Avondje uit voor kerst begint 4 Die Schöpfung De Vlissingse Oratorium Vereniging (VOV) pakt uit met een verrassende uitvoering van het bekende oratorium Die Schöpfung van Joseph Haydn. Het verhaal over de Schepping wordt verteld met muziek, dans en lichteffecten. Keur aan internationale artiesten op wintereditie bluesfestival Steegjes ontdekken Koren en orkesten moeten uit de comfortzone stappen bewegen. De muziek was leidend. Het begint stil, ademend en wordt steeds sterker. Die opbouw beelden we uit. We maken de muziek dus zichtbaar. Voor de jongeren was het een soort scheppingsverhaal, het ontdekken van het eigen lichaam en de ruimte om hen heen, het ontdek ken van elkaar. Het laten zien van sa menzijn en eenzaamheid. Meer ex perimenteel dan realistisch", vertelt de docente. „In de tweede (ingelaste) ouverture L'Isola Disabitata, na de pauze, ondersteunen we het schep pingsverhaal waarin de dieren ge schapen worden. De vraag was welke dieren en hoe beelden we die uit. Toen kwamen we op het idee om met dierensilhouetten te werken. Deze prachtige silhouetten heeft Ton Lamper ontworpen en gemaakt. De fantasie doet de rest, men ziet vlie gende vogels, duikende dolfijnen, springende eekhoorntjes en zelfs een logge olifant. In het rustige deel ko men herten tevoorschijn en brengen tenslotte de leeuwen orde en rust in de chaos." De jongeren hebben vanaf september intensief met Rosseel aan de voorstelling gewerkt. „Ze hebben hun vrije tijd hieraan opgeofferd. Maar de repetities waren een feestje, de inbreng was groot en we hebben ook veel gelachen. Super!" Inspirerend Beeldend kunstenaar Ton Lamper (62) die ook als docent verbonden is aan het Ostrea Lyceum in Goes, hoopt dat door deze, wat minder tra ditionele uitvoering van Die Schöp fung meer mensen interesse krijgen voor muziek, zang en spel. Niet al leen om ernaar te luisteren en te kij- 5 REDENEN OM UIT TE GAAN Blues V---: 1* Stadswandeling Als je als koor het pu bliek eens iets an ders wilt voorscho telen, moet je an dere wegen bewan delen. VOV heeft een aparte formule gevonden: het inschakelen van jeugd en het combineren van muziek met beweging en een lichtconcept. Dirigent Pim Overduin is hier heel duidelijk over: „We willen graag jeugdigen kennis laten maken met klassieke muziek. We zijn hier al een tijdje mee aan het experimenteren, denk aan het kin derkoor bij de Matthaus Passion van Bach, de kin dervoorstelling 'een Bachje vol met stro' en de sa menwerking met kinderkoor He melsblauw van Pe tra Wagemaker bij The Armed Man van Jenkins. Die Schöpfung van Haydn spreekt tot de verbeelding en qua klank leent dit werk zich uitste kend om er bewe gingstheater bij te maken. Ik denk dat het tijd is voor koren en orkesten om uit de comfortzone te stappen. Dat hoeft niet bij elke uitvoering, maar om nieuwe aanwas te kweken en om een subsidieloos tijdperk te overle ven, is het goed te laten zien dat een koor nieuwe paden durft te bewan delen." Ander gezicht De nieuwigheden zijn: het brengen van twee ouvertures waarin door de jeugd bewegingstheater wordt ge bracht, het gebruiken van een piano- forte (replica van een Anton Walter instrument gebouwd door Maene) die Jos Vogel, de vaste begeleider van VOV bespeelt en het inschakelen van beeldend kunstenaar Ton Lamper, die een speciale re gie en belichting bedacht. Voor het publiek een totaal concept dat de mu ziek overstijgt en 'De Schepping' van Haydn een an der gezicht geeft. VOV benaderde Christie Rosseel (51), docent Duits, euritmie en drama aan de CSW Beste- vaervrijeschool. Met negen meisjes en jongens van CSW Beste- vaervrijeschool en zes leerlingen uit groep 8 van de Vrijeschool Zeeland (tussen 11 en 15 jaar), heb ik intensief de muziek be luisterd. Toen hebben we samen op geschreven hoe we hierbij konden donderdag 20 december 2018 muziek en dans Nog zin in een avondje uit voor dat de feestdagen beginnen? Ook dit weekend is er nog van alles te beleven. Van een ritje met de tram in winterse sferen voor het hele gezin tot een avondje uit de plaat bij de top 2000 live! Voor de twintigste keer wordt in het Kwadendamse dorpshuis De Burcht de wintereditie van het plaatselijke bluesfestival gehouden. Na de geslaagde outdooreditie afgelopen zomer, draait zater dag wederom alles om 'de blues'. De jubileumeditie van het indoorfestival heeft een uit nodigende line-up, een keur aan internationale artiesten komt naar de Zak van Zuid-Be veland. Blikvanger is de Britse Rory Gallagher Tribute band 'Sinnerboy'. Drie jaar geleden zette de rockformatie de tent in Kwadendamme al op stelten en ook nu worden liefhebbers van bluesrock op hun wenken be diend. Bevlogen live-optredens, vol passie en interactie met het publiek zijn het handelsmerk van de band. Naast Sinnerboy staan er optredens op het pro gramma van de energieke akoestische formatie The Blue Clay', moderne festivalband 'Sugar Boy The Sinners' (foto) en de Belgisch-Franse combinatie The Goon Mat Lord Bennardo'. Zaterdag 22 december Dorpshuis De Burcht Kwaden damme, 20.00 uur .Zaterdag 22 december, Dam 6 Middelburg, 19.00 uur Jeanette Vergouwen 44 Pim Overduin, dirigent Ton Lamper, Chris- tie Rosseel en Pim Overduin (vlnr). FOTO MARCELLE DAVIDSE Wandelen door mysterieuze smalle steegjes, schaars verlicht door kerstlampjes. Een praatje maken met bekende 17e eeuwse figuren - onder wie Bertus de bedelaar en de beruchte Middelburgse schoor steenveger - onder het genot van glühwein en kerstbrood. Dat kan allemaal tijdens de stegen- tocht door Mid delburg. Een mys terieuze reis terug in de tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48