Geen duidelijke oorzaak voor vliegenoverlast Gedekte tafel voor grutto's in De Poel Griekenlandganger Henk: 'We zijn geen smokkelaars' 5 Gemeente stelt mast beschikbaar aan iedereen Dat schrijven burgemeester en wethouders in een brief aan de ge meenteraad. Ze stellen alleen een vlaggenmast beschikbaar waar ver enigingen of organisaties een vlag kunnen hijsen. Bijvoorbeeld voor het bekendmaken van een collecte, een evenement, bijzondere gele genheid óf internationale thema dag. Dat besluit schiet in het ver keerde keelgat bij PvdA/Groen- Links, de aanjager van het plan om de regenboogvlag te gaan hijsen. „Ze gedogen het. Zoek het verder maar uit, is de boodschap", zegt raadslid Jacques Dekkers verbolgen. „Het college van burgemeester en wethouders neemt zijn verant woordelijkheid niet. Dit kan toch niet waar zijn? Dit is bedacht door mensen die denken er mee weg te komen. Maar wij vinden dat de mo tie uitgevoerd moet worden." In die motie, begin oktober aan genomen, werd expliciet aan het college gevraagd om voortaan de vlag te hijsen op Coming Out Day (jaarlijks op 11 oktober). Behalve co alitiepartijen SGP en Christenunie stemden alle partijen vóór. Ook oppositiepartij CDA is ver rast door het besluit van B en W. „Er wordt wel iets geregeld, maar er wordt een andere draai gegeven aan de motie", zegt fractievoorzitter Pe- trina Geluk. „Dit is niet de bedoe ling." Gisterochtend heeft haar par- Dit is bedacht door mensen die denken er mee weg te komen. Maar wij vinden dat de motie uitgevoerd moet worden tij een verzoek ingediend om het collegebesluit te herzien. Namens LHBT Netwerk Zeeland is voorzitter Stefano La Heijne het eens met het standpunt van de PvdA/GroenLinks-fractie. Hij be grijpt de uitleg van het college ook niet. „De motie is destijds aangeno men door de raad; het college zou de motie simpelweg moeten uit voeren." Waarom burgemeester en wet houders toch niet zélf de vlag gaan hijsen, melden ze niet in de brief aan de raadsleden. Dekkers: „Ik kan alleen gissen naar de reden. Mis schien is de brief van 22 kerken van invloed geweest. Maar dat is mijn persoonlijke invulling." Geluk spreekt van een onderwerp 'dat misschien zwaar op de maag ligt' bij het college. Burgemeester en wethouders la ten weten dat in het verleden vaker verzoeken zijn binnengekomen om een vlag te mogen hijsen bij het ge meentehuis. Van zowel verenigin gen als organisaties. „Deze verzoe ken hebben wij steeds afgewezen, omdat wij tot op heden alleen het landelijke vlagprotocol hebben ge hanteerd. Nu de raad het college een verzoek heeft gedaan met be trekking tot de regenboogvlag, von den we dat we ook de andere ver zoeken zouden moeten heroverwe gen. Daarom zijn we tot dit besluit gekomen. Elders in het land wordt op deze manier naar tevredenheid gewerkt." De dienst sluit niet uit dat de pro blemen gezocht moeten worden in een optelsom van kleinere bronnen, zoals rottend afval en mesthopen van hobbydieren. Het KAD heeft op veertien plekken onderzoek gedaan. Zowel binnen als buiten de bebouwde kom en in het industriegebied. Daaruit is wel gebleken dat er uitzonderlijk grote hoeveelheden vliegen voor kwamen, maar een eenduidige oorzaak is er niet. De vliegenoverlast is een jaar lijks terugkerend probleem in het dorp. In de tuin zitten is soms ronduit onaangenaam en de vlie gen dringen ook de huizen bin nen. De gemeente Borsele roept inwoners op zorgvuldig om te gaan met afval. Op de website van de gemeente staan tips, zoals af- De gemeente Borsele roept inwoners op zorgvuldig om te gaan met afval dekken van composthopen, ver wijderen van etensresten onder