MIJN FOTO 11 ledereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag Rijk-Jan Koppejan (1959) uit Middelburg over een jeugdfoto en de Apollo 8. fitit* &-■ Bijzonder dat jullie mij juist nü interviewen", vertelt Koppejan. „Vijftig jaar geleden is mijn inte resse voor ruimtevaart en sterren kunde ontstaan. In december." Hij vertelt zijn verhaal in het pand van de stichting Volksster renwacht Philippus Lansbergen in Middelburg. Koppejan werd in 1973 lid van de in 1967 opgerichte Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen. Lachend: „Ik heb ja renlang ook andere dingen ge daan, want anders kom je niet aan de vrouw." In t999 werd hij op nieuw lid en intussen is hij al weer vijftien jaar voorzitter. „Ik weet het nog goed, het was kerst 1968. Het was een kanteljaar op vele punten. Ik was 9 jaar. Thuis werden de rellen in Parijs bespro ken. We hadden net een televisie, een kleine zwart-wit-tv. In dat jaar, op 21 december 1968, werd ook de Apollo 8 gelanceerd. Apollo 1 was mislukt en na diverse testen was dit de eerste bemande missie die met succes in een baan om de maan werd gebracht. Ik herinner me dit trouwens niet van televisie, ik las het in de PZC. In mijn jeugd verzamelde ik krantenartikelen in een plakboek." Ontdekkingsreizen Koppejan volgde de ruimtereis met spanning. De lanceringen wa ren in zijn ogen de nieuwe ont dekkingsreizen. Het duurde drie dagen voordat Apollo 8 bij de maan, 384.000 kilometer ver weg, was. De mannen vlogen achter de maan langs. Toen ze daar waren, op 24 december 1968, was er een tijd geen contact. Toen zijn de be roemde beelden gemaakt van onze aarde die 'opkomt' boven een maanlandschap, the Earthrise. „De mens werd zich bewust van de kwetsbaarheid van de aarde." Wc-rolletjes Op de jeugdfoto van Koppejan spelen twee jongetjes een maan landing na. „Ik ben daar 9 of 10 jaar", zegt Koppejan. „Ik was uit mezelf geïnteresseerd in de maan. Ik was niet de enige hoor, mijn leeftijdsgenoten vonden het ook mateloos interessant. We hadden geen telescoop. Ik experimen teerde wel met twee wc-rolletjes en brillenglazen. Het werkte na tuurlijk niet. Ik zat op de De Casembrootschool - nu de Acacia hof- op de Zuidsingel. Ik heb er nog een spreekbeurt over gehou den. In die tijd werd over de Apol- lo's in elke krant geschreven, zelfs in het damesblad van mijn moe der. En er waren spaaracties, van bijvoorbeeld de Shell, waar je munten van de ruimtevaartge schiedenis kon sparen. Van Icarus tot de maanmissies. En bij de BP Tegenwoor- had je stickers van mission patches dig is Rijk-Jan (emblemen, red). Koppejan Op de foto spelen de twee jon- voorzitter van getjes op een braakliggend terrein de Sterren- aan de Veersesingel. De maanauto wacht Philip- was gemaakt van een veilingkist. pus Lansber- Het pak was een overall en van gen waar be- karton waren helmen en een over- zoekers van levingspakket op de rug geknut- alles leren seld. „De foto is gemaakt door over hemelli- mijn zus. De missies bleven na die chamen en de kerst in '68 doorgaan. Een halfjaar ruimtevaart, later, in juli, waren we op de maan met Apollo 11. President Kennedy had in 1963 gezegd: voor 1970 heb ben we iemand op de maan en weer levend terug. En er was de wedloop met de USSR. Apollo 13 mislukte, die capsule klapte half uit elkaar, maar de bemanning keerde terug. Ook een gedenk waardige missie." donderdag 20 december 2018 GO Maanauto was een veilingkist Liesbeth Labeur Rijk-Jan Koppejan (links) en een vriendje spelen een maanlanding na. reproductie en foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39