s t- 10 Hun diploma haalden ze met flinke vertraging. Een feest leek er niet meer in te zitten. Dat kregen de leerlingen van VMBO Maastricht gisteren alsnog. m i/- Florence Franssen (16) is speciaal naar de kapper geweest en staat in een nieuwe glitteroutfit en met bor deauxrode lippenstift voor de deur van het Maastrichtse feestcafé Prin- temps. Ze popelt om naar binnen te gaan. „Ik ben zo blij dat ik van het ge zeik af ben en met een schone lei kan beginnen. Dit jaar gaf zoveel stress. Ik kijk al drie weken naar dit feest uit. Hier laat ik alles achter me." Het is 21.00 uur, de muziek van Qmusic dreunt door de boxen en het eerste confettikanon is al afgegaan. De leerlingen van VMBO Maastricht druppelen binnen. Er volgen zoe nen, omhelzingen en selfies. De laatste keer dat de meesten van hen elkaar zagen, was in een totaal andere setting. In een treurig, leeg klaslokaal, waar ze eind augustus hun diploma ondertekenden. Er was geen praatje voor een volle zaal, geen feestje, zelfs de rozen waren halver wege de dag op. Nu zijn er bitterbal len, gratis drankjes, een dj van Qmu sic, een loting met prijzen en vooral lachende gezichten. Precies een halfjaar geleden - op vrijdag 22 juni - kregen 353 leerlingen van het VMBO Maastricht een bel letje dat hun examens ongeldig wa ren verklaard. Ze misten gezamenlijk honderden toetsen die ze als onder deel van hun schoolexamen hadden moeten maken. Door veel lesuitval hadden vrijwel alle leerlingen essen tiële toetsen gemist. Eigenlijk had den ze nooit aan de centraal schrifte lijke examens in mei mogen begin nen. Die boodschap overviel hen thuis, op weg naar bijbaantjes in New York Pizza en restaurant de Comedie, in een kledingwinkel en tijdens het op passen op een pasgeboren neefje. Pa niek brak uit. Wat moesten ze precies overdoen? Zouden ze hun vmbo-di- ploma nog wel halen? Moesten ze hun feestvakanties met vrienden an nuleren? En konden ze wel beginnen aan hun nieuwe opleiding? Broekpak Ook Florence weet nog precies waar ze was. In de winkel, op zoek naar nieuwe kleding voor haar diploma uitreiking, die over anderhalve week zou plaatsvinden. Ze had net een mooi broekpak uitgezocht, stond midden tussen de pumps, en kreeg ineens een appje op haar mobiel: „Heb je het al gehoord?" Op dat moment rinkelde ook de te lefoon van haar moeder. Het was de moeder van een vriendin. „Ik dacht nog: oh jee, er zal toch niets met mijn Zo blij dat ik van het gezeik af ben en met een schone lei kan beginnen vriendin zijn gebeurd?" vertelt Flo rence. De examens van de school vriendinnen en 351 anderen bleken ongeldig verklaard. De telefoon ging nog een keer: een docent, die het nieuws bevestigde. Florence was ver bijsterd. De kleren gingen terug in het rek. De school beloofde de leerlingen een feest, als de honderden herstel- toetsen achter de rug zouden zijn, maar dat kwam er nooit. Pas afgelo pen week kregen ze een excuusbrief en een bioscoopbon. Om het ramp jaar van de examenleerlingen tóch goed af te sluiten, organiseerden het Algemeen Dagblad en Qmusic alleen voor hen een speciale afscheidsparty. Het inslaan van de confettikanon- nen was makkelijk. Een leuke locatie - café Printemps - was ook zo ge piept. Maar al snel kwamen de eerste reacties binnen: 'Zijn er ook leraren? Is er alcohol?' Nope. Geen leraren, geen bier onder de 18. Maar er waren wel mooie prijzen; gratis autorijles sen, concertkaartjes van rapper Boef, bioscoopbonnen, kaartjes voor Ne- derland-Duitsland. Het werd een heerlijke avond. Een kleine honderd man hosten gisteravond door het zaterdag 22 december 2018 L«i Ellen van Gaaien Hanneke van Houwelingen Maastricht - Florence Franssen, vmbo-leerlinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10