u 4 JAARWISSELING TRAINING Nog anderhalve week en dan barst het grootste feest van het jaar los. Agenten zijn al sinds de zomer bezig met de voorbereidingen voor oud en nieuw, alvast één keer oefenen kan geen kwaad. Zeker niet met politiehonden. zich tijdens de jaarwisseling tril lend schuil houdt onder de bank, rent hond Mike op een raddraaier af die weigert te vertrekken als de agent hem dat opdraagt. Hap. Zijn kaken zitten vast en laten niet meer los. Braaf. Zo moet dat. De onverschrokkenheid van Mike dwingt respect af, maar voor honden die bij de politie mogen werken, is oud en nieuw vooral 'een leuk dagje uit en spelen met de baas', weet teamchef van de hondengeleiders Rein de Jong van de Politie Noord-Nederland. „Wij leren ze van jongs af aan al dat een knal of vuurwerk iets leuks is. Dan Wij leren de honden van jongs af aan dat een knal of vuurwerk iets leuks is zijn ze er niet meer bang voor." Voor menig agent is dat anders. Een scenario zoals hier in Dren the is elk jaar werkelijkheid in heel wat dorpen en steden in het land. Waar het na het ploppen van de champagnekurken één groot feest zou moeten zijn, is het voor de politie juist een van de gevaarlijkste nachten van het jaar. Afgelopen oud en nieuw waren er meer dan 8ooo incidenten. Pre cies 75 keer richtte het geweld zich tegen hulpverleners. Twaalf keer werden ze zelfs bekogeld met zwaar vuurwerk. En dat was nog een van de rustigste nachten vergeleken met andere jaren. De regen hielp een handje. Ook dit jaar worden weer duizenden inci denten verwacht en zijn er maar liefst 6500 tot 7500 agenten op de been om de orde te handhaven. Gemeenten hebben aangekon digd hard op te treden tegen rad draaiers. In sommige plaatsen worden speciale teams vrijge maakt om het afsteken van vuur- van de omliggende dorpen zomaar zou kunnen gebeuren. De groep steekt in de zoge noemde 'Stationsstraat' - met bijna klassieke telefooncel van de PTT - zwaar vuurwerk aan. Me tershoog bengaals vuurwerk knet tert en spuwt vuur. Een doffe klap. De rotknal klinkt nog niet zo hard als de door agenten gevreesde Co bra 8 die de kracht heeft van een handgranaat, maar het komt aar dig in de buurt. Politiehond Mike laat zich er echter niet door af schrikken. Waar menig viervoeter Op een oefenter rein van de brandweer in het Drentse Wijster klin ken nu al de 'beste wensen'. Voor een brandende auto staat een groepje figuranten die het de poli tie deze avond knap lastig mogen maken, net zoals dat over negen dagen ook zomaar ergens in één vrijdag 21 december 2018 GO - Rein de Jong, teamchef De confrontatie met vuur, rook en knallen moet deze politie hond stressbestendig maken voor het tumult rond oud en nieuw, fotocornésparidaens Kijk op de site bij /video Zo worden politiehonden getraind tegen vuurwerk voor oud en nieuw. Raymond Boere Wijster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4