DE JAARWISSELING L 8 SAFARIPARK JRILLER Het waren bloedstollende beelden die de wereld rond gingen. Roofdieren besluipen bezoekers die gaan wandelen in Safaripark Beekse Bergen. Hoe een naïef Frans gezin op het laatste nippertje ontsnapte aan een levensgevaarlijke situatie. Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. en gezin in een safaripark. Waar cheeta's zijn!', zo span- nend begint op de Ameri kaanse nieuwszender CNN een opmerkelijke nieuws item. Het is zelfs de 'video of the day' onder de kop 'Ma, pa en kids oog in oog met cheeta's'. Maar voor hij ver dergaat onderbreekt de CNN-presentator zichzelf voor een dringend advies aan de kijker. 'Laat ik eerst dit zeggen: stap niet uit de auto in dit soort safariparken!' En dan volgt de spraakmakende video die werd gemaakt in Beekse Bergen in Hilvarenbeek en die alleen al op CNN ruim 800.000 keer is bekeken. Meer dan 4000 reacties op de site. Veel daarvan in de trant van 'we kijken hier naar de stomste ouders van de planeet'. Wie die ouders in de auto met het Franse nummerbord waren, blijft vooralsnog een mysterie. Speurwerk van deze krant en van Franse media leverde niets op. Ook Beekse Bergen heeft de ouders niet kunnen achterhalen. Jammer want vooral de moeder in de video had haar onverstan dige, maar daarna juist weer verstandige gedrag best mogen toelichten. We kijken de beelden terug met twee jachtluipaardexperts: aan de telefoon vanuit Namibië de wereldberoemde cheetabe- schermer en bioloog Laurie Marker (bekend als 'Dr. Laurie'). De 'Jane Goodal van de jachtluipaar den', zoals ze ook wordt genoemd, is oprichter en directeur van het Cheetah Conservation Fund (CCF). In Arnhem zit Wineke Schoo, gedragsbio- loog en parkmanager van Burgers' Zoo en groot kenner als het gaat om de omgang met 'grote kat ten'. Beiden hadden het filmpje al meteen gezien toen het in mei viraal ging. SCENE1 DR. LAURIE: „De reden dat je in je auto moet blij ven in een safaripark is dat je in het territorium van de dieren bent. Dit is hun thuis. Ze lopen vrij rond met een gevoel van vrijheid. Het zijn wilde dieren. Je ziet een van de cheeta's opkijken, omdat hij iets nieuws spot. En als hij iets kleins en zwaks ontwaart, wordt het interessant want dat vormt een potentiële prooi." WINEKE SCHOO: „Die mensen pakken spullen uit hun kofferbak, dat is een vrij statische situatie en leidt tot weinig reactie. Als het kindje uitstapt, is er beweging en wordt het link. Deze cheeta's zijn goed gevoed, ze hebben niet ook die jacht- drang, maar bij het kindje zijn ze meteen alert." SCENE2 WINEKE SCHOO: „Op zeker moment rent de grotere jongen van het gezin terug naar de veilige auto. Dat maakt hem onmiddellijk tot prooi. Zijn moeder maant hem niet te rennen. Dat doet ze prima. Je ziet in Afrika weieens een groep leeuwen langs zebra's lopen. Dan kan het zijn dat de leeu wen hun buik vol hebben en geen zin hebben om te jagen. Maar de zebra's schatten dat in. Ze weten dat het fout gaat als ze gaan rennen. Iets dergelijks zie je in Beekse Bergen gebeuren." DR. LAURIE: „Ik ben ooit begonnen in een safari park in Oregon, maar dit heb ik nog nooit gezien. Zelfs niet in de parken in Afrika. Ik ken Beekse Bergen, het is een van de beste safariparken ter we reld. De bezoekers wordt heel duidelijk gezegd dat ze in de auto moeten blijven, maar het intelligen- donderdag 20 december 2018 GO Een Franse familie stapt vrolijk rond tussen de roofdieren Bekijk de beelden op de site/video foto's robin de graaf r 'V ri i 'Jachtluipaarden lezen de Bob van Huët Hilvarenbeek De roofdieren liggen rustig in de schaduw. Op een meter of vijftien afstand stopt een auto. Aanvankelijk gebeurt er niet zoveel. Dan stapt de moeder uit. Laurie Marker (boven)en Wineke Schoo De auto is na de eerste stop een stuk doorgere den en opnieuw stappen de inzittenden uit. Nu gaan ouders en de kinderen wandelen naar een heuveltje, best ver van de auto. Ze hebben onder tussen de volle aandacht van alle jachtluipaar den. Eén dier zet aan om te kijken wat er gebeurt en dan komt de rest ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8