Supermarkten vaker overvallen All inclusive Kreta €449 cm ifergjjli 13 #CREATING MEMORIES Harde aanpak wangedrag oudjaar 7 miljoen tegen radicalisering Selections Sunweb.nl Al jaren daalt het totaal aantal over vallen op bedrijven en woningen in Nederland. Die positieve tendens gaat niet op voor de supermarkt branche. Bij supermarkten staat de teller dit jaar op 91 overvallen, te genover 76 in dezelfde periode (tot en met november) vorig jaar. „Zeker de laatste maanden zijn er relatief veel hit-and-runovervallen op supermarkten. Die worden meestal gepleegd door jonge gasten die amateuristisch te werk gaan", vertelt landelijk overvalcoördinator van de Nationale Politie Jos van der Stap. „Opvallend is dat de daders vaak verwarde personen zijn die acuut geld nodig hebben en vervol gens met een wapen een super markt binnenlopen." Naast supermarkten zijn ook maaltijd- en pakketbezorgers dit jaar vaker slachtoffer van een over val. Maaltijdbezorgers werden in de eerste elf maanden van dit jaar 70 keer beroofd, tegenover 41 keer in 2017. Bij pakketbezorgers steeg het aantal overvallen van 8 naar 20. Makkelijk De politie verdeelt criminelen in drie categorieën: sad, mad en bad guys. Van der Stap: „De harde crimi nelen, de bad guys, houden zich nauwelijks meer bezig met overval len. Deze professionals richten zich voornamelijk op plofkraken en drugshandel. Overvallers vallen bijna altijd in de categorie sad en mad guys. Kennelijk vinden ze het makkelijk om snel geld te pakken. Uiteindelijk pakken we ongeveer de helft van de daders." Volgens Van der Stap is het terug dringen van contant betalen belangrijk. „Hoe minder cash, hoe beter. Digitaal betalen is veel veiliger. Dat geldt zeker voor super markten en maaltijdbezorgers." Het totaal aantal gewapende overvallen in Nederland (bedrijven en woningen) staat per 1 december Opvallend is dat de daders vaak verwarde personen zijn 2018 op 992. In heel 2017 regis treerde de politie 1103 overvallen. Jules van Well van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL), de brancheorganisatie van de su permarkten, ziet de ontwikkeling met lede ogen aan. „Vorig jaar was er voor het eerst na lange tijd weer sprake van een stijging en dit jaar zien we opnieuw dat supermarkten populair zijn onder losgeslagen pubers. Ze hielden vooral in Nijme gen en Brabant huis en gingen door totdat ze werden gepakt. Ik weet niet naar welke film ze hebben ge keken, maar als je - zoals in Nijme gen - met maskers op en bijlen in je hand supermarktpersoneel be dreigt, is er iets niet goed gegaan." Het CBL wil gemeenten en scho len in Nederland wakkerschudden om meer aandacht te vragen voor de overvalgolf. „Sinds een paar jaar staan er fikse celstraffen op overval len, tot wel drie jaar. Het is onge looflijk stom je toekomst te ver gooien voor een kassalade van 200 euro. Meer zit er echt niet in." Sommige supermarkten zijn al een paar keer overvallen. „De kans is aanwezig dat sommige onderne mers dan de winkel sluiten." Om overvallen te voorkomen, werkt de sector intensief samen met politie, justitie en gemeenten. „Ook super markten wisselen onderling veel informatie uit. Daarnaast willen we het gebruik van contant geld te rugdringen." Cameratoezicht Volgens het Centrum voor Crimi naliteitspreventie en Veiligheid (CVV) is scherp cameratoezicht ook een goed middel tegen de cri minelen. „Het is belangrijk dat de kwaliteit van de beelden in orde is", aldus Joeri Vig van het CVV. „Op dat punt is er nog heel wat te win nen, de politie kan nog te vaak niets beginnen met de beelden vanwege de slechte kwaliteit. Nu kan zo'n 50 procent van het materiaal wor den weggegooid." Het Openbaar Ministerie (OM) pakt wangedrag tijdens de jaarwisseling hard aan. Verdachten lopen het risico dat de strafeis 75 procent hoger uitpakt dan normaal. Bij agressie of geweld tegen politie, brandweer of ambu lancepersoneel kan die op lopen tot 200 procent. Zij zorgen voor de veiligheid en moeten normaal hun werk kunnen doen, aldus het OM. Mensen die worden gepakt met zwaar illegaal vuurwerk, zoals mortieren of cobra's, kunnen ook op forse straffen rekenen, aldus het OM. Op de handel in of bezit van vuurwerkbommen staat een maximale celstraf van 6 jaar. Mensen die hulpverleners belagen, belanden in principe voor de rechter. Voor de versterking van de aanpak van jihadistische radi calisering is aan twintig ge meenten in totaal 7 miljoen euro toegezegd. Het hoogste bedrag, ruim 1 miljoen euro, gaat naar de gemeente Den Haag, meldt de Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding en Veiligheid (NCTV). De ministers Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) en Wouter Kool mees (Sociale Zaken) verde len het geld over gemeenten die plannen indienden om ra dicalisering te voorkomen en geradicaliseerde personen aan te pakken. Na Den Haag gaan de hoogste bedragen naar Utrecht (ruim negen ton) en Rotterdam (ruim 8,5 ton). OM: 1,5 miljoen van Saban B. Verdonk pakt jeugdzorg aan Zorg Careyn weer in orde Hotel Elounda Water Park Residence Hotel Gouves Waterpark Holiday Resort 1Q1 vrijdag 21 december 2018 GO Het aantal gewapende overval len op supermarkten neemt fors toe. Het gaat volgens de politie vooral om hit-and-runovervallen. Gepleegd door jonge daders die onberekenbaar zijn. „De buit stelt meestal niets voor." Sanne Schelfaut Den Haag - Jos van der Stap, politie Sunweb DEN HAAG DEN HAAG ARNHEM De voor mensen handel veroor deelde Saban B. moet de Staat bijna 1,5 miljoen euro betalen. Dat heeft het gerechtshof in Arnhem bepaald. Het gaat om het geld dat B. ver diende met men senhandel. Twee handlangers moe ten bijna 6 ton en ruim 2 ton betalen. In 2013 had de rechtbank in Almelo het bedrag vastge steld op 2 miljoen. DEN HAAG Oud-minister Rita Verdonk gaat de jeugd- en de thuis zorg helpen de ad ministratieve romp slomp terug te drin gen. Ze gaat samen met werkgevers en werknemers om de tafel om regels te schrappen. DEN HAAG Careyn, een van de grootste zorginstel lingen in Nederland, heeft orde op zaken gesteld. Volgens de Inspectie Gezond heidszorg wordt er voldoende en des kundig personeel ingezet en is de kwaliteit en veilig heid van de zorg weer in orde. Ca reyn kreeg in 2016 een waarschuwing van de inspectie. De instelling kwam zelfs op een zwarte lijst terecht. V 1 ALL INCLUSIVE Griekenland - Kreta - Elounda Heerlijke Spa Griekse taverna met fantastisch uitzicht Waterpark voor de kids Vanaf ALL INCLUSIVE Griekenland - Kreta - Gouves Meerdere zwembaden Vlak bij het Gouves zandstrand Diverse waterglijbanen per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Vanaf per persoon "o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. Sunweb is aangesloten bij: v*pu0 sgr vr: thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13