Lieke is Maria Telers: Groot deel oogst gaat verloren door verbod op beschermingsmiddel Vijf finalisten bekend voor PZC-award beste restaurant Gemeente Tholen gaat zelf regenboogvlag niet hijsen Augustine Loof heeft vanavond iets te vieren Extra mast voor wie zelf wil vlaggen Verdediger uit Koewacht speelt 100ste profwedstrijd Woensdag is een algeheel verbod ingegaan op het gebruik van neoni cotinoïden in de buitenlucht. Dat is een stof waarmee suikerbieten telers hun gewas beschermen te gen insecten. Het komt als een soort jasje om het bietenzaad. Dit is de periode dat boeren aan de Sui ker Unie kenbaar moeten maken welk zaad ze gaan gebruiken. Ze ijveren al maanden bij minister Ca- rola Schouten (CU, landbouw) om een vrijstelling op het Europese verbod op neonicotinoïden. Dat is ingesteld om bijen en hommels te beschermen, maar die prikken vol gens de telers helemaal geen bie tenplantjes aan. Milieuschade In België, Tsjechië, Polen en Roe menië zijn al wel vrijstellingen af gegeven aan suikerbietentelers. „Nu dreigt een ongelijk speelveld", aldus Baecke. Maar de zorgen zijn nog veel groter. Als de boeren hun toevlucht moeten nemen tot an dere bestrijdingsmiddelen, bestaat het risico op meer milieuschade, want alternatieven zijn minder mi lieuvriendelijk. Bovendien dreigen ze een groot deel van hun oogst te verliezen. Bietenvlieg „De coating van neonicotinoïden wordt van tevoren op het bieten zaad aangebracht", legt Baecke uit. „Dat doen boeren niet voor de lol. Het beschermt kleine bietenplant jes tegen de bietenvlieg en tegen ondergrondse insecten. Andere be strijdingsmiddelen kun je niet van tevoren toepassen. Je moet het mo ment afwachten dat je insecten ziet vliegen of kruipen. Die spuitje allemaal dood, wat een fikse mi lieuschade veroorzaakt. Het kan zijn dat volledige percelen dan al Achteraf spuiten veroorzaakt fikse mileuschade zijn aangetast. Het zorgt natuurlijk voor een enorme opbrengstder ving als zo'n insectenplaag door je gewas trekt. Het is niet ondenkbaar dat er net als in de uiensector een aantal jaren aankomt waarin insec ten de oogst beschadigen. Dat is de vrees bij dit verbod." De suikerbietentelers willen een vrijstelling tot er betere bestrij dingsmiddelen beschikbaar zijn. Daar praten ze al maanden over met het ministerie, maar Schouten heeft pas heel laat advies ingewon nen bij de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) en het College voor toelating van gewas beschermingsmiddelen en bioci den (CTGB). Als ze al tot een vrij stelling besluit, dreigt die te laat te komen. Zeeland is de grootste producent van suikerbieten in Nederland. CDA en VVD hebben Kamervra gen over de kwestie gesteld aan mi nister Schouten. m vrijdag 21 december 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND10 VLISSINGEN De 9-jarige Lieke Janssen uit Vlissingen (r) stond gisteravond in de levende kerst stal van de Vlissingse Louise de Colignyschool. Leerkrachten, stagiaires en medewerkers én natuurlijk Lieke van groep 5 beeldden het kersttafereel uit met Maria, Jozef en de drie wij zen. Lieke's paardje mocht de ezel spelen. De levende kerststal vormde het pronkstuk van de kerstroute die in de school was uitgezet. Leerlingen konden in ie dere klas iets anders doen: luis teren naar het kerstverhaal, een kerstwens schrijven, een ten toonstelling of een dansje. Be halve Lieke dan, want die stond in de kerststal mee te zingen. In heel Zeeland vierden scholen gisteravond het kerstfeest. ZEELAND5 ZEELAND12 Vrees insectenplaag in bieten De suikerbietentelers verwach ten flinke klappen als de minis ter ze niet snel toestaat hun oogst op de gebruikelijke manier te beschermen tegen een insec tenplaag. „Het is één voor twaalf", zegt Joris Baecke, voor zitter van de ZLTO Zeeland, de belangenorganisatie van agra riërs. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - Joris Baecke, voorzitter ZLTO Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29