12 INTERVIEW STEF BLOK Even was Stef Blok weg uit Den Haag. Maar toon zat Mark Rutte ineens bij hem op de bank en keerde hij terug als minister van Buitenlandse Zaken. Zijn jaar was tumultueus. „Het contrast met vijfjaar zonder commotie is zeker groot." Rutte weet lastige coalities te smeden. Dat geeft gezag in Europa Stef Blok zou een uitste kend stemacteur zijn. Of voorlezer. 'Dus', zijn stopwoordje, spreekt hij uit als 'dussss' - met een langgerekte, bijna slissende s. Bij vlagen van enthousiasme klinkt zijn stem ronkend en diep als Sinterklaas. Maar als hij het over de zomer van 2018 heeft, verdwijnt de intonatie uit zijn stem. Dan gaat het met merkbare en hoorbare tegenzin. Korte zinnen, weinig woorden. „Het was geen top zomer, natuurlijk." De belichaming van degelijkheid en betrouwbaarheid - Stef Blok dus - kwam in juli ernstig in de problemen na uitgelekte fragmen ten van een besloten spreekbeurt in Den Haag voor Nederlanders in dienst van internationale organi saties. Daarin noemde hij Suri name een 'failed state' en liet hij zich kritisch uit over de multicul turele samenleving, integratie en migratie. Dat hij met zijn uitspra ken in de grootste problemen uit zijn politieke loopbaan was te rechtgekomen, had hij niet met een door. „Helemaal niet. Het was een rustige bijeenkomst. Het was niet zo dat iemand fel reageerde of riep 'meneer Blok, wat zegt u nü!?' Ik hoorde de avond vóór publicatie dat Zembla met iets zou komen. Ik kon toen nog niet goed inschatten wat er naar buiten zou komen. Maar toen ik het zag, dacht ik meteen: dit vraagt om ver ontschuldigingen. Die heb ik die zelfde dag ook aangeboden." „Je leert hoe snel dat kan verkeren. Van de ideale flexkracht van het kabinet ging het naar 'die man moet weg'." „Nee. Ik dacht: ik bied mijn veront schuldigingen aan en ga het debat met de Kamer aan." „Het was natuurlijk ook niet fijn. Het was ongemakkelijk voor mij." „Ik kan niet beoordelen wat mensen thuis denken." „Ja, ja. Maar mensen die mij kennen weten dat ik in een debat graag de scherpte opzoek. Dat kan heel zinvol zijn. Anders wordt het een suffe bijeenkomst." „Dat is speculeren. Maar het contrast met vijfjaar zonder commotie is zeker groot." „Ik stond niet bekend om mijn woeste uitspraken. Integendeel. Het is gebeurd, ik ga er niet in blijven hangen." En dan te bedenken dat Blok de politiek eind oktober 2017 vaarwel had gezegd. Na een lange carrière had hij alles gedaan wat hij in de landelijke politiek kon doen - Ka merlid, WD-campagneleider, fractievoorzitter, medeonderhan delaar bij een kabinetsformatie, minister - en was hij 'nog jong ge noeg' om iets heel anders te gaan doen. „Nee. Maar toen zat Mark Rutte ineens thuis bij me op de bank met de vraag 'goh Stef, wil je toch terug komen?' En als niet alleen Rutte de premier, maar ook een goede en oude vriend dat vraagt, dan moet je wel heel sterk in je schoenen staan om nee te blijven zeggen." „Ze stonden niet meteen te trappe len. De landelijke politiek is altijd een offer voor het gezin - dat is een van de redenen waarom ik er toen een punt achter zette. En dat geldt nu zeker, omdat ik in de praktijk alleen het weekend thuis ben." „Het is niet zo dat die bij mij in de zaterdag 22 december 2018 GO 'Het was geen topzomer natuurlijk' Hanneke Keultjes U dacht niet: oei, wat heb ik nu gezegd? Bij uw vertrek uit Den Haag schreef de Volkskrant: het kabinet moet meer Stef Blokjes hebben. Gedegen bestuurders die overal waar ze komen rust weten te bren gen brengen en de klus klaren. Heeft u nog weieens teruggedacht aan die lofzang? Heeft u ooit overwogen op te stap pen? Rond dat debat maakte u een ner veuze indruk. Dat waren we ook niet van u gewend. Veel mensen die de fragmenten zagen, moeten hebben gedacht: Stef Blok geeft even zijn eigen mening. U was aan het woord. U zei dingen die voor ophef zorgden. Kwam de verbazing over uw uit spraken dan uit het feit dat men sen die kant van u niet kenden? - Stef Blok (minister van Buitenlandse Zaken) Bent u voorzichtiger geworden? En toen trad Halbe Zijlstra in fe bruari af. Voelde u de bui al han gen? Uw vrouw en zoon dachten u juist meer te gaan zien. Uw vrouw runt een bed and break- fast. Dus als u dan het weekend thuis bent, zijn er ook gasten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12