9 EDIEREN oortje. Die allereerste cellen die zich ontwikkelen, kunnen één ding heel goed: horen. Zo vinden ze een geschikte schuilplaats of een stukje vaste bodem waaraan ze zich kunnen vasthechten. Of ze mijden juist gevaarlijke plekken. Vroeger dachten we dat dit 'zoöp lankton' maar een beetje in het water drijft, maar nee: het luistert. Bijvoorbeeld naar knisperende ge luiden van garnalen, want die zit ten vaak op rotsen." Het is volstrekt duidelijk dat het lawaai van de mens dit soort pro cessen doorkruist, zegt Slabbe- koorn. Sinds twee jaar leidt hij een We weten nu dat vissen reageren op geluiden alsof er iets engs gebeurt groot, internationaal onderzoek naar bioakoestiek, onder meer in de haven van Kamperland en bij de onderzoeksfaciliteiten van Stichting Zeeschelp. Buiten en in bassins bestudeerden de onder zoekers krabben, garnalen, kabel jauwen, grondels, schelpdieren en bruinvissen. „De bruinvis (foto rechts, red.) is een van de kleinste walvisachtigen en heel gevoelig voor geluid. Hij eet heel veel kleine visjes. Die vangt hij met geluid. Als dat proces verstoord wordt, kunnen ze snel achteruit gaan", zegt Slabbekoorn. Rond het Belgische windmolen park Belwind werden 57 kabeljau wen gevangen en van een zender tje voorzien. „Ze zijn op het schip geopereerd en teruggezet. Bij het windmolenpark plaatsten we ont vangers die hun gedrag vastleg den. In oktober heb ben we de ontvan gers boven water gehaald. We weten nu in ieder geval al dat 37 vissen daar nog lange tijd hebben rondge zwommen. Van die vissen kunnen we nu de data gaan analyseren: hoe gedroegen ze zich, hoe re ageerden ze op geluid?" Voor de kust bij Rotterdam wor den regelmatig bommen uit WO II opgevist. Op zee brengt de Ex plosieven Opruimings Dienst ze tot ontploffing. „Meer dan hon derd per jaar", weet Slabbekoorn. „Die ontploffingen zijn de hardste knallen die we maken op de Noordzee. Als een bruinvis daar dichtbij zit, wordt hij doof. Tijde lijk of blijvend, gedeeltelijk of he lemaal. Op jaarbasis worden zo 800 tot 8000 bruinvissen doof, weten we. Bruinvissen moeten echter horen om te eten. Ze tasten hun omgeving af met klikachtige geluiden. Voor een dove bruinvis betekent doof dus problemen met eten vinden en vangen en wellicht de dood." Wat doen de geluiden van men sen met vissen? Tot 2008 was dat een vraag die vooral natuurbe schermers en onderzoekers inte resseerde. Maar in dat jaar kwam er een Europese wet: mensen die lawaai maken op zee, moeten kij ken of dat schade oplevert voor het onderwaterleven. En dat voorko men. Wat daarbij meespeelt, is dat geluid zich onder water vijf keer sneller voortplant dan in de lucht. Scheepvaart maakt min of meer continu lawaai. Daar schrikken vissen niet zo van, maar het mas keert wel geluiden waarin ze geïn teresseerd zijn, zoals de beurt. Ze stoppen met wat ze doen. Een mossel sluit zijn schelp en schiet in de stress; hij maakt chemische stoffen aan. Als hij zijn schelp weer opent, duurt het even voor hij die kwijt is en weer gaat eten. Minder eten betekent min- lokroep voor het paaien, geluiden van een prooi of juist van een roofdier. Dan zijn er nog de harde klappen van het heien voor een windpark of van seismisch onderzoek. Slabbekoorn: „De zwemblaas kan klappen van een heiklap of een seismisch luchtka- non. Zo'n kanon maakt een soort geluidsfoto van de onderwaterbo dem. Schepen brengen zo de bo dem in kaart voor olie- en gaswin ning of windmolens, of om kabels te trekken." De klappen storen, verjagen en zorgen voor stress. Voor dieren dichtbij kan het zelfs een directe dood betekenen door inwendige bloedingen of ge scheurde organen. Strafbaar Nu de wet aantasting van het eco systeem strafbaar stelt, willen de oliemaatschappijen graag weten: wat is de invloed van het seis misch onderzoek op vis? Het on derzoek in Kamperland moet die vraag gedeeltelijk beantwoorden. „We weten nu dat vissen reageren op geluiden alsof er iets engs ge- Per jaar worden tot 8000 bruinvissen doof door opruimen WOll-bommen der groei, minder weerstand en grote gevoeligheid voor parasieten en infecties. De mossel zit bene den in de voedselketen. Gaat het niet goed met de mossel, dan heeft dat invloed op alles daarboven." Bij de opgeviste kabeljauw wa ren er opvallend veel met een zieke lever. „Waarom weten we niet, het kan zijn omdat dit de meest zuidelijke rand is van hun leefgebied, maar ook doordat hier voor de kust feitelijk een onder water-Randstad ligt. Overal men selijke activiteit: kustbebouwing, vrachtverkeer, visserij, recreatie vaart, sportvisserij, windmolen parken, de Maasvlakte. Hans Slabbekoorn coördineert het onderzoek, waaraan verder nog vier promovendi (waaronder Jeroen Hubert en Annabelle Kok) van de Universiteit Leiden wer ken, maar ook specialisten van mariene instituten in IJmuiden en Oostende, een geluidsexpert van de universiteit van Georgia en een Canadees bedrijf dat gespeciali seerd is in het meten van on derwatergeluid. Een staf bij Wageningen Universiteit, in Leiden en Oos tende zorgt voor administratieve ondersteuning. Vorig jaar vonden al een aantal pilots plaats in de Jacobahaven bij Kamperland. Het onderzoek (waarvoor 2 miljoen beschikbaar is) wordt uitgevoerd in opdracht van internationale oliemaatschap pijen, waaronder Shell, en de seis mische industrie die de onderwa terbodem voor de oliemaatschap pijen in kaart brengt. „Ik heb ze er van overtuigd dat we in Zeeland, met de Jacobahaven en de Noord zee voor de deur en de Zeeschelp als uitvalsbasis, de ideale situatie hebben voor dit onderzoek. Van wege de Oosterscheldekering heb je hier voor de deur de sterkste stroming van heel Nederland. Zelfs Rijkswaterstaat gaat hier zel den het water op. Daardoor is de Jacobahaven een haven zonder bo ten; dat is een unieke situatie. We konden hier in alle rust een onder- zoekseiland bouwen, midden in de haven." Het werk in Kamperland zit er nu op. Het onderzoeksmateriaal is klaar voor transport. „We hebben enorm veel data verzameld. Die gaan we nu analyseren", zegt Slab bekoorn zichtbaar tevreden. donderdag 20 december 2018 GO - Hans Slabbekoorn, onderzoeker - Hans Slabbekoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37