Takeaway.com lijft Duitse concurrent in DE WEEK VAN PHLIPPEN 18 INTERVIEW KEES VAN DIJKHUIZEN Wie aan de knop van de rente draait, die dirigeert de economie als een groots orkest. Draai je de rente omlaag, dan draait de economie harder, want geld uitgeven wordt goedkoper. Consumenten lenen en spenderen. Bedrijven investeren en groeien. Meer mensen komen aan het werk en shoppen er daarna op los. De vraag naar meer spullen stuwt de prijzen op, waar bedrijven weer op inspelen en ga zo maar door. Om te voorkomen dat de economie dol- draait en dan klapt, is het zaak om op tijd af te koelen. Dat kan door de rente omhoog te draaien. De econo mie draait zachter en koelt af. Afgelopen donderdag was het zover, Jay Powell - de man van dé knop - kondigde een draai omhoog aan. Ondanks de eerdere aankondi gingen rondom deze stap omhoog, was het een bittere tegenvaller voor zowel de Amerikaanse president Trump als voor Wall Street. Die twee hebben staan nagelbijten tot het moment van de uitspraak. Toen die uitsprak kwam, zakte de beurs in en ontbrandden er boze tweets uit Trumps vingers. Zowel Trump als Wall Street hadden gehoopt op een mildere boodschap. Zij wilden een rente die het orkest zou aanja gen en hun feestje nog wat langer zou opleuken. In feite niet, maar in Amerika re geert de angst. Trump vreest het einde van zijn economische hoog tijdagen en snakte naar een oppep per, want wie de economie laat draaien wint de stemmen van het volk. Ook Wall Street had die op pepper goed kunnen gebruiken. Al maanden heerst er, naast het chagrijn van uitgewerkte belasting voordelen voor bedrijven, vooral de angst voor een handelsoorlog met China en angst voor een aanko mende recessie. Flitsen Maar gelukkig heeft angst geen grip op de man bij de knop. Hij kijkt naar de reële economie, de vooruit zichten daarvoor. Tot nu toe is er prima groei, lage werkloosheid, stijgende lonen en voldoende prijs stijging. De toekomst zit weliswaar vol risico's, maar zolang die zich niet manifesteren, is er geen reden om het gaspedaal meer in te druk ken dan nodig. Sterker, het gas los laten kan nog goed van pas komen als er straks een recessie komt. Dat is het moment waarop de rente fors omlaag moet kunnen om de boel aan te jagen. Gelukkig heeft ook Trump geen grip op de man bij de knop. On danks ongehoorde intimidatie uit het Witte Huis, gaat Jay Powell on gestoord zijn gang. Het is een ge ruststellende gedachte: er is een Amerikaan die volledig onafhanke lijk het misschien wel machtigste instrument op aarde stuurt: de rente. De renteverhoging is een bittere tegenvaller voor Trump en Wall Street. Die hebben staan nagelbijten Takeway.com Signify Wereldhave Altice Europe Kees van Dijkhuizen, de topman van ABN Amro kan er smakelijk om lachen. Of deze krant de consumpties bij het interview maar voor zijn rekening zal nemen, nu minister Hoekstra van Financiën de beloningen van bankbestuurders wil aanpakken? „Nee, dat kan er nog wel af." ie ontspanning bij Van Dijk huizen is niet vanzelfspre kend. Een jaar geleden meld de hij dat de baan van bestuursvoorzitter van een grote bank veeleisender was dan hij zich realiseerde. Vooral de balans tussen werk en privé was vaak niet goed en daar had hij moeite mee. Afgelopen jaar was er ook veel reuring bij de bank. Eerst vanwege het vertrek van de president-commissaris Olga Zou tendijk en daarna vanwege twee brieven waarin anonieme bron nen, die beweren hoge ABN-me- dewerkers te zijn, klaagden over de angstcultuur binnen de bank, de topman en vermeend gebrek aan strategie. „Jazeker. Het werk is echt heel leuk. De balans tussen werk en privé heb ik nog steeds niet volle dig gevonden, maar ik krijg echt energie van het werk. Ik heb veel contact met medewerkers en ie dereen is heel gemotiveerd. Het gaat ook goed met de bank, zowel financieel als qua strategie. Dat maakt het natuurlijk ook gemak kelijker." „We hebben nog steeds geen idee wie de klagers zijn. Het is ano niem, dus daar kunnen we weinig mee. Maar het is vervelend, ook voor de medewerkers. Klanten vragen toch meteen: wat is er bij jullie aan de hand? Maar inmid dels is de rust weergekeerd. De top 6o binnen de bank heeft op eigen initiatief gemeld dat ze achter de strategie en het bestuur staan. Ook de raad van medezeg genschap (de ondernemingsraad, red.) zegt zich niet in de kritiek te herkennen. In oktober en novem ber hebben we met het hoogste en het een na hoogste echelon van de bank gesproken over de BERLIJN Het Nederlandse maal- tijdbestelbedrijf Takeaway koopt de Duitse activiteiten van zijn bran chegenoot en concurrent Delivery Hero. Dat maakten beide bedrijven gisteren bekend. De aankoopprijs bedraagt 930 miljoen euro. De overname betreft maaltijdbe zorgdiensten Lieferheld, Pizza.de en foodora. Die waren in de eerste negen maanden van dit jaar goed voor 23 miljoen bestellingen en een omzet van 76 miljoen euro. Take away's Duitse merken kwamen in dezelfde periode ook uit op 23 mil joen bestellingen, met een omzet van 60 miljoen euro. Takeaway krijgt door de over name een sterkere positie op de Duitse markt, aldus topman Jitse Groen. „We kunnen klanten en res taurants een beter product bieden. Bovendien kunnen we op een aan zienlijk grotere schaal gaan werken, wat essentieel is voor de winstge vendheid." Groen ziet nog vol doende groeimogelijkheden in Duitsland. Voor de overname heeft Take away een overbruggingskrediet van 680 miljoen euro verkregen. Daar naast heeft het een overbruggings krediet van 150 miljoen euro, dat het had voor de financiering van de overname van tobis, geherfinan- cierd. @sandraphlippen De knoo Loopt hun feestje dan ten einde? Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. De economische groei in de VS lag volgens het Amerikaanse minis terie van Handel in het derde kwartaal iets lager dan eerder gemeld. De grootste economie ter wereld ging op jaarbasis met 3,4 procent vooruit. In de eerdere ramingen was nog sprake van 3,5 procent. De stemming onder consumenten is in december voor de vijfde maand op rij minder positief dan een maand eerder. Dat meldt het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het oordeel over het economisch klimaat is minder positief en ook de koopbereidheid is lager. O zaterdag 22 december 2018 GO Het aandeel schoot omhoog na een grote overname in Duitsland. Het verlichtings concern voerde de schaarse stij- gers in de AEX aan. ■m De vastgoedin vesteerder kreeg een adviesverla ging te verwer ken. De kabelaar be sloot de beurs- week in mineur. <D O c O O Duurzamer ABN Amro is ons feestverhaal' Peet Vogels Amsterdam Is het wel leuk om topman van ABN Amro te zijn? Niet iedereen is enthousiast, gezien de anonieme klaag brieven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18