Zeeuwse economie loopt in 2019 tegen grenzen van de groei aan Franse veteraan Hamon overleden Quota schol en tong lager, maar vissers hebben andere zorgen WKmÊSmm 8 Lawaai van boten, heien, explosies en seismisch onderzoek naar de zeebodem beïnvloeden het onderwater leven. Ze kunnen zelfs dodelijk zijn. En een vis kan geen oordopjes in doen. LAWAAI ONDER WATER INVLOED OP ZE De economie doet in alle provincies een stapje terug. Vooral de krappe arbeidsmarkt remt de groei van de productie. In Zeeland slaat het ge brek aan vakkrachten dubbel hard toe. Zeeland kent de laagste werk loosheid van alle provincies: slechts 2,8 procent. 5000 mensen zoeken op dit moment werk. De krappe ar beidsmarkt treft niet alleen Zee land. Ook het noorden, zuiden en oosten hebben er last van. Deson danks ziet ING nog wel rek in de ar beidsmarkt. Bijvoorbeeld in Zeeuws-Vlaanderen is er nog een flinke groep laag opgeleide jonge ren zonder baan. Alleen in de Randstad (Noord- Holland, Zuid-Holland, Utrecht) en Krappe arbeidsmarkt en industrie temperen groei Zeeuwse cijfers Flevoland blijft de economie bo vengemiddeld groeien. Daar wordt geprofiteerd van een toenemende bedrijvigheid en een sterke bevol kingsgroei die zorgt voor meer be stedingen in de detailhandel en de horeca. Met percentages rond de 2,5 procent is de groei wel lager dan in 2018. Flevoland was dit jaar goud haantje met 3,3 procent economi sche groei. Naast de krappe arbeidsmarkt speelt ook de beperkte groei van de wereldhandel een rol. In een han delstand als Nederland werkt dat meteen door in de industriële pro ductie. Zeeland kent met de Ka naalzone en in mindere mate in het Sloegebied een fors industrieel cluster, dat een grote rol speelt in de economische groei van de provin cie. Middenmoot Zeeland staat in de groeiranglijst in de lagere middenmoot. Tussen 2008 en nu is het bruto binnen lands product van Zeeland met 8 procent gegroeid. Ter vergelijking: Noord-Holland haalt ruim 20 pro cent groei over die periode. Het bruto binnenlands product is wat er met de productie van goederen en de levering van diensten is ver diend. Donatien Hamon was de laatst le vende Fransman die in mei 1940 op Beveland tegen de Duitsers heeft gevochten. In 2017 kreeg hij nog de erepenning van de gemeente Ka- pelle. Dat gebeurde op de dag dat hij 102 jaar oud werd. De toenmalige burgemeester Anton Stapelkamp reisde samen met Andries Looijen en Louis Brugghe van oorlogsmu seum Vitality naar Derval (tussen Rennes en Nantes) om Hamon de erepenning en de bijbehorende oorkonde te overhandigen. Looijen bezocht Hamon op zijn laatste zeven verjaardagen, meestal samen met Brugghe. De laatste keer, in oktober van dit jaar, was de toestand van Hamon al vrij fragiel. „Zijn gezondheid ging hard achter uit. Hij lag veel op bed", aldus Looijen. „Maar hij leefde echt op toen wij er waren. Ik ben blij dat we dit voor hem hebben kunnen doen." De Franse veteraan raakte in mei 1940 zwaargewond bij de strijd te gen de Duitsers. „Een kogel trof zijn milt, long en ingewanden. Zijn toe stand was zeer kritiek. In het St. Jo- anna-ziekenhuis in Goes werd hij door een rooms-katholieke geeste lijke zelfs bediend met het Heilig Oliesel voor stervenden." Hollands hart De Fransman is altijd blij geweest met de goede verzorging die hij heeft gekregen in het ziekenhuis in Goes. Met één van de verpleegsters heeft hij tot aan haar dood contact gehouden. Looijen: „Hij zei altijd: 'Ik denk dat ik Frans bloed heb en een Hollands hart, omdat ik zo goed ben verzorgd en opgevangen.' Ha mon wordt zaterdag begraven en daar zullen wij ook weer naartoe gaan." De Europese ministers van Visserij hebben in het traditionele einde- jaarsberaad in Brussel het tongquo tum 2019 met 20 procent verlaagd ten opzichte van dit jaar. De daling komt overeen met het advies dat in ternationale visserijbiologen eerder uitbrachten. De hoeveelheid tong in de Noordzee is groot, hebben de visse rijbiologen vastgesteld, maar de ei sen waaraan de visbestanden op de lange termijn moeten voldoen, zijn aangescherpt. De inzet van Neder land was het tongquotum