Zo ga je veilig op weg Vijf aanraders De trend Hotelier Martin Damian uit Tiers in Zuid-Tirol orga niseerde enkele jaren gele den mondjesmaat sneeuw- schoenwandeltochten. Tegenwoordig zit hij op twee toers per dag. „Veel boekers vinden skiën te veel op het dagelijks leven lijken: liften, rijen, wachten, snelheid. Zij willen meer aandacht hebben voor de natuur." Het materiaal Een sneeuwschoen is een soort tennisracket dat je onder hoge wandelschoe nen bindt. Het draagvlak zorgt ervoor dat je niet diep in de verse sneeuw wegzakt. De eerste sneeuwschoenen werden duizenden jaren geleden al door nomaden in het hoge noorden gebruikt. Die waren van hout of buigbare takken met draad en eventueel dierenhuid ertussen. Toen toeristen zo'n vijftien jaar geleden deze vorm van wintersport ontdekten, waren de sneeuwschoenen breed, zwaar en lastig met riem pjes te monteren. Dat is sterk verbeterd. Zo buigt de nieuwe generatie raquettes (Frans) of Schneeschuhe (Duits) mee als je loopt. Hierdoor blijven geen grote klonten sneeuw meer onder het loopvlak kleven. Een paar sneeuwschoenen kost tussen de 80 en 160 euro. Huren is mogelijk, wie veel loopt doet er goed aan schoenen te kopen. Dan kun je een model kiezen dat aansluit bij je wensen. Denk aan formaat, ge wicht, soort binding. Be halve sneeuwschoenen heb je ski- of wandelstok ken nodig en ademende kleding. De veiligheid Wie tochten maakt in de bergen, stelt zich aan dezelfde gevaren bloot als freeriders, skiërs die buiten de pistes skiën. Lawines vormen het groot ste risico. Op tal van toch ten is een gids met kennis van het terrein daarom aan te bevelen. Ook een lawinecursus is aan te raden, zodat je weet hoe je een lawinepieper, sonde en reddingsschop in geval van nood moet gebruiken. De ergernis De hoogste bergen waren 's winters lange tijd het terrein van freeriders en toerskiërs. De komst van de eerste sneeuwschoen- wandelaars in 'hun' do mein, wekte in eerste instantie vaak verbazing en ergernis. Wie niet op ski's naar boven kwam, had er niets te zoeken. Inmiddels is die houding verdwenen. Sneeuw- schoenwandelaars zijn volledig geaccepteerd en graag geziene gasten in berghutten, waar ze de stamtafel delen met andere bergsporters. BREGENZERWALD Oostenrijk De bergen zijn hier niet zo hoog, waardoor het eenvoudiger is om zelf routes te wandelen. De populaire tocht naar de Diedamskopf (2000 meter) vormt een uit zondering. Leuk: een sneeuwschoenwande- ling bij maanlicht. bregenzerwald.at VILLGRATEN Oostenrijk Vergeten parel in Ost- Tirol. In dit dal willen bewoners geen snelle wintersport, waardoor alle aandacht sinds de jaren 80 uitgaat naar wandelen, langlaufen en skitoeren. Topper: tocht naar een van de authentieke almen. villgratental.com LÖTSCHENTAL Zwitserland In de bergen boven het Kandersteg ligt een verstild dal met eeuwenoude houten huizen. De mooiste route gaat naar Fafler- alp aan het einde van de vallei. loetschental.ch ALLGAU Duitsland Voor rust, ruimte en sneeuwschoenroutes is de streek Allgau een goed bewaard geheim. De VVV biedt tientallen routes. allgaeu.de ARAVIS Frankrijk Het Massif des Aravis is een van de sfeervol ste Franse skiregio's met gezellige dorpen en veel boerenbedrij ven. Boek een sneeuw- schoenwandeling met proeverij op een boer derij of in een berghut. savoie-mont-blanc.com ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 57

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 152