II 21 HET JAAR VAN ANNA VAN DER BREGGEN Nu ze wereldkampioen is, heeft Anna van der Breggen (28) alles gewonnen wat ze ooit wilde winnen. Ze blikt terug op het voorbije jaar en vooruit. Want hoe nu verder? „Topsport is mooi, maar het vraagt wel heel veel van je lichaam." In de woonkamer van Anna van der Breggen herinnert doorgaans niets aan haar wielerbestaan. Geen beker, geen trofee, geen medaille, geen roze, paarse, gele of rood-wit-blauwe truien. Niets. Maar voor haar regenboog trui maakt ze een uitzondering. „Hier staan nooit prijzen of tro feeën, maar deze mag hier best even hangen." Samen met de gouden medaille van de wegwedstrijd in Innsbruck. Plus twee paar gebreide wantjes met regenboogstreepjes, gemaakt door haar schoonmoeder. Een maand na het gewonnen WK trouwde Van der Breggen met Sierk Jan de Haan, voorheen haar ploegleider bij Rabobank die nu voor de Jumbo-wielerploeg werkt. Het verklaart dat naast de iconi sche regenboogtrui ook het wed- strijdboekje van de Ronde van Zwaagwesteinde ligt. Een speling van het lot bracht Van der Breggen en De Haan in 2005 bij deze piep kleine wedstrijd in Friesland al bij elkaar. Niemand had toen kunnen bevroeden dat de twee winnaars van Zwaagwesteinde dertien jaar later zouden trouwen. „Nee hoor." „Nou, dat is inderdaad de grootste verandering. Wielrennen is ook een groot deel van mijn leven, maar Sierk Jan zie ik nog net iets vaker. Wereldkampioen was voor mij en mijn carrière heel belang rijk. Maar trouwen is heel wat an ders. Dat heeft meer invloed dan één wedstrijd of je carrière die wel of niet goed gaat. Je deelt de rest van je leven met elkaar. Dat is tot we grijs en rimpelig zijn. Dat heeft uiteindelijk meer invloed op mijn leven dan wereldkampioen wor den." „In sommige periodes fietst hij niet zo veel. Als ik dan wel in vorm ben, dan kan ik hem wel kapot rij den. Afgelopen zomer kwam hij uit de Vuelta en ging hij mee met een duurtraining van vier uur. Ik was in vorm, mooi weer, prima te doen. Ondertussen zag ik hem steeds meer werken en chagrijnig worden. Dat vind ik leuk. Echt ge nieten." De afgelopen jaren domineerde Van der Breggen zoals Marianne Vos in haar hoogtijdagen. Alle grote wedstrijden waar ze haar zinnen op zette, won ze. Olympisch goud, alle grote klassiekers, Giro Rosa. Eén prijs ontbrak: de wereldtitel. Voor mij was het bijzonder dat het me zoveel deed, dat WK winnen. Dat verbaasde me Dus stond heel 2018 in het teken van de regenboogtrui. Om in haar beste vorm bij het WK aan de start te komen trainde Van der Breggen meer en harder dan ooit en reed ze minder wedstrijden dan voor heen. Zo weinig dat haar ploeg Boels-Dolmans soms zelfs maar met vier in plaats van zes rensters aan de start van een wedstrijd ver scheen. Van der Breggen voelde zich er in het seizoen schuldig over. „Op die manier voor mezelf kiezen vond ik heel lastig. De meiden hadden het wel geaccepteerd, maar ik vond het moeilijk want je bent samen één ploeg. Als er een altijd de wedstrijden overslaat, dat voelde voor mij gewoon een beetje oneerlijk. Alsof ik ze in de steek liet." „Ik was gespannen ja. Het was een hoogtepunt. Voor mij alleen al. Het hele jaar al. Maar ik merkte naarmate het WK dichterbij kwam, dat steeds meer mensen er naar toe leefden." „Zo kun je dat wel omschrijven. Vandaar dat die trui hier dus best even in de kamer mag hangen." „Daar werd ik helemaal knettergek van. De enige vragen die ik kreeg waren: Ga je dat WK winnen? En hoe ga je Annemiek verslaan? Voor Annemiek was het WK ook een bijzonder moment, dat wisten wij ook van elkaar. En wij hebben he lemaal geen ruzie. Wist je trou wens dat ik heel vaak Annemiek wordt genoemd. En Annemiek vertelt dat het ook wel eens an dersom is. Omdat wij dus zo vaak samen genoemd worden." Als de wedstrijdspanning toe neemt, valt Van der Breggen terug op de kunst van het kleinmaken „Voor mij was het bijzonder dat het me zoveel deed, dat WK win nen. Dat verbaasde me. Het beeld van een leven van een topsporter is: het mooiste wat er is. Maar het is goed dat mensen weten hoeveel moeite het allemaal kost." „Natuurlijk. Iedereen heeft een soort van geloof, idealen of een manier van leven." „Nou hulp? Ik weet niet wat God weet. Misschien kent hij mijn le vensloop al en heeft alles een doel. Ik denk wel dat God de mensen op de wereld heeft gezet en mensen zelf de keuze laat. Dus ik moet wel bepalen wat mijn leven is en hoe dat eruit ziet. Aan de andere kant denk ik dat hij wel het een en an der stuurt. Dan denk ik: straks is het WK voorbij en wist God al hoe het af zou lopen." „Ja, misschien wel." „Ja, misschien weet hij dat al wel. Ik sluit niet uit dat hij ook al weet hoe mijn leven er over twintig jaar uit ziet." „Natuurlijk, dat zie ik gebeuren." „Soms wel. Wereldkampioen wor den, is heel mooi. En als ik op trai ningskamp ben of mijn trainingen doe, denk ik ook: als ik nu zou stoppen, zou ik het fietsen missen. Dat maakt stoppen ook spannend. Aan de andere kant: in zo'n peri ode voor het WK sta ik op sprin gen en denk ik: dit ga ik ook niet lang meer doen. Topsporter zijn is heel mooi, maar het vraagt ook wel heel veel van je lichaam." vrijdag 21 december 2018 Daan Hakkenberg Zwolle Is je leven veranderd? Ik bedoel eigenlijk nu je ge trouwd bent. Sierk Jan is nog altijd je trainer. Rij je hem weieens kapot? 'De wereldtitel was toch wel een obsessie' -Anna van der Breggen (28) Je hebt jezelf vreselijk opgevre ten naar het WK toe? Vaak heb je gezegd dat die we reldtitel geen obsessie was. Mis schien toch wel? En dan was er nog de tweestrijd met Annemiek van Vleuten. Anna van der Breggen: „De regenboogtrui mag best even in huiskamer hangen." foto pim ras Je bent gelovig, vrijgemaakt ge reformeerd. Gaf dat steun ge zien de spanning in aanloop naar zo'n WK? Maar als het dan spookt in je hoofd, vraag je dan hulp? Heeft hij je dan ook een beetje wereldkampioen gemaakt? Maar bepaalt hij dan ook wie er wereldkampioen wordt? Je hebt vaker gezegd ik ga niet tot mijn 35ste door. Kun jij je voorstellen dat je stopt om moe der te worden? Kijk je er eigenlijk naar uit, stop pen met wielrennen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21