II 5 INTERVIEW JOS WIENEN Criminelen zijn makkelijker mei geweld. Dat is uitermate kwalijk Burgemeester Jos Wienen van Haarlem wordt permanent beveiligd. Wat doet het met hem? En wat is er mis? „Die heftigheid, die boze toon is zorgelijk." oen Jos Wienen (58) begin september twee agenten in burger aan de deur kreeg, was zijn eerste gedachte: 'Oh jongens, is er iets ergs ge beurd?' Toen de CDA- burgemeester hoorde dat hij bedreigd werd, was dat bijna een opluchting. Maar langzaam werden de consequenties duidelijk. Permanente beveiliging bij alles wat je doet. En na een maand moest hij met zijn gezin het huis verlaten. „Thuis is de plek waar je eigen sfeer is. Waar je bezoek ont vangt. Het is vervelend dat dit tijdelijk anders is." „Ik heb geen enkel idee." „Zo zit ik niet in elkaar. Burgemeester zijn is een fantastische baan met grote verantwoordelijkheden. Daar hoort nu die beveiliging bij. Dat is ongemak kelijk, maar als ik die verantwoorde lijkheid niet neem, geef ik toe aan mensen die denken dat ze met geweld iets voor elkaar kunnen krij gen." „Ik heb natuurlijk wel ideeën, maar daar ga ik niets over zeggen." „Voor een bepaalde periode moet je ac cepteren dat bepaalde dingen lastig zijn en dat doen we. Maar ik wil er niet over uitweiden omdat ik daar nu over denk dat het niet verstandig is." „Ik heb voor dit beroep gekozen. Als je er iets verder vanaf staat, zoals mijn ge zinsleden, is het extra vervelend. Maar samen komen mijn partner, mijn kin deren en ik er wel uit. Het helpt dat mijn kinderen zeggen: 'Nou pap, we zijn trots op u... En we houden van je." „Het feit dat anderen moeten werken voor mijn veiligheid, daar voel ik me licht ongemakkelijk bij. Aan de andere kant denk ik: zij doen hun werk zodat ik dat ook kan doen. Samen zorgen we ervoor dat het bestuur gewoon door gaat. En dat we niet opzij gaan voor dreigementen." „In strikte zin niet. Ik kan naar alle ver gaderingen en bijeenkomsten die ik wil bijwonen. Maar ik kan niet spon taan op straat een praatje maken of mijn eigen boodschappen in Haarlem doen. Dat is heel jammer." „De meest directe bedreiging die ik hiervoor ontving, speelde meer dan twintig jaar geleden. Een man met een psychisch probleem bleef midden in de nacht op de bel drukken terwijl hij allerlei dreigementen riep. Diezelfde persoon heeft twee weken later ie mand in de hals gestoken. Die risico's waren er toen dus ook al. „Wel denk ik dat we in een verhar dend klimaat werken, waarbij mensen op sociale media erg dreigend tekeer gaan. Die heftigheid, die polarisatie en die boze toon vind ik een zorgelijke ontwikkeling. „Verder zie je dat de criminaliteit verhardt. Criminelen zijn meer dan vroeger erg gemakkelijk in het gebruik van geweld, ook tegen mensen die een maatschappelijke rol spelen zoals een officier van justitie, wethouder of bur gemeester. Dat is zorgelijk en uiter mate kwalijk." „Nee. De burgemeester is verantwoor delijk voor de openbare orde. Dat doe je in samenspraak met politie en justi tie. Als er een outlaw motorgang is met een clubhuis en justitie onderzoekt strafbare feiten, kan zo'n plek de open bare orde bedreigen. Mijn taak is dan het sluiten van het pand. De burger verwacht dat de overheid efficiënt in grijpt." „Je kunt iemand anders het wel laten doen, maar die krijgt dan hetzelfde probleem. Ook officieren van justitie en zelfs journalisten worden bedreigd vanwege het werk dat zij doen. Stel dat we met zijn allen zeggen: 'Dit wordt ons te link, we zijn weg.' Dan laten we dit land over aan de maffia, aan de onderwereld die zich aan geen enkele regel stoort. Dat is niet het land waar ik voor sta." „Als het om de huidige polarisatie gaat: in het asieldebat, waar ik best een rol in heb gespeeld, heb ik gemerkt dat het helpt om goed naar elkaar te luisteren. De grootste tegenstanders op internet heb ik in mijn vorige gemeente Kat wijk uitgenodigd aan tafel. We werden het niet over alles eens, maar de meest haatdragende teksten werden van in ternet gehaald. Het gesprek aangaan is wat we nodig hebben om dingen weer in proportie te brengen." „Ik ga nuchter om met deze situatie. Dat zit deels in mijn karakter, maar voor een ander deel omdat ik mij veilig voel in Hoger hand. Dat betekent niet dat ik denk: 'Mij overkomt niets, want ik word wel beschermd.' Dan zou die politiebewaking ook wel weg kunnen. Nee, het gevoel zit dieper: 'Wat er ook gebeurt, ik blijf in Gods hand.' Ook als er iets met mij gebeurt, is dat niet het laatste woord." donderdag 20 december 2018 GO U noemt het tijdelijk. Hoe lang gaat het duren? Twijfelt u nooit: moet ik zo wel door gaan? U heeft eerder gezegd dat u niet ver teld is uit welke hoek de dreiging komt. Heeft u geen idee? Hoe ervaart uw gezin deze situatie? Voor hen moet het minstens zo ver velend zijn. Is dat het lastigste om mee om te gaan, de situatie voor uw gezin? Voor het stadhuis staan zwaarbewa pende politiebeveiligers. Voelt u zich daar weieens opgelaten door? In hoeverre wordt u belemmerd in de uitoefening van uw vak? Uw situatie lijkt symbool te staan voor een tendens waarin bestuur ders steeds vaker worden bedreigd. Ziet u dat ook zo? Is de burgemeester te veel een crimefighter geworden, zoals wordt geopperd? Is de burgemeester dan te veel het uithangbord van de strijd tegen misdaad? - Jos Wienen, burgemeester Wat kunnen we doen om het klimaat van verharding te veranderen? U bent gelovig. Heeft u weieens in een gebed gevraagd: hoe lang gaat dit bij mij nog duren? Koen Voskuil 'We moeten ons land niet overlaten aan de maffia'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5