10 VERMISSING CYBEREXPERT Vier maanden na de vermissing van Arjen Kamphuis in Noorwegen, houden vrienden en collega's er rekening mee dat de cyberexpert zelf in de anonimiteit vertrokken is. Op een hakercongres starten ze een ultieme zoekactie. Na uren in de regen dwalen door het Noorse stadje waar Arjen Kamphuis voor het laatst is gezien, keer ik halverwege de middag terug naar m'n hotel. De receptie is onbemand, de lobby uitgestorven. Ik neem de lift naar de tweede verdieping. Eenmaal boven zie ik dat er een vrouw uit mijn kamer loopt. Wat deed ze daar? Bij het passeren mompelt ze iets dat lijkt op een groet, zonder me aan te kijken. De vrouw oogt betrapt. Of beeld ik me dat in? Ze draagt geen hoteluniform. Bespioneert ze me? Wie in het mysterie van Arjen Kamphuis' vermissing duikt, zoals verslaggeefster Annemieke van Don gen, die na Kamphuis' vermissing in Noorwegen een reportage maakte, gaat bijna vanzelf in complotscena rio's denken. Kamphuis helpt journa listen, advocaten en mensenrechten activisten om buiten het zicht te blij ven van geheime diensten. Hij advi seert overheden hoe ze hacks van vij andige mogendheden kunnen voor komen, hij assisteert klokkenluiders. Was Kamphuis zelf ook doelwit? Gebeurde er een ongeluk? Of nam hij de benen? Vier maanden na de ver dwijning liggen alle scenario's op ta fel, al houden intimi steeds sterker re kening met een zelfgekozen vertrek in de vergetelheid. Als hacker en cyberdeskundige voerde Kamphuis - lange rossige ha ren, brilletje, vaak in het zwart ge kleed - een kruistocht tegen de in zijn ogen lakse omgang met informatiebe veiliging. „Er is onweerlegbaar bewijs dat vrijwel alle systemen die wij ge bruiken kunnen worden gemanipu leerd en afgeluisterd", zei hij ooit in een interview. „Maar in Nederland hebben we er niet eens een gesprek over." Zelf torst hij altijd meerdere lap tops, usb-sticks en telefoons met zich mee. Om veilig te werken moet je vol gens Kamphuis een computer van vóór 2008 gebruiken die nog nooit contact heeft gemaakt met internet, je e-mail versleutelen en Amerikaanse diensten als Facebook of Twitter mij den. In internationale media wordt Kamphuis' connectie met WikiLeaks- boegbeeld Assange veel genoemd. En inderdaad: de Nederlander ging wei eens op bezoek bij de ambassade van Ecuador in Londen, waar de klokken luider als het ware gevangen zit, zegt Jos Weyers, goede vriend en collega hacker. „Maar ze kenden elkaar al lan ger. Het is niet zo dat hij echt projec ten deed voor WikiLeaks. Arjen heeft gewoon een groot netwerk." Kritiek op de Amerikaanse spiona gedienst NSA steekt Kamphuis niet onder stoelen of banken. Tijdens le zingen en trainingen gaat het geregeld over de datahonger en spionagezucht. „Met zulke kritiek zoek je ruzie met nucleaire supermachten", zegt it-ex- pert en kennis van Kamphuis Brenno de Winter. „Dat is riskant." Jagen de Amerikaanse spionnen dan op de Nederlander? Het is 'een van de scenario's', bevestigen kan de politie het niet. Kamphuis weet soms meer dan goed voor hem is. Door zijn cyberzendingswerk zal hij op de radar van de inlichtingendiensten staan. Af gelopen zomer vertelde hij vrienden dat aan het slot van zijn voordeur was Als hij ineens opduikt, geef ik hem eerst eenschop onder zijn kont en daarna een knuffel gemorreld. Al eerder, toen hij nog in Duitsland woonde, had hij het gevoel gehad dat iemand in zijn huis was ge weest. Vlak na het slotincident vertrekt hij naar Noorwegen. Hij meldt dat hij in z'n eentje gaat wandelen in de ruige natuur van Spitsbergen. Vrienden maken zich niet direct ongerust als berichtjes die ze hem sturen via de versleutelde berichten dienst Signal onbeantwoord blijven. Om zijn hersenen rust te gunnen, gaat Kamphuis tijdens vakanties gere geld helemaal offline. Als hij na zijn vakantie niet komt opdagen bij afspraken, gaan echter alle alarmbellen af. „Hij zou nooit zo maar wegblijven", zegt vriendin Sanne Terlingen. Dus komen de vrienden, collega-hackers en kennis sen snel in actie. Terlingen, die als on derzoeksjournalist vaker speurde naar vermiste personen, legt contact met de Noorse politie en ambassade. Vriendin Ancilla van de Leest, voor malig lijsttrekker van de Piratenpartij, verspreidt het nieuws in de media. Collega's hacken zijn mailbox. Spitsbergen Zo ontdekken ze dat hij nooit in Spits bergen is geweest. Reserveringsbeves tigingen van hotels leiden het spoor naar Bodo, de cybersecurityhoofdstad van Noorwegen: het hoofdkwartier van het Noorse leger, een Navo-lucht- machtbasis en een vestiging van de Noorse inlichtingendienst zijn in dat stadje boven de poolcirkel gevestigd. Kamphuis verbleef er tien dagen voor hij op 20 augustus uitcheckte bij zijn hotel, in de trein naar Rognan stapte en verdween. In het water van de fjord, langs het spoor, vindt een visser zijn buideltasje met identiteitsbewijs. Later wordt ook zijn kajak gevonden. Nederlandse en Noorse media dui ken op het nieuws over zijn verdwij ning, een tweet van WikiLeaks trekt de aandacht in hackerskringen, waar Kamphuis een bekendheid is. Geïn trigeerd door het bijzondere verhaal beginnen ook volslagen onbekenden mee te zoeken. Al snel explodeert Twitter met tips en theorieën die onder de hashtag #fïndarjen worden gedeeld. Zo'n vijf tig actieve speurders verzamelen zich op een forum met familieleden en vrienden van Kamphuis. Die zijn aan vankelijk blij met de hulp. Maar na een paar weken ontstaat er ruzie. Familie en vrienden krijgen het verwijt dat ze informatie achterhou den. Zij krijgen het gevoel dat de ver missing is gekaapt door complotden kers. Onbekenden op het forum eisen bijvoorbeeld dat zij alle jassen in kaart brengen die Kamphuis ooit heeft ge had. „Dat leek mij niet het hardst no dig van alles wat moest gebeuren", verklaart Terlingen. „Horen dat we niet zouden willen dat Arjen gevon den wordt, is super heftig als een van je beste vrienden vermist is." De grote vraag is of Kamphuis - als hij leeft - zelf wel wil worden gevon den. Hij is niet alleen een meester in het uitwissen van digitale sporen. Ook in het achterlaten van fysieke dwaalsporen is hij een kei. Waren de opvouwbare kajak en zijn ID zulke dwaalsporen? Boekte hij bewust elf verschillende hotels in Noorwegen vrijdag 21 december 2018 GO Hackers zoeken nog een laatste keer naar Kamphuis Annemieke van Dongen en Niels Klaassen - Bill Binney, vriend van Kamphuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10