'Wij zijn geen ego's of haantjes, maar een eenheid' Sinds: 1978 Genre: Chi- cago-blues Leden (met de klok mee, vanaf 9 uur): Nick van En gelen (61), gitaar; Jan Mesman (65), drums; Bhe van Beurden (67), bas; Robert Smits (66), zang en bluesharp. Niet op de foto: Ralph Masius (76), gitaar; Rob van Gemert (55), toetsen. Als ze Crying like a baby inzetten wordt het steevast doodstil in de zaal. „Dan kun je een speld horen val len", zegt gitarist Nick van Engelen (61). Het nummer dat Robert Smits (66) schreef voor zijn overleden zoon raakt ook de band leden nog steeds. „Kippen vel", zegt drummer Jan Mesman (65). Robert: „Zo mooi kan blues zijn." In de oefenruimte van de band hangt een blauwe waas; in dit mannenbol- werkje wordt nog ouder wets gerookt. Maar alcohol en drugs zijn taboe. „Ik heb er te veel ellende van ge zien", zegt Robert. Drummer Jan: „Na een op treden of repetitie moeten we ook allemaal nog naar huis rijden, hè." Bassist Bhe van Beurden (67): „Je speelt ook beter zonder drank op." Ze geven het niet graag toe, maar eigenlijk zijn het brave jongens. Huisvaders, opa's. Muzikale vrienden die op de terugweg van een optreden kinderliedjes zingen in de bus. Nick: „We luisteren naar, en respec teren elkaar. Wij zijn geen ego's of haantjes, maar een eenheid." Bhe en Robert kennen el kaar van de lagere school en de dorpsfanfare. Later speelden ze in pop- en co verbandjes. In 1978 stapten ze over op Chicago Blues zoals Robert die tijdens zijn werk in de Golf van Mexico had gehoord. Die slepende variant met drie akkoorden en twaalf maten is sindsdien hun handelsmerk. Simpel, maar in die eenvoud ligt juist de kracht van hun muziek, zegt Nick. „Blues gaat niet om technische hoogstand jes. Ik kan tien noten per seconde spelen, maar raak mensen veel meer met een lange uithaal met de reverb erop." Robert: „Blues is beleving. Dat kun je niet afspreken, dat ontstaat spontaan tij dens het optreden; 99 pro cent van wat wij spelen, is improvisatie op bestaande nummers. Wij spelen puur op gevoel." Bhe: „Ons publiek merkt dat, hè? Naar onze muziek wordt echt geluisterd." Ze zien ook steeds meer jongeren in hun publiek. Robert: „Die zijn die elek tronische shit zat en willen weer muzikanten horen die echte muziek spelen. Muzi kanten met passie, zoals wij. Daar hebben ze res pect voor. Wij gaan door zolang we kunnen." ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 126