Met Samsom van het gas af Sabewa belooft betere service Babijn lijsttrekker van Partij voor Zeeland 2 Nieuwjaarswens Een op de zeven Zeeuwse boeren verkoopt rechtstreeks aan de consument, de horeca of de supermarkt. Drie adressen. KORTE-KETENVERKOOP POPULAIR IN Vitaminehoek Rapenburgweg Commentaar Als de klimaattafels allemaal net zo'n goed verhaal heb ben als dat van Diederik Samsom komt het wellicht nog goed. Vandaag legt Samsom in deze krant uit wat we aan onze woningen kunnen doen om de uitstoot van het kli- maatgas C02 te beperken. Hij doet dat met Hollandse nuch terheid. Het gaat om redelijke maatregelen die veel mensen zelf kunnen betalen of met acceptabele leningen kunnen rege len. Samsom maakt een eind aan de mythe dat iedereen snel een dure warmtepomp moet kopen. Hij maakt gehakt van de drastische verhoging van de energiebelasting. En hij neemt de zorgen weg van huurders door hen een lagere energierekening te beloven. Het mooie van het verhaal van Samsom zit niet in de finan ciële of technische finesses. Het indrukwekkende is dat hij na mens zijn klimaattafel een min of meer begaanbare weg schetst om snel veel minder energie te gebruiken. Precies wat nodig is om de klimaatverandering nog enigszins te beperken. Als de andere klimaattafels ook een goed verhaal hebben, kan Nederland eindelijk een flinke stap zetten in de energietransi tie. Voorwaarde is natuurlijk wel dat de regering de aanbevelin gen overneemt of verbetert. De politieke wil om door te pakken is niet erg sterk. Maar na deze adviesronde moeten er toch echt knopen worden doorgehakt. Het nieuwe energiebeleid van Rutte III is straks hopelijk even helder en redelijk als het advies van Samsom. Voorzitter van klimaattafel schetst begaanbare weg naar minder C02-uitstoot „Er wordt per januari 2019 een frontofïice ingesteld", meldde Her selman naar aanleiding van de vra gen van Cobie van Zetten (PvdA). „Er zijn mensen aangenomen die speciaal voor het klantencontact zijn opgeleid." De drie dames die nu de klachten moesten aanhoren waren dat niet, is de conclusie. „Maar ik heb wat gesprekken afge luisterd en de toonzetting aan de andere kant van de lijn was ook niet altijd constructief." ALMANAK Een andere maatregel die Sabewa neemt, heeft te maken met de pri vacy. Van Zetten stelde dat het voor mensen met een chronische ziekte of beperking erg vervelend is dat zij elk jaar weer bewijzen moeten le veren zoals pakbonnen van de apo theek. Die zijn nodig om korting te krijgen voor de afvalstoffenheffing voor het medisch afval. Van Zetten: „Daar hebben die mensen moeite mee. De aanvraag moet elk jaar weer worden ingediend met bewij zen, terwijl er niets verandert in de ziekte of beperking." Bewijsplicht Dat gaat dan ook veranderen. Wet houder Herselman: „De bewijs plicht wordt afgezwakt. Vanaf 2019 hoeft maar één keer per drie jaar be wijs te worden ingeleverd. Maar er moet natuurlijk wel iets aange toond worden." Die X-factor kennen we nu wel. Van de WO W-factor heb ben we ook gehoord, om over Max Factor maar helemaal niet te spreken. Maar de HUN-fac- tor? Het gesprek maakte het niet veel duidelijker. „De HUN-factor", herhaalde de man steeds, alsof dat de zaak ook maar enigszins duidelijker maakte. Het duurde even, maar uitein delijk verstonden ze mekaar dan toch. Heweldige vent, die Zeeuws- Vlaming. En voor het nieuwe jaar hunnen we hem het aller beste. Pand Stadsbeheer wordt gesloopt Dierenambulance krijgt meer geld GOES Speelgoedbonnen voor arme kinderen Bij de directe verkoop van voedsel gaat het bijvoorbeeld om boerde rijen met een pluktuin waar klan ten zelf appels verzamelen, een wijnboer die direct levert aan een restaurant en bedrijven met een boerenwinkel of een automaat aan de weg. Het gaat bij elkaar om ruim vier honderd ondernemingen in Zee land, blijkt uit de Landbouwtelling 2017. Dat zijn er relatief veel. Alleen in Limburg houden boeren zich nog vaker bezig met deze 'korte-ke- tenverkoop', waarbij rechtstreeks of via één tussenschakel - zonder tus senkomst van de groothandel - aan de consument wordt geleverd. In Limburg doet 15 procent van de landbouwbedrijven dat. In Zee land gaat het om ruim 14 procent. In andere provincies komt dat min der vaak voor. In O verij ssel (6,1 pro cent) en Drenthe (7,1 procent) is de directe verkoop het minst populair. Landelijk halen ruim 5700 bedrij ven op deze manier (een deel van) hun inkomsten binnen. Wijnboeren (69 procent) slaan het vaakst de groothandel over, ge volgd door fruittelers (42 procent). In de andere sectoren komt recht streeks verkoop veel minder vaak voor. Franqois Babijn is namens Partij voor Zeeland lijsttrekker bij de ver kiezingen voor Provinciale Staten. Mark Faasse staat op de tweede plaats. De verkiezingen zijn op 20 maart volgend jaar. Babijn is nu het enige Statenlid namens Partij voor Zeeland. Faasse zit voor Zeeland Lokaal in Provin ciale Staten. De partijen hebben be sloten samen de verkiezingen in te gaan, onder de naam Partij voor Zeeland. De overweging is dat hun standpunten dicht bij elkaar liggen. Ook willen ze de inbreng van de lo kale partijen versterken en poli tieke versnippering tegengaan. Marien Weststrate, voorzitter van de Partij voor Zeeland, stelt de kandidatenlijst in zijn eentje op. Al leen de nummers 1 en 2 staan voor hem vast. De rest van de lijst ver wacht hij begin januari rond te heb ben. Dat Babijn sinds april ook wet houder is in Sluis, was voor West strate geen beletsel om hem als lijsttrekker voor Provinciale Staten aan te wijzen. Hij acht beide func ties goed verenigbaar. „Francois is iemand die betrouwbaar en loyaal is en voldoende kennis heeft om de partij te leiden." donderdag 20 december 2018 n Sabewa neemt maatregelen om de service te verbeteren. Dat meldde de Kapