Pensioenhervorming zorgt mede voor verlangen naar vroeger 17 Twee derde van de Russen betreurt 27 jaar na dato het uiteenvallen van de Sovjet- Unie. Dat blijkt uit opinieonderzoek van het onafhankelijke Levada-centrum. Had vorig jaar nog 58 procent van de bevolking heimwee naar de USSR, nu ligt dat percentage al op 66 pro cent. Zo sterk is de Sovjetnostalgie al meer dan een decennium niet meer geweest. Onder Russen ouder dan 55 is de hang naar het roemruchte verleden - zoals altijd - het sterkst. Maar Levada meldt, dat ook onder 18- tot 30-jari- gen het terugverlangen naar de Sov jet-Unie groeit. Zoals bij Aleksandr Fedorkov (26). De vertaler van beroep heeft de Sovjet-Unie nooit in het echt meegemaakt, maar er wel veel over gelezen. „Het economische sys teem was simpel maar efficiënt. Het gaf velen sociaal profijt, en niet alleen in de Sovjet-Unie", stelt Fedorkov. De ineenstorting van het rode rijk had volgens hem helemaal niet hoe ven te gebeuren. „We hadden de Sov jet-Unie van binnenuit kunnen her vormen op basis van de processen glasnost ('openheid') en perestrojka ('wederopbouw'), die Gorbatsjov al was begonnen. Het was een politiek besluit ermee te stoppen, niet een economisch." Evenals Fedorkov missen de meeste respondenten (52 procent) de Sovjet- Unie vanwege de ontrafeling van het gezamenlijke economische systeem dat de vijftien republieken bijna ze ventig jaar bij elkaar hield. Na de im plosie van het land eind 1991 zijn er verschillende onderlinge economi sche samenwerkingsverbanden aan gegaan, maar geen ervan is vergelijk baar met dat van de Sovjet-Unie. Sociaal paradijs De tweede reden dat het verleden knaagt bij de Russen (36 procent), is het gevoel niet langer tot een wereld macht te behoren. Dat lijkt para doxaal, want zeker de laatste vijfjaar heeft Rusland hard gewerkt aan een comeback op het wereldtoneel. „Ouderen zijn gewoon ontevreden met de gang van zaken in Rusland. En dat leidt tot nostalgie naar de Sov jet-Unie", verklaart Andrej Kolesni- kov van de denktank Carnegie-cen- trum in Moskou. „Russische jonge ren kennen de realiteit simpelweg niet goed. Ze hebben heimwee naar iets wat er nooit was." Sociologe Karina Lipia van Levada zegt dat de plotselinge heropleving van Sovjetliefde in het recente verle den ligt: de pensioenhervormingen die de regering afgelopen zomer af kondigde. Russen moeten daardoor langer doorwerken (vrouwen tot 60, mannen tot 65) en het verlies van het vroegpensioen - een van de laatst overgebleven Sovjetverworvenheden - hakt er diep in. Bij jong en oud. Maar het beeld van de Sovjet-Unie als een sociaal paradijs klopt niet, vindt Lipia: „Het zijn irrationele voorstellingen over een sterke econo mie en voorspoed van die tijd. Men sen vergeten de tekorten en de voed selbonnen, zelfs nu er opnieuw groeiende welvaartsproblemen (van wege onder meer de sancties tegen Rusland, red.) ontstaan." Toen de Sovjet-Unie in 1992 op hield te bestaan, gingen Russen er van uit dat de economie op één of an dere manier wel weer overeind zou komen, zegt politicoloog Aleksej Ma- Het waseen politiek besluit om met de Sovjet-Unie te stoppen, niet economisch karin in de zakenkrant Vedomosti naar aanleiding van het Levada-on- derzoek. „De (economische) banden zijn er, iedereen is afhankelijk van onze grondstoffen, dachten we. Maar nu hebben mensen het gevoel: het gebeurt niet meer." De gebeurtenissen in buurland Oekraïne hebben volgens Makarin eveneens een verlangen naar vroeger in de hand gewerkt. De volksopstand in 2014, die de pro-Russische presi dent Viktor Janoekovitsj de wijk deed nemen, zagen Russen als een tijdelijk verschijnsel. „Maar nu be grijpen ze dat Oekraïne voor altijd weg is. En dat dus ook de andere af gescheiden republieken niet zullen terugkeren." Net als Lipia wijst Makarin op de pensioenhervormingen als katalysa tor. „Mensen idealiseren het land waar ze vroeg met pensioen gingen en met het geld dat ze toen kregen konden leven. De pensioenplannen zijn voor hen de totale demontage van de sociale staat waarmee ze de USSR associëren", zegt de politico loog. De huidige autoriteiten doen er al les aan om de Sovjetnostalgie levend te houden. President Poetin heeft het uiteenvallen van de Sovjet-Unie zelfs 'de grootste geopolitieke ramp van de 20ste eeuw' genoemd. Maar in het geval van de pensioenen heeft de macht haar hand echter volledig overspeeld, stelt Makarin. „Een an dere sociale politiek zit er niet in. Er is geen geld voor." zaterdag 22 december 2018 GO Sovjetnostalgie in beeld: samen huizen bouwen en collec tief landbouw bedrijven, fotoscorbisviagetty Aanhangers van de Communistische Partij herdachten gisteren in Tbilisi de geboortedag van Stalin. fotoafp Nostalgie naar Sovjet-Unie in Rusland naar recordhoogte Joost Bosman Moskou -Aleksandr Fedorkov Sovjetpropaganda is nog volop verkrijgbaar, eigen foto mroBbPM/iMF FM'..».1*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17