Daten met al een heel leven achter de mg een lang gedicht, kon hij helemaal niet meer stuk en spraken ze af elkaar te ont moeten. „Dat was op zondagmiddag in DOK6 in Panningen", vertelt Riet. „Ik was best ze nuwachtig. Hij kwam naar me toe gelopen met een bos rode rozen. Een heel galante man, dat zag ik meteen. En ik wist: dat is hem!" Sjef was zwaar onder de indruk van Riet. Ze is, vindt hij, niet alleen een heel aardige vrouw, maar ook mooi en bijdehand. „Ik had na het overlijden van mijn vrouw wel gedatet, maar op deze leeftijd is het moei lijk om iemand te vinden die bij je past. Met Riet wist ik meteen dat het goed zat. In het begin was het wat onwennig, maar al snel was het ijs gebroken. We hebben de hele middag zitten praten en bleken veel ge meen te hebben." Sjef was op zoek naar een nieuwe partner, omdat hij het vreselijk vindt alleen te zijn: „Ik heb geen kinderen. Ik ben wel maat schappelijk actief, doe vrijwilligerswerk en ken veel mensen, maar 's avonds en in de weekeinden zit ik alleen. In Riet heb ik iemand gevonden met wie ik heel goed kan praten, dingen kan delen en van alles kan ondernemen." Riet: „Ik heb mijn kinderen, kleinkinde ren en vriendinnen met wie ik het gezellig heb. We gaan vaak samen uit; koffiedrin ken, kletsen, dansen. Toch ben ik vaak al leen en dat vind ik niet fijn. Ik hoefde niet per se een relatie, maar dacht: wat kan mij gebeuren, en maakte een profiel aan. Ik ben heel blij dat ik dat gedaan heb, want anders had ik Sjef nooit ontmoet." Wat ze vooral fijn vindt: Sjef toont echte interesse in haar. „Veel mannen hebben andere bedoelingen. Kijk, ik had graag doorgeleerd, maar dat zat er thuis niet in. Ik heb mezelf maar zo'n beetje ontwikkeld. Sjef respecteert dat en mij daarmee ook." Maar er zijn ook de vlinders. Ze is écht heel erg verliefd op hem. En hij niet minder op haar. Dat kun je zien aan haar glimoogjes als ze naar hem opkijkt. En aan de arm die hij beschermend over haar heen legt. Riet: „Ik ben 42 jaar gelukkig getrouwd geweest. Dan verwacht je niet dat zoiets je nog eens overkomt. Het is wel anders dan vroeger. We weten dat we samen waar schijnlijk niet zoveel tijd meer hebben. Dat maakt dat we ons veel bewuster zijn van ons geluk." Sjef: „Tegelijkertijd is de druk van de ketel, want we hebben minder zorgen dan vroe ger en kunnen daardoor ook volop genieten van elkaar. Het is intenser." 4 We geven geen garantie' „Ouderen zijn een vergeten doelgroep voor relatiebemid delaars", zegt Toiny Jansen (64). Daarom begon ze veer tien jaar geleden Relatie bemiddeling 60 Plus, een bureau dat zich specifiek richt op relatiebemiddeling tussen alleenstaande oude ren. Dik 4600 mensen - meestal weduwnaars en weduwen - bracht haar bureau al samen. De oudste was 88. Soms komen er huwelijken uit voort. „Het is mooi werk, want als een match slaagt zijn mensen ont zettend dankbaar en gelukkig dat ze zoiets op hun leeftijd nog mogen meemaken." Relatiebemiddeling voor oude ren vraagt een andere aanpak dan voor jongeren, weet Jan sen, die eerder bij een regulier relatiebemiddelingsbureau werkte. „Ouderen hebben al een leven achter de rug, met vrijwel altijd een huwelijk van tientallen jaren. Ze zijn ge vormd, hoeven niets meer te bewijzen en doen zich niet anders voor dan ze zijn. Dat maakt ze heel puur en eerlijk." Daardoor zijn ouderen kwets baarder dan jongeren. Op zoek gaan naar een nieuwe partner, is voor hen een grote stap. „Ze zijn loyaal aan hun overleden partner en moeten echt iets overwinnen. Als een nieuwe relatie niet uitpakt zoals ze hoopten, is de teleurstelling groter. 'Ik vind nooit meer ie mand, want ik ben niet goed genoeg.' Daarom is het zo be langrijk dat wij mensen met el kaar in contact brengen die echt bij elkaar passen." De consulentes van Relatie bemiddeling 60 Plus selecteren potentiële partners op basis van een karaktertest, die ze thuis afnemen. „We kennen de mensen dus persoonlijk en kij ken ook naar gemeenschappe lijke interesses en gedeelde levensopvattingen. Een garan tie is dat niet. Uiteindelijk moet die klik er zijn. Maar als mensen elkaar vinden, is het ook voor ons altijd een feestje. Het is mooi om te zien hoe lief en zorgzaam die nieuwgevormde stellen op leeftijd voor elkaar zijn." Mannen zijn vaak eerder toe aan een nieuwe relatie dan vrouwen. „Deze generatie ou dere mannen heeft niet geleerd alleen te zijn. Ze hebben meestal weinig vrienden en amper een sociaal netwerk. Vrouwen zijn daar veel beter in. Mannen hebben ook vaak een te hoge dunk van zichzelf: 'ik ben nog heel jeugdig en kan makkelijk een vrouw van tien jaar jonger krijgen'. Ze zijn niet realistisch en beseffen niet dat een vrouw van 75 niet zit te wachten op een tien jaar ou dere man." ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 116