t 'Mochten ze me overvallen, dan zeg ik: als ik jou was, zou ik het niet doen' Karei van der Vlugt (77) volgt een tot twee keer per week karatelessen. „Om me heen zie ik gepensioneerden soms wat rondsjokken. Ze weten niet zo goed wat ze aan moeten met dat zwarte gat. Tegen die mensen zeg ik met nadruk: ga wat aan je conditie doen! Het heeft mij zoveel gebracht. Ik kan het iedereen aanraden. Mijn hele leven ben ik rugpatiënt geweest. Soms kostte het me tien minuten mijn sokken aan te trekken. Totdat ik me negen jaar geleden in schreef voor karatelessen. Ik merkte al snel hoe mijn buikspieren en mijn rug sterker werden. De klachten ver dwenen, fantastisch. Maar ook mijn conditie en gevoel voor balans verbeter den. Ik heb er meer zelfvertrouwen door. Ik zou niet wegduiken als ik bijvoorbeeld zou worden overvallen, maar juist zeggen: kijk maar uit, ik zou het niet doen als ik jou was. Ik krijg energie van karate, ik merk dat ik meer zin heb in het leven als ik op donderdagochtend mijn les heb gevolgd. Als ik een week oversla, voel ik meteen dat mijn spieren strammer zijn. Bang voor blessures of botbreuken ben ik niet. We warmen altijd goed op en mijn leraar, Shihan van Rijn van de dojo Munen Muso, weet wat hij doet. Oorspronkelijk is een club van oudere boksers in Rotterdam ons bij de oprich ting tot voorbeeld geweest. Met elkaar trainen we minimaal anderhalf uur behoorlijk intensief. Daarna drinken we koffie, met wat lekkers erbij. Ik vind het gezellig om deze tien mannen één keer in de week te ontmoeten. Met een aantal heb ik een band opgebouwd. Als ik vrienden of kennissen vertel over de karatelessen, steek ik ze soms aan met mijn enthousiasme. Sommigen hebben mijn voorbeeld gevolgd. Ik hoop dat nog meer mensen zich aansluiten, het is ontzaglijk goed voor je." 42

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 137