gelijk te houden in 2019, maar dat is mislukt. Tong is de belangrijkste vissoort De zee zit vol vis, maar quota gaan omlaag om ook in de toekomst te kunnen vissen voor Zeeuwse vissers, gevolgd door schol. Het scholquotum gaat 12 pro cent omlaag. De hoeveelheid schol in de Noordzee is ongekend groot, maar ook hier huldigt men het bio- logisch-politieke principe van 'duurzaam oogsten'. De verlaagde tong- en scholquota hoeven weinig gevolgen te hebben voor Nederlandse vissers. Die zijn ook in 2019 waarschijnlijk hoog ge noeg. Quota worden de laatste jaren niet volgevist. Van het tongquotum was 7 december 62 procent opgevist en van het scholquotum slechts 42 procent. Johan Nooitgedagt, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, is teleurgesteld, maar hij stelt tege lijkertijd dat de verlaagde quota zo langzamerhand de minste zorg zijn van Nederlandse vissers. De moge lijke sluiting van Engelse viswate ren vanwege de uittreding van Groot-Brittannië uit de Europese Unie, de bouw van windmolenpar ken en de onzekere toekomst van de pulskorvisserij wegen veel zwaarder, aldus Nooitgedagt. - - -- gsSppHB In de haven van Kamperland onderzochten wetenschap pers de effecten van een 'la waaiige' omgeving op vis sen en andere zeedieren. Twintig jaar geleden wezen zee biologen voor het eerst geluid aan als vermoedelijke doodsoor zaak van gestrande walvissen. „Diepduikende walvisachtigen, die je normaal nooit aan de op pervlakte ziet, spoelden aan op stranden en stierven. Niemand snapte waardoor", zegt onder zoeker Hans Slabbekoorn. De ge boren Middelburger, nu woon achtig in Amstelveen, is universi tair hoofddocent in Leiden. Slab bekoorn geeft les in gedragsbio logie en bioakoestiek: de invloed van geluid op levende wezens. Wat de onderzoekers opviel: op veel plekken waar dode wal vissen waren aangespoeld, waren militaire oefeningen met sonar gehouden. Slabbekoorn: „Sonar is hoog en ultrasoon geluid. De marine gebruikt die echopeilin gen om vijanden te lokaliseren en om de onderwaterbodem in kaart te brengen. Veel walvisach tigen en dolfijnen zijn echter zeer gevoelig voor deze toon hoogtes. Ook zij gebruiken echo locatie om hun omgeving, prooien en elkaar uit te peilen. Paniek, kapotte oren of te snel naar boven zwemmen - met cais son- of duikersziekte als gevolg - zouden de strandingen kunnen verklaren." Pikdonker Jammer dat een vis geen oordop jes in kan doen. Zonder erbij stil te staan, verstoort de mens met zijn geluiden de 'stille' onderwa terwereld. Die is namelijk hele maal niet stil. Slabbekoorn: „Hoe vind je in de Noordzee een part ner? Het is pikdonker, dus je gaat met z'n allen bij elkaar zwem men en lokt vrouwtjes door te roepen: 'Kom maar hier met je eitjes!' En dan komen de vrouw tjes, want die hebben sperma no dig. Andere vissen en zeeëgels schrapen voedsel van koraal of rotsen. Dat levert op bepaalde uren van de dag echt lawaai op. De larven van oesters, mossels, kreeften, krabben en vissen wor den geboren als een zwemmend donderdag 20 december 2018 GO De Zeeuwse economie groeit in 2019 minder hard dan dit jaar. ING Economisch Bureau voor spelt een groei van 1,7 procent. Dat is een half procent minder dan in 2018 (2,2 procent groei). Vooral de industrie en het ge brek aan gekwalificeerd perso neel temperen in Zeeland de economische groei. Frank Balkenende Vlissingen Donatien Hamon, de laatste Franse veteraan die in 1940 in Zeeland heeft gevochten, is overleden. Dat meldt Andries Looijen van Oorlogsmuseum Vi- tality. De oud-militair is 103 jaar geworden en overleed thuis in zijn slaap. Willem Adriaansens Derval/Vlissingen Donatien Hamon. foto vitality Noordzeevissers mogen vol gend jaar aanzienlijk minder tong en schol aanvoeren. Pro blemen levert dat niet op voor de vissers, de quota voor dit jaar zijn nog bij lange na niet volge- vist. Harmen van der Werf Vlissingen ,7. V-£?. Ondine van der Vleuten Kamperland A Student-onderzoekers Jeroen Hubert, Annebelle Kok en Kirsten Timmermans (vlnr) doen geluidsmetingen bij de Grevelingen. FOTO KIRSTEN TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36