WBF m SUL mm* Trainingsschema's helpen Cijsouw in schaatsmarathons Natuurloop in Axel aanvulling van circuit 13 Laatst hoorde ik van iemand bij de club dat er een scout van FC Dordrecht voor me was komen kijken houders kwijt, aan onder meer Katwijk en Kozakken Boys. Er kwamen vooral jonge spelers voor terug, onder wie Dorst. De afgelo pen maanden liepen meerdere ba sisspelers zware blessures op. Vol gens de Zeeuwse middenvelder heeft het echter geen zin om in het verleden te blijven hangen. „Vorig seizoen stond er een beter team, maar daar kun je nu niet meer naar kijken", vindt hij. „We moeten het met deze jongens doen." Van de eerste klasse, met Bruse Boys, naar de tweede divisie; het is geen kleine stap geweest. „Ik had ook naar Hoek, Goes, Vlissingen of Kloetinge kunnen gaan, maar ik wilde voor het hoogst haalbare gaan. De trainers die mij belden snapten dat ook wel. Het heeft ook wel goed uitgepakt, denk ik." Dorst heeft zich snel aangepast. „Ik heb al best veel gespeeld en dus twee keer gescoord. Laatst hoorde ik van iemand bij de club dat er een scout van FC Dordrecht voor me was komen kijken. Misschien zit er dus nog wel een stapje om hoog in." Valencia Met Barendrecht wil hij zo snel mogelijk weg komen uit de geva renzone. Dat gaat vanaf 2019 ge beuren met de ervaren Jack van den Berg aan het roer. De oud-trai ner van onder meer ASWH en Kat wijk, die in het verleden ook al ja renlang bij Barendrecht werkte, komt vanavond kennismaken met de groep. Op 2 januari vertrekt hij met de selectie op trainingskamp naar Valencia. „Ik ken de nieuwe trainer zelf niet. Verschillende jon gens bij ons kennen hem wel. Ze zeggen dat hij een toptrainer in het amateurvoetbal is. Hij schijnt heel direct te zijn. Daar houd ik wel van. Beter dan een trainer die een hele week roept dat je zo lekker traint, maar je op zaterdag niet opstelt." Uit alles blijkt dat hij geniet van zijn huidige leventje. Op maandag gaat hij naar school, van dinsdag tot en met vrijdag werkt hij in Bruinisse bij JMC Print Sign Dis plays, op een steenworp afstand van zijn ouderlijk huis. „Op de fiets sta ik er in een minuut." Hij houdt zich onder meer bezig met het beplakken en bestickeren van auto's en busjes. „Daar ben ik wel goed in. Het is niet zo makkelijk als veel mensen denken." Soms helpt hij in vrije uurtjes ook in de loods van zijn vader Emiel, die achter hun huis staat. De oud-profis een drukbezet meubel maker. Het is een beroep dat zoon Yarick in de toekomst misschien ook wel uit wil oefenen. Maar voorlopig combineert hij school en zijn huidige baan met het voetbal len in de tweede divisie. De ritjes naar Barendrecht kosten geen moeite, want Yarick Dorst kan doen wat hij het liefste doet: „Lek ker voetballen. Gas geven op het veld, je best doen en het gras op vreten." Het seizoen van marathonschaat ser Joerec Cijsouw verloopt „bui tengewoon goed". De 26-jarige Oostburger staat van zichzelf te kijken. De Zeeuws-Vlaming hoopt dat zijn goede vorm nog deze winter resulteert in een po diumplaats. „Ik zit er dicht tegen aan." Cijsouw is bezig aan zijn vierde seizoen in het B-peloton, het tweede niveau van Nederland. In We rijden voor de f un, er zit niet een hele ploegentactiek achter zijn eerste twee jaren zat hij bij de ploeg van coach Henk Angenent. Vreemd genoeg - hij is immers de laatste winnaar van de Elfsteden tocht - kwam de Zeeuws-Vla ming onder diens vleugels niet uit de verf. Sinds hij bij Forte Sport- swear zit, een