Chaos compleet in Trumps Witte Huis Waarom zijn de Koerden toch altijd de pineut? 'Johnsons keken toe hoe Ivana stierf' 15 Vraag bij het nieuws President luistert alleen naar zijn fans Amerika trekt zich terug uit Syrië. Turkije maakt zich op om de Koerdische enclave aan te vallen. De Koerden voelen zich opnieuw verraden door het Westen. Dat was een verkiezingsbe lofte. Trump vindt de kos ten van de militaire aanwe zigheid niet opwegen tegen politieke invloed in de regio. Hij kan niet zoveel met de vrijheidsdrang van de in tern verdeelde Koerden. Hij doet liever zaken met de lei ders van sterke staten, zoals de Turkse president Erdo- gan. De laatste ziet de Koer den als bedreiging. Sinds 2013 hebben de Koer den op de slagvelden in Irak en Syrië meegevochten te gen IS. De beloning daar voor bleef uit. In tegendeel, het Westen gaf niet thuis toen de Turken dit jaar het Noord-Syrische district Afrin heroverden (waar de meerderheid Koerdisch is) en ook niet in 2017 bij het olierijke (overwegend Koer dische) Kirkoek, toen het Iraakse leger door de Koer den bevrijd gebied terug nam. Nu de Amerikanen Syrië verlaten, is het wach ten op een volgend Turks offensief. De Amerikaanse troepen, die samen met de Koerden tegen IS streden, deden de Turkse president Erdogan tot nu toe aarzelen aan te vallen. Het is een geëmancipeerd volk zonder land. Ondanks beloften van het Westen aan de Koerden na de val van het Ottomaanse Rijk zitten ze letterlijk met de brokken daarvan in vier landen: Tur kije, Irak, Syrië en Iran. De Koerden hebben verschil lende religies, verschillende talen en ook verschillende politieke ambities en strate gieën. Er zijn Koerdische terreurorganisaties als de PKK die Turkije argumen ten geven keihard terug te staan en een Koerdische staat aan de zuidgrens te voorkomen. De Syrische Koerden kun nen niet op tegen het Turkse leger en zullen worden ver jaagd. Dat kan leiden tot re acties van de Iraakse Koer den en de PKK. Gevreesd moet worden voor aansla gen in Turkije. De Koerden hebben met de rug tegen de muur gestre den tegen IS dat ook gifgas inzette. Met name bij Ko- bani sneuvelden veel Koer den. De Peshmerga ('Zij die oog in oog staan met de dood'), toonden meer dan eens hun moed op het slag veld. Elke stad in het noor den van Syrië heeft een kerkhof vol Koerdische martelaren. Ook de rol van de vrouwelijke strijders is vaak belicht. Veel meer dan elders in de regio zijn Koer dische vrouwen geëmanci peerd en hebben ook zij grote offers gebracht in de strijd. Minister van Defensie Jim Mattis laat een bommetje ontploffen in Washington met zijn ontslagbrief. Hij vertrekt omdat hij het pertinent oneens is met Trumps besluit plotsklaps de Amerikaanse troepen terug te trekken uit Syrië. Daar kwam nog een troepenverminde ring in Afghanistan bovenop. „U heeft recht op een minister van De fensie met een visie die beter aan sluit bij die van u", schrijft Mattis. In zijn brief geen letter lof voor de president. Mattis beschrijft hoe be langrijk bondgenootschappen voor de VS zijn - een terechtwijzing voor Trump nu hij in Mattis' ogen de Koerdische strijders die het vuile werk opknapten in de strijd tegen IS aan hun lot overlaat. Amerika kan alleen zijn nationale belangen verdedigen, schrijft Mattis, als het respect toont aan haar bondgeno ten. „Op dezelfde manier geloof ik dat we vastberaden en ondubbel zinnig moeten zijn in onze aanpak van landen met strategische belan gen die in toenemende mate op ge spannen voet staan met die van ons", schreef Mattis. Vrij vertaald: Amerika was lang oorlogsmoe, maar nu is Washington te klein Mattis wil niet langer iets te maken hebben met Trumps gedweep met Vladimir Poetin. Amerika was lang oorlogsmoe, maar nu Trump op weinig door dachte wijze troepen naar huis haalt, is Washington te klein. Ook de wereld schrikt. Mattis is de sta biele factor in Trumps kabinet. Di plomaten vertrouwden Trump niet toen hij aantrad, maar werden ge rustgesteld door