DE JAARWISSELING &MmSSi 8 Een historisch besluit na de aardbeving in Zeerijp dit jaar: de gaswinning, die het dorp al zo veel ellende heeft bezorgd, stopt. Maar de onrust onder inwoners over hoe veilig hun huizen zijn, neemt met de dag toe. Sc Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. e Groninger vlag hangt halfstok in de voortuin van Freddy Jan- sema in Zeerijp. Een gloed nieuwe nog wel. De vorige was bijna vergaan door de regen en de wind. Even heeft Jansema overwogen om geen nieuwe meer op te hangen. Want ja, het was zeker goed nieuws toen minister Wiebes van Economische Zaken drie maanden na die zware aardbeving in januari aankondigde dat de gaswinning snel zou worden afgebouwd. Maar dat euforische gevoel verdween snel. In zijn vrijstaande huis aan de rand van het dorp schuift hij een net bezorgde brief van de gemeente over tafel. Volgens de nieuwste in zichten is er 'geen verhoogd risico' voor zijn wo ning, staat er te lezen. Jansema heft vragend zijn handen in de lucht. Hoe komen ze daar nu weer bij? Hij woont nota bene in het epicentrum van de laatste aardbeving. De vorige Nationaal Coördinator Groningen, Hans Alders, riep er nog niet zo lang geleden dat veel huizen hier zo slecht zijn dat mensen er rekening mee moesten houden dat het halve dorp mis schien wel tegen de vlakte zou gaan. Afgelopen zomer moest hij een snipperdag ne men omdat een aannemer met zes mannen zijn huis kwam inspecteren. Ze boorden gaten in het plafond, haalden plinten van de muur om te kij ken hoe sterk het huis precies is en of er aanpas singen moeten worden gedaan. De uitkomst van die bouwkundige inspectie heeft hij nog niet ge kregen. „Maar blijkbaar weten ze bij de gemeente al wel dat ik geen verhoogd risico loop. Ik snap er niets meer van." Het kan nog gekker. Ger Warink uit buurdorp Loppersum kreeg ook zo'n inspectie en heeft al wel een versterkingsadvies. In zijn woning houdt hij een map omhoog met 376 pagina's vol tekenin gen en ingewikkelde berekeningen. Slopen en op nieuw bouwen is kort samengevat de uitkomst. Het achterhuis is al centimeters verzakt. „En kijk hier." Hij wijst naar zijn monumentale voorgevel. „Die is geknikt en komt naar voren. Er is geen aan nemer die dat nog fatsoenlijk kan herstellen." «r «sKseSsïsis e v Maar welke brief ploft er bij hem op de mat? Juist. Ook zijn huis loopt 'volgens de nieuwste inzichten geen verhoogd risico'. „Ik mag mij niet druk ma ken van de cardioloog, want ik heb al hartklachten, maar dit is om gek van te worden. Hoezo geen ver hoogd risico? Ik heb hier toch een heel rapport waaruit blijkt dat mijn huis niet veilig meer is." De chaos in Groningen is compleet. Huizen die eerst versterkt moesten worden, zouden volgens nieuwe rekenmodellen veilig moeten zijn. Gebou wen waar eerst niets mis mee was, moeten nu toch worden geïnspecteerd. De geruststellende bood schap van Wiebes dat de gaskraan dichtgaat, heeft bewoners bepaald niet meer vertrouwen in de overheid gegeven. Integendeel. Het gevoel is om geslagen in nog meer argwaan en boosheid. Som mige inwoners hijsen al niet eens meer de Neder landse vlag bij officiële feestdagen. Ze hebben niet meer het gevoel bij Nederland te horen. Op een bewonersavond die de gemeente na het versturen van de brieven houdt, blijkt hoe diep de frustratie zit. De bewoners willen tempo en zo snel mogelijk versterken, maar het lijkt wel of de overheid vooral wil bezuinigen en de mensen aan het lijntje houdt door nu weer met een nieuw plan op de proppen te komen. „Er zijn hier miljarden uit de grond gehaald, maar voor elk miljoen dat wij willen hebben om de schade te repareren, moet worden geknokt. Het is schandalig", zegt een van de aanwezigen. Hij kan rekenen op een luid ap plaus. Gebiedsmanager Manno Bannink doet zijn best om duidelijkheid te scheppen. Maar ook hij moet toegeven dat het eigenlijk niet is uit te leggen dat technische adviezen van inspecteurs terzijde wor den geschoven en een ingewikkeld computermo del nu bepaalt of iemand versneld in aanmerking komt voor versterking of onder op de stapel komt en maar moet afwachten of er ooit geld voor is. „Wij kennen ook veel huizen waarbij wij ons af- vrijdag 21 december 2018 GO 'Soms hoop ik dat de Raymond Boere Zeerijp V.l.n.r.: Ger Warink, Arne van Hul- sen en Freddy Jansema. Zonder uitzon dering zijn ze verbaasd dat voor hun woning 'geen verhoogd risico' geldt. FOTO'S CORNÉSPARI-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8