wordt bekeken welke maatregelen no dig zijn bij welk scenario. Ook sturen alle ministeries dan een update van hun brexitnoodplan naar de Kamer. „We bereiden ons We oefenen op het scenario van een harde brexit, we bereiden ons voor voor op noodsituaties", zei Grap perhaus. Of het leger achter de hand wordt gehouden, liet hij niet los. Intussen nemen alarme rende geluiden over een no deal toe. Zo is de douane niet klaar voor dat rampscenario. In de Rotterdamse haven, een belangrijke economische draai schijf tussen de Britten en het Europese vasteland, maken ze zich vooral zorgen over bedrijven die handeldrijven via Rotterdam en Hoek van Holland. Stena Line deelt die zorgen. Een groot deel van de goederen die de ferry maatschappij heen en weer ver voert, betreft verse producten; enorme opstoppingen zouden een nachtmerrie zijn. Er wordt hard gewerkt aan een systeem waarbij ladingen ook na de brexit snel door de Nederland se havens worden geleid, en aan noodparkeerplaatsen bij Hoek van Holland en langs de A15. Maar ondernemers kunnen niet lui afwachten, stelt Leon Willems, woordvoerder van de Rotterdamse haven. „Ze moeten zich inlezen, douanenummers aanvragen. Dat is niet binnen 24 uur geregeld, soms kan dat maan den duren." Voor een aantal be drijven is het al te laat, voor hen dreigt een financiële domper. zaterdag 22 december 2018 GO Levert het ook nog wat op? - Kees van Dijkhuizen, bestuursvoorzitter Volgend jaar ook? Is ABN Amro klaar voor de concurrentie van de Googles en Apples? Duurzaamheid is de nieuwe strategie. Maar ABN Amro leent veel meer aan oliebe- drijven dan aan windmolen parken. Hoe valt dit te rij men? Waar blijkt de duurzaam heid nog meer uit? In Nederland begint het door te dringen dat het helemaal mis kan gaan met de brexit. De Brit ten hebben het leger paraat staan. Geldt dat ook voor Ne derland?, vroeg CDA-Kamerlid Chris van Dam zich deze week in de Tweede Kamer af. Chris van Mersbergen Den Haag - Minister Grapperhaus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19