m Het is zwaarder dan toerskiën Het wandelpad gaat omhoog door het bos bij het Italiaanse Tiers. Het is er stil, zo ver weg van pistes, liften en drukte. Dit is de wereld waar wandelaars met sneeuwschoenen aan rust zoeken. TEKST EN FOTO'S HANS AVONTUUR Artur Obkircher, geboren en getogen onder de Dolomieten- pieken, maakt met zijn sneeuw schoenen een spoor in de verse sneeuw. Na een kop koffie in de Messnerjoch Hütte lopen we steeds verder weg bij het skigebied van Carezza. De sneeuw dempt de geluiden. De stemmen op de pistes zijn nauwelijks meer te horen, nu de dikke vlokken omlaag dwarre len. Hier heerst de stilte. Ik probeer het pittige tempo van sneeuwschoengids Artur te volgen. Maar de hoogte en het steile terrein maken het niet eenvoudig. Het is zoeken naar het ritme, waarbij je alle ballast kunt loslaten. We trek ken steeds dieper het bos in, het is alsof alle geluid verstomt en we in een tot nu toe verborgen wereld zijn beland. Nog niet zo lang geleden was sneeuwschoenwandelen voor de kneusjes van de wintersport. Wie niet kon of durfde te skiën bond de rackets onder. Maar ondertussen is het ontdekt door een ander pu bliek: sportieve reizigers die op zoek zijn naar rust. Zij verkiezen de natuur boven spannende afda lingen en après-ski. „En vergis je niet", zegt Artur, als we pauze houden tijdens de klim. „Als je op sneeuwschoenen de ber gen ingaat, is het zwaarder dan toerskiën. Je zakt dieper weg, maakt kleinere passen en als je eenmaal boven bent moet je ook weer te voet omlaag. Toerskiërs kunnen comfortabel op de ski's naar beneden." De flanken van het prachtige Ro- sengarten-massief lenen zich goed voor zo'n uitdagende tocht. Na een stevige klim volgen we op een hoogte van ongeveer 1900 meter Uit Thuis de rondingen van de berg. Dan komen we bij een open plek in het bos. Voor het eerst is goed te zien hoe de bomen dikke mantels van sneeuw dragen. Het zijn witte sculpturen geworden. Bij een steile passage blijft Artur staan: „Kijk, daarom hebben we lawinepiepers mee. Deze flank heeft een hellingshoek van meer dan 30 graden en bij veel verse sneeuw kan hier zomaar een lawine omlaag komen. Dat weten veel sneeuwschoenwandelaars niet. Die denken dat het hetzelfde is als wandelen in de zomer. Maar je moet in de winter weten wat je doet." Bij mooi weer zouden we vanaf deze plek de hoge toppen van @88 ALMHU BAITA M De reis Vertrekpunt Tiers ligt 1030 kilometer vanaf Utrecht, via de Bren- nerpas. Vliegen kan naar Innsbruck (145 km), vanaf daar kun je verder per huur auto of bus. Wandelhotel Hotel Cyprianerhof richt zich op wande laars en organiseert tochten met een gids. Routes Op de website van Carezza staan elf gemarkeerde sneeuwschoen- routes. Ook organiseert het toeristenbureau wandelingen. carezza.it suedtirol.info 56

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 151