de aanwezigheid van de standvastige generaal. An dere stafleden die gezien werden als de 'volwassenen' in zijn rege ring, zoals buitenlandminister Rex Tillerson, zijn al ontslagen. Die an dere gedisciplineerde generaal, stafchef John Kelly, vertrekt bin nenkort. Mattis, Kelly en al opge stapte veiligheidsadviseur H. R. McMaster spraken naar verluidt ooit af dat altijd één van hen in de buurt van Trump moest zijn. „Dit is een droevige dag voor Amerika", zei senator Ben Sasse, een partijgenoot van Trump die niets van diens isolationisme moet hebben. Marco Rubio, ook een Re publikein, stelde dat het aftreden van Mattis 'overduidelijk' maakt dat de VS afstevent op 'ernstige be leidsfouten' die de natie 'in gevaar brengen, bondgenootschappen be schadigen en onze tegenstanders sterker maken.' Het aftreden van de minister komt op een moment dat Trump toch al hoog spel speelt. Hij weigert een begrotingswet te tekenen als geen geld wordt vrijgemaakt voor de bouw van zijn grensmuur. Zon der begroting sluiten overheidsin stellingen en krijgen ambtenaren die moeten doorwerken niet be taald tijdens de feestdagen. Trump luistert bovenal naar zijn fanatieke achterban. Hij zette in de begrotingsonderhandelingen de hakken in het zand nadat rechtse commentatoren waarschuwden dat hij zonder zijn muur steun van aanhangers verloor en nooit herko zen zou kunnen worden. Om ver gelijkbare motieven trok hij de troepen terug uit Syrië: om een be lofte na te komen, ongeacht het ad vies van deskundigen of het lot van de Koerdische strijders. Advocaat Sankara Nair stelt in zijn 68 pagina's lange pleidooi dat de Johnsons via een internationaal ar restatiebevel aangehouden moeten worden. Volgens Nair is er in elk ge val sprake van dood door schuld, waarop in Maleisië tot tien jaar cel straf staat. Nair concludeert dat Ivana op 7 december 2017 een fatale hoeveel heid drugs en alcohol in haar bloed had. De Johnsons, met wie ze de nacht had doorgebracht, deden niets. Mogelijk is de drugs haar toe gediend door deze te mixen met zoete cider. Dat moet geleid hebben tot oververhitting, met dodelijke afloop. Toen Ivana dood was, hebben de Johnsons uren nagedacht hoe ze dit moesten uitleggen. Maleisië kent strenge straffen voor drugsgebruik en drugsbezit. Ze besloten, volgens de familie Smit, om het op een on geluk of zelfmoord te laten lijken door haar over de balkonrand te gooien. Nair noemt de conclusie van de politie dat Ivana's dood een onge luk was, onkundig en vooringeno men. Er hadden tal van alarmbellen moeten afgaan, zegt Nair. De politiefunctionarissen von den de sitatie verdacht, maar han delden daar niet naar. De plaats de lict werd niet verzegeld en er werd beperkt dna-onderzoek gedaan. De cider werd niet onderzocht. Ook ging de politie de fout in door Luna Johnson vanuit de politiecel de schoonmaakster te laten bellen. Zij dweilde de vloer en ruimde op. Pas toen ze klaar was, kwam de techni sche recherche het appartement in voor sporenonderzoek. De rechter doet 22 januari 2019 uitspraak over de vraag of de dood van Ivana Smit een ongeluk of een misdrijf was. zaterdag 22 december 2018 Crisis in Washington: de presi dent dreigt de overheid op slot te gooien, de onwankelbare mi nister van Defensie kan er niet meer tegen en stapt op. De beer is los, in de Oval Office. Bob van Huët Waarom roept Donald Trump Amerikaanse solda ten terug? Wat maakt Trumps besluit frustrerend voor de Koer den? Waarom zijn de Koerden altijd de pineut? Wat gebeurt er als Turkije aanvalt? Waarom is er zoveel sym pathie voor de Koerden? Karlijn van Houwelingen Washington Alex en Luna Johnson hebben Ivana Smit mogelijk zien ster ven. Dat stelde de advocaat van de familie Smit, Sankara Nair, gisteren in zijn slotpleidooi voor de rechtbank in Maleisië. Als de veroordeeld worden, wacht hen tien jaar celstraf. Ton Voermans Rotterdam/Kuala Lumpur Jim Mattis en Donald Trump in oktober, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15