Wetenschap Theater Erik Scherder (67) Paul Schnabel (70) Herman Pleij (75) Ewinevan Dishoeck (63) Paul van Vliet (83) Anne Wil Blankers (78) Karina Hol la (68) Herman van Veen (73) 34 Colleges, lezingen en een eigen tv-programma bij Omroep Max. 2018 was een productief jaar voor deze aimabele knuffelhoogleraar neuropsychologie. Ook na zijn directeurschap van het Sociaal en Cultureel Plan bureau mengde deze socioloog zich in 2018 volop in het publieke debat. In zijn onlangs verschenen boek Met mij gaat het goed, met ons gaat het slecht, nam hij de stemming in Nederland onder de loep. Iets weten over oude geschiedenis? Bel emeritus hoogleraar historische Nederlandse letterkunde Herman Pleij, die in lezingen en tv-optredens dode ge schiedenisfeitjes op virtuoze wijze tot leven wekt. Hoogleraar astronomie. Won afgelopen jaar de James Craig Watson Medal en Kavli Prijs voor Astrofysica. Die laatste prijs, een gouden medaille en een geldbedrag van 1 miljoen euro, wordt tweejaarlijks uitge reikt door de Noorse Acade mie van Wetenschappen en Letteren. Onvermoeibare cabaretier. Zestig jaar lang stond hij op het toneel. Vooral geliefd om zijn onemanhows met komi sche types als Bram van de Commune en Majoor Kees. Hij nam weliswaar in mei afscheid van het toneel, maar zit alles behalve stil. Zo is hij nog steeds actief als ambassadeur voor Unicef (sinds 1992), wordt in zijn naam ieder jaar een prijs uitgereikt aan een organisatie die zich inzet voor kinderen en schreef hij een boek, Brieven aan God en andere mensen. Gelauwerd actrice (denk aan Wilhelmina in Soldaat van Oranje en de hoofdrol in Prettig geregeld op tv) ging begin dit jaar onderuit door een burn-out maar kwam in september terug met de titel rol in toneelstuk Driving Miss Daisy. Koningin van de mime kreeg dit jaar de Theo d'Or, de to neelprijs voor beste vrouwe lijke hoofdrol, voor haar rol in Romp van mimegezelschap De Gemeenschap. Hierin praat Holla gekluisterd aan haar sterfbed hartstochtelijk over haar leven. Holla geeft nog altijd les op de Theater school in Amsterdam. Van hem verscheen dit jaar Voor het eerst, een boek met verhalen over ouder worden. Van Veen zei in deze krant dat de tijd meedogenloos is en hij genetische mazzel heeft. Artistieke alleskunner stond meer dan vijfhonderd keer in Carré Amsterdam en is nu te zien met de voorstelling die voor het gemak naar het sei zoen 17/18 is genoemd. Vanaf februari toert hij door Duits land, Oostenrijk en Zwitser land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 129