apparatuur en opruimen van poep van huisdieren. Dat wil zeggen dat de overgang tussen het land en het water nu heel geleidelijk gaat. Juist op die plekken zoeken deze bedreigde vogelsoorten hun voedsel. Maar niet alleen deze drie vogels heb ben er voordeel van. Ook de bos- ruiters en groenpootruiters schar relen in de modder hun kostje van wadslakjes bij elkaar. De grutto, tureluur en kievit hebben het steeds moeilijker in het Hollandse landschap en ko men vrijwel alleen nog voor in na tuurgebieden. Het is voor de vo gels steeds moeilijker geworden om voldoende voedsel te vinden. En zonder een steuntje in de rug zouden deze kenmerkende vogels uiteindelijk helemaal verdwijnen uit het landschap, geeft Natuur monumenten aan. Dat wil de or ganisatie voorkomen. De omvor ming van de slootranden in De Poel kon betaald worden dankzij een legaat en door subsidie van de provincie Zeeland. Goesenaar Carel Bruring zou ook meegaan, maar moest door de ge volgen van een pijnlijke val afha ken. Goudzwaard - betrokken bij de Kledingbank Zeeland en Stads- klooster Simpelhuys in Middelburg - is één van de twee Zeeuwen die wel meerijden met de stichting We Gaan Ze Halen. „We willen ook een statement maken richting de rege ring, dat zij haar beloftes uit de Tur- kije-deal moeten nakomen en hier meer vluchtelingen uit Grieken land moet opvangen." „Klopt, en dat doen we dus ook niet. We zijn geen smokkelaars. Dan zouden we ook niet zo veel ka baal maken, maar ons stil houden. We vragen Griekenland om 150 vluchtelingen te selecteren en daar de papieren voor te regelen. Als dat lukt, nemen we ze mee en brengen ze hier naar een azc." „De kans dat we op tweede kerst dag met lege auto's terugrijden, acht ik inderdaad het grootst. Dan is het vooral een symbolische actie geweest, maar dan hebben we daar mee wel mensen aan het denken gezet. Want dit is al de vierde win ter dat vluchtelingen in die kampen zitten, in nylon tentjes, slapend op karton, met rondlopende ratten. Kinderen snijden zichzelf uit wan hoop om aandacht te vragen." „Maandag. Daar houden we een kerstviering en dan mag het won der geschieden." „Met kerst is dat de geboorte van het kind. In Athene zou dat wonder zijn dat we vluchtelingen mogen meenemen." vrijdag 21 december 2018 GO Tholen hijst regenboogvlag niet De regenboogvlag hijsen op Co ming Out Day? Een raadsmeer- derheid vond in oktober dat Tholen dat voortaan ook moet doen. Maar de gemeente gaat er zélf niet aan beginnen. Michiel Bouwman Tholen - Jacques Dekkers, PvdA/GL Waar de jaarlijkse vliegenover last in Nieuwdorp vandaan komt, blijft onduidelijk. Het Kennis- en Adviescentrum Dierplagen (KAD) heeft onder zoek gedaan, maar een duide lijke oorzaak is niet gevonden. Melita Lanting Nieuwdorp De grutto, de tureluur en de kievit worden in de watten ge legd in natuurgebied De Poel bij Sinoutskerke. Vereniging Natuurmonumenten heeft daar zeshonderd meter natuurvrien delijke oevers aangelegd. Melita Lanting Sinoutskerke A Henk Goudzwaard van We Gaan Ze Halen: „Dit is al de vierde winter dat vluchtelingen in die kampen zitten." FOTO LEX DE MEESTER „Ik kan niet met droge ogen kij ken naar wat er in de Griekse kampen met mensen gebeurt." Dat, zegt Henk Goudzwaard uit Middelburg, is zijn motivatie om vandaag naar Griekenland te rij den om vluchtelingen naar Ne derland te halen. Maurits Sep Middelburg De regering heeft al een state ment naar jullie gemaakt: men sen zonder papieren meenemen mag niet, dat is mensensmokkel. En als dat niet lukt? Wanneer komen jullie aan in Athene? Welk wonder is dat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33