Drentse ploeg, gaat het beter. Hij rijdt in wedstrijden voor de KPN Marathon Cup vaak in de top twintig en laatst werd hij zelfs een keer vierde. De verklaring voor die progres sie is volgens Cijsouw simpel: hij traint veel verstandiger. „Voor heen was het: rammen, rammen, rammen. Eigenlijk deed ik maar wat", vertelt hij. „Nu train ik met schema's. Ik weet per week pre cies wat ik moet doen." Degene die de schema's schrijft, is Middelburger Pierre Vermeule. Hij is zelf fanatiek schaatser en heeft veel ervaring als trainer bin nen de wielersport. Enkele jaren geleden kwam hij met hem in contact op de Weissensee in Oos tenrijk, waar jaarlijks diverse na- tuurijswedstrijden worden verre den. Vermeule adviseerde hem toen om zaken anders aan te pak ken. Cijsouw: „Ik zit ver weg van mijn ploeggenoten. Bij Forte Sportswear heb ik dus meer vrij heid om dingen zelf te regelen. Ik kan dus gewoon met Pierre bekij ken wat ik moet doen. Ik geef hem elke week feedback en dan past hij de trainingen daar op aan. Als ik me eens een keer wat minder voel, kan hij me wat gas terug laten ne men óf juist wat meer laten doen." Bij Forte Sportswear mag Cij souw in de marathons van 100 rondes vaak zijn eigen plan trek ken. „We rijden voor de fun, er zit niet een hele ploegentactiek ach ter." Wie in goeden doen is en een kans ruikt, mag dus op avontuur gaan. „Ik merk altijd pas in de ma rathon zelf of ik goede benen heb. Die vierde plek van vorige week zag ik dus ook niet direct aanko men." De Zeeuws-Vlaming wil één dezer maanden nogmaals pieken. Misschien kan hij zaterdag in Breda, min of meer zijn thuis- baan, al richting het podium rij den. „Het is altijd leuk om daar te schaatsen", zegt hij. „Omdat er dan wat meer bekenden zijn. Ook Pierre Vermeule komt kijken." Als het kan, wil Cijsouw nog een keer de stap naar het A-pelo- ton maken. Daarvoor zou hij mi nimaal binnen de top twintig moeten staan in het eindklasse ment. Maar hij legt zelf de lat nog hoger. „Ik vind dat ik echt binnen de top tien moet staan", zegt hij. „En dan maar hopen dat een ploeg zich voor mij meldt. Ik weet de kans niet groot is, hoor. Veel teams hebben het moeilijk en dus zullen ze niet voor je in de rij staan. Maar het is wel iets waar ik hard voor train." HULST Na de afgelasting van de Kriekeloop vorige week in Clinge is er een loop aan de kalender van de SSP Zeeuws-Vlaanderen toe gevoegd. Op het motorcrossterrein van de RES in Axel wordt zaterdag de eerste Natuurloop gehouden. Deze is opgezet door een groep Axelse atleten die wekelijks een keer gezamenlijk trainen, in sa menwerking met de Road Run ning Axel. De wedstrijd wordt ge organiseerd door IVA, Interval- groep Axel. Behalve de Kriekeloop zullen, zoals het er nu naar uitziet, meer wedstrijden vervallen. Daarom heeft de groep onder aanvoering van Douwe Wortman besloten zaterdag een vervangende loop te organiseren. De naam Natuurloop geeft aan dat na de start op het RES-circuit in de omgeving van dat terrein zal worden gelopen. Leo en Emanu- ela Bracke uit Axel hebben het parkoers uitgestippeld. Er staan twee afstanden ge pland, 9 en 18 kilometer. donderdag 20 december 2018 GO sa Yarick Dorst heeft haast, nadat hij tegen Rjnsburgse Boys een strafschop heeft benut. Yarick Dorst in actie in het shirt van Ba- rendrecht. FOTO'S MARTN HULS- MAN/ORANGE PICTU- RES -Yarick Dorst Roeland van Vliet Oostburg - Joerec Cijsouw Joerec Cijsouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41