Bruring ziet na val af van halen vluchteling Nieuwe McDonald's in Goes opent morgen 7 MINIATUREN KOSINKE In het echt torent de 'Dikke' 62 meter boven Zierikzee uit. Voor wie nooit uitgekeken raakt, maakt Ko Si nke miniatuurversies. Wat de Wester is voor Amsterdam en De Lange Jan voor Middelburg, dat is de Sint Lie- vensmonstertoren voor Zierikzee. Volgens de oorspronkelijke bouw plannen uit de vijftiende eeuw moest het bouwwerk zo'n 130 me ter hoog worden. Maar na dertig jaar was het geld van de stad op, werd de bouw definitief gestaakt en kreeg de breed gefundeerde 'eerste trap' grotendeels z'n hui dige uitstraling. Iedere rechtgeaarde Zierikzeeë- naar heeft de toren in zijn hart ge sloten. Met die kennis in het ach terhoofd kwamen Ko en Annelies Sinke zo'n twee jaar geleden een mal op het spoor, waarmee 26 cen timeter grote gipsen afgietsels van de Dikke kunnen worden ge maakt. Die aankoop vormde de ba sis van wat inmiddels is uitge groeid tot een areaal aan variëtei ten. Huiskamers Ko zet er twee naast elkaar op zijn hand. „Ik maak ze nu ook van 13 en 8 centimeter groot. Die hele kleintjes waren in eerste instantie gemaakt voor de tennisvereniging. Maar allebei zijn ze ook leuk voor toeristen." Annelies vult aan: „Die grootste vind je vooral terug in huiskamers in Zierikzee en bij oud-inwoners van de stad. Er staat een Dikke Toren in Dubai. En ook één in Curacjao en Bonaire." Wat begon als pure liefhebberij om vrienden en kennissen te ple zieren, is inmiddels in de vorm van een officieel bedrijfje gegoten. Voor Ko is de cirkel daarmee rond. Toen hij 46 jaar geleden bij bouw bedrijf Roggeband het vak van timmerman leerde, werd hij de to ren in gestuurd om de houten luikjes te vervangen. „We hadden 'm in onderhoud voor de Rijksgebouwendienst." Nu Ko is afgekeurd voor het zware werk, pakt hij het in het klein aan. Na de toren kwam de Nobel poort en sinds afgelopen juli werd de familie zelfs verblijd met de complete skyline van Zierikzee. Er staat een Dikke Toren in Dubai. En ook één in Curagao en Bonaire Het historisch aanzicht van de stad werd - met toestemming - af geleid van het bronzen ontwerp van kunstenaar Ad Braat. „Op het plateau bij het restaurant aan de Zeelandbrug hebben we eerst foto's gemaakt en daarmee zijn we naar Yvon Lievense gestapt, voor het ontwerp." Ko wijst op een exemplaar aan de muur buiten. „Dat is het origineel, van gebakken klei. Daarvan heb ik weer een mal gemaakt waar ik het gips in giet." De bodem van de skyline ver sterkt Ko met een stalen draad- eind. En alle kwetsbare punten krijgen ter versteviging een stukje koperdraad mee. „Na een dag dro gen en een laagje zilververf kun je iets origineels aan de muur han gen." Tweede molen Het belangrijkste uiterlijke ver schil met de versie van Ad Braat is dat het ontwerp van Lievense en Sinke links naast de Dikke Toren de tweede molen van Zierikzee laat zien. Daarentegen is de graan silo aan de rechterkant weggela ten, omdat de Sinkes zich puur wilden beperken tot de histori sche bouwwerken van de stad. Hun variant is bovendien dikker, en laat daarmee meer ruimte voor details, zoals twee bootjes in de haven. In de hal van hun woning aan de Roggenplaat hebben ze alles ver zameld. Opvallend is vooral de bontgevlekte Dikke Toren. „Art deco, gewoon leutig", grinnikt Ko. „En ik heb ze nu ook als spaarpot." GOES Het is dezer dagen een komen en gaan van mensen bij het nieuwe restaurant van McDonald's aan de Nansenbaan in Goes. Medewerkers en vaklui leggen de laatste hand aan het pand en de inrichting ervan. Komende vrijdag gaan de deu ren open voor het publiek. Daarmee is de populaire keten de eerste die zich vestigt op de zogeheten foodkavel bij de nieuwe afslag van de A58. Op wat in de volksmond ook wel het 'fastfoodplein' wordt genoemd, vestigen zich in de komende tijd ook nog Burger King, Kentucky Fried Chicken (KFC), New York Pizza en res taurantketen De Beren. De bouw van het pand voor de Bur ger King is inmiddels ook in volle gang. Een vorkje prikken bij De Beren kan vermoedelijk vanaf komend voorjaar. Met name de komst van dit popu laire, laagdrempelige restaurant heeft op sociale media tot veel blijdschap geleid bij Goesena- ren en andere Zeeuwen. Ze hoe ven straks niet meer naar Roo sendaal. Het leegkomende pand van de McDonald's bij de Zeeland hallen wordt in gebruik geno men door MotoPort, dat al naast het restaurant gevestigd was. Het McDonald's-pand was al ei gendom van de motorwin kel. De bedrijfsleider kan nog niet zeggen wat precies de plan nen zijn, maar een motorcafé - zoals op Twitter door iemand werd beweerd, komt er volgens hem niet in het voormalige fast- foodrestaurant. „We hopen over niet al te lange tijd met onze plannen naar buiten te treden." Het is de bedoeling dat van avond wordt proefgedraaid bij de nieuwe McDonald's. Als dat goed gaat, gaan morgenochtend de deuren open. Bij de oude McDonald's is de grote, gele 'M' maandag al van de hoge paal ge haald. Hij staat nu te wachten op een plekje bij de foodkavel. Daar verrijst ook een paal met de logo's van alle andere restau rants. Bruring heeft zich aangesloten bij de actie 'We gaan ze halen', die is bedacht door theoloog en publicist Rikko Voorberg. Hij vindt de om standigheden in de Griekse op vangkampen zo uitzichtloos en mensonterend dat hij vluchtelin gen er wil weghalen. Morgen ver trekken tientallen Nederlanders met hun eigen auto of zelfs een bus naar Griekenland in een poging duizend vluchtelingen mee naar Nederland te nemen. Een eerder bericht over de plan nen van Bruring leverde hem een een reeks aan haatdragende reacties op. Bruring laat weten dat de harde reacties zeker niet de reden zijn af te zien van de reis. Hij heeft nog veel pijn na een val die hij een tijdje geleden maakte. Volgens Bruring reizen er wel twee andere Zeeuwen mee met de karavaan. Waarschijn lijk komt toestemming om vluch telingen mee te nemen pas als ze in Griekenland zijn. donderdag 20 december 2018 SD De Dikke Toren duikt op tot in Dubai Marcel Modde Zierikzee Ko Sinke met afgietsels van de Dikke Toren en de Nobelpoort. foto dirk-jan gjeltema -Annelies Sinke Graag was Carel Bruring uit Goes morgen naar Griekenland vertrokken om vluchtelingen naar Nederland te halen, maar fysiek ongemak gooit roet in het eten. „Ik hoop nu vanuit huis een steentje te kunnen bijdragen", zegt hij. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58