r Ontzetting over moord toeristes 13 Ik stond niet bekend om mijn woeste uitspraken. Integendeel de Jong Intra vakanties keuken zitten. Bovendien komen de meeste mensen uit het buitenland en die hebben géén idee wie Stef Blok is. Ik haal 's ochtends - ik laat dan toch de honden uit - weieens brood voor de gasten." Van de 291 dagen dat Blok minister is, was hij 116 dagen in het buiten land. Een van zijn eerste reizen als minister, in april, ging naar Mos kou. Een belangrijk dossier, zegt Blok, niet in de laatste plaats van wege de MH17. Een groot deel van zijn gesprek met zijn ambtsgenoot Sergej Lavrov ging over ons natio nale trauma. „Over het leed dat zij aanrichten bij nabestaanden door steeds te suggereren dat het onderzoek niet goed is. Dat je de relatie openhoudt, is cruciaal." „Nooit. Mijn hoofdopgave is de vei ligheid van Nederland. We moeten voorkomen dat conflicten oplaaien en doorslaan tot erger. Kijk naar de Koude Oorlog. Terwijl er voortdu rend zo'n dreiging was, zijn ook belangrijke ontwapeningsverdragen gesloten omdat er gelukkig ook altijd overleggen waren." „Er gaat een hoop energie in zitten om die eensgezindheid - als Europa en Navo - naar buiten te brengen. Dat gaat niet vanzelf. Als mensen zich afvragen: waarom vliegt die minister van Buitenlandse Zaken nou zo veel? Het zijn geen snoepreis jes; ik zie alleen vliegvelden en verga derzalen. Je móét met elkaar afstem men en als er iets dreigt te escaleren moet je elkaar weten te bereiken." Ooit zei Stef Blok dat hij het be denken van een oplossing voor een probleem het mooiste vond van zijn werk. Als Buitenland minister heeft hij minder directe invloed. Dat merkte Blok in sep tember, toen Nieuwsuur en Trouw onthulden dat Nederlandse goe deren onbedoeld terecht waren gekomen bij extremistische groe pen in Syrië. „Het was nieuw voor Nederland om zogeheten niet-do- delijke steun te geven aan strij dende partijen. Er zijn strenge kaders voor militair optreden, maar niet hiervoor. Dat is de grootste les voor de toekomst." Het contrast met zijn tijd als mi nister van Wonen is groot, beseft hij. „Ik kan hier niet een wet aan nemen a la 'vanaf nu los je je hy potheek weer af. Maar je kunt wel het verschil maken." „In Jemen leek het vredesproces helemaal vast te zitten. Er was geen enkele vooruitgang, resoluties wer den niet aangenomen. Maar nu opeens wel. Dat laat weer zien dat je wel degelijk moet investeren in dit soort overlegplatformen. Vroeger of later doen zich kansen voor om con flicten te voorkomen of beëindigen." „Zeker. Maar als je niet al die structu rele overleggen had en de VN die staat te trappelen om daar met voed sel en medicijnen naar binnen te gaan, dan moet je van nul af aan beginnen." Nederland mocht in 2018 meepra ten aan de belangrijkste vergader tafel in de wereld, de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. En thousiast werden de 'Nederlandse' successen uitgevent: sancties voor mensenhandelaren in Libië, een Nederlands systeem voor scree ning van terrorismeverdachten, de uitbanning van honger als wapen in oorlog en de vaststelling dat een rechtsstaat noodzakelijk is voor vrede. „Sommige dingen hebben recht streeks te maken met zaken die Nederlanders ook raken: terrorisme en mensenhandel. Dat zorgt er ook voor dat mensen naar Europa en dus ook naar Nederland komen. Een heel groot deel heeft geen recht op asiel. Ik sprak in Niger jongens die gepro beerd hadden in Europa te komen. Die zeiden: 'Wij gaan het niet nog een keer doen, maar voor ons staan miljoenen anderen klaar'." „Ja. Als wij die mensenhandel aan pakken, dan helpen we de mensen daar, maar ons dus ook." In een wereld die steeds instabie- ler is, lijkt 2019 geen baken van rust te worden. Het wordt het jaar van de brexit. Hoewel iedereen dacht dat eind van dit jaar wel dui delijk zou zijn of het een zachte of harde breuk gaat worden, duurt de onzekerheid voort. Premier The resa May bracht in haar tour naar Europese kopstukken als eerste een bezoek aan Rutte. Blok snap dat. „Hij is binnen Europa een van de meest geziene en ook langstzittende premiers, hij heeft ook de meeste ervaring met dit soort ingewikkelde trajecten - hij wist in ons land ook lastige coalities te smeden. Dat geeft enorm gezag. Het illustreert wel de bijzondere positie die Nederland heeft. Nederland gaat een centrale rol spelen na het vertrek van het Ver enigd Koninkrijk uit de EU." „Nee! Met kerst ben ik lekker thuis met familie en vrienden, kat en hon den. Al gaat de telefoon altijd. Dat is een onvermijdelijk deel van het minister-zijn." Stukje bij beetje kwam het nieuws naar buiten over de gruwelijke dood van de twee Scandinavische toeristen die in het Atlasgebergte in Marokko de keel werd doorgesne den door aanhangers van Islamiti sche Staat. 'Woede', 'schaamte', 'horror' waren de meest voorko mende uitingen van verbijstering in de belangrijkste Marokkaanse kranten. Het land is geschokt door de dood van de Louisa Vesterager Jespersen (24) uit Denemarken en Maren Ueland (28) uit Noorwegen. Volgens de Marokkaanse veilig heidsautoriteiten zijn er dertien verdachten, allen afkomstig uit Marrakesh, opgepakt. Intussen is er ook een filmpje opgedoken waarin het kwartet poseerde voor de vlag van Islamitische Staat (IS) en trouw zwoer aan IS-leider Abu Bakr al-Baghdadi. De Marokkaanse me dia verketteren 'de barbarij die on der ons is' en 'het jihadistische ge dachtegoed'. Volgens de krant L'Economiste 'schreeuwt de pu blieke opinie om wraak' en wordt de doodstraf geëist tegen de daders. Wraak De moord op ten minste een van de vrouwen werd met een telefoon ge filmd. Een dader spreekt daarbij herhaaldelijk de woorden 'vijanden van Allah' uit. Hij heeft het daar naast ook over wraak voor aanval len door 'vliegtuigen van kruis vaarders' op onze broeders in de Syrische stad Hajine. De kranten benadrukken dat de terroristen een kwetsbare en lastig te beschermen sector van de Marokkaanse economie hebben ge raakt. Toerisme is na landbouw de belangrijkste bron van inkomsten van het land. Tegelijk loopt de Ma rokkaanse overheid voorop in de strijd tegen islamitische terreur. Er wordt al intensief samengewerkt met westerse veiligheidsdiensten, wat de nodige aanslagen in West- Europa zou hebben voorkomen. zaterdag 22 december 2018 GO u -Stef Blok Wat levert dat op? De desinforma tie rond MH17 gaat gewoon door, het land blijft dreigen en u waar schuwt de Kamer ook voor de drei ging die van het land uitgaat. Is de tijd van praten dan niet een keer voorbij? Maar toen waren er twee machts blokken - de VS en de Sovjet-Unie - die elkaar in evenwicht hielden. Nu is de wereld versplinterd en probeert Rusland ook landen tegen elkaar uit te spelen. Het duurt lang, maar dan heb je ook wat? Maar dat is niet dankzij overleg, maar doordat Saoedi-Arabië, een van de belangrijkste strijdende partijen in Jemen, aan gezag inboette vanwege de moord op journalist Jamal Khashoggi. Wat hebben de Nederlanders daar van gemerkt? Als Nederland niet in de Veilig heidsraad had gezeten, waren er nu meer migranten onderweg naar Nederland? Gaat u in de kerstvakantie nog even naar Londen, nu het nog gewoon kan? Ejjoud Abdessamad, Rachid Afatti en Ouziad Younes (vlnr), drie van de dertien verdachten van de moord op de toeristes. fotosafp In Marokko heerst woede over de dood van twee Scandinavi sche toeristes. Op sociale media wordt de doodstraf geëist tegen de daders van de eerste terreurdaad sinds jaren in het 'veilige' land. Bob van Huët Rotterdam/Marrakesh vanaf 1230 p.p. vanaf 1245 p.p.' vanaf 1795 p.p. Traditioneel Bali 11-daagse privé rondreis reiscode: vqid752 The Anvaya Beach Resort - Asian Dream 10-daagse strandvakantie reiscode: vakta50 Panorama van Indonesië 18-daagse privé rondreis reiscode: vqid732 fmi Busreizen Autoreizen Vliegreizen www.dejongintra.nl/indonesië Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Verre reizen Steden reizen s*ük. /fT^i qtsss (ja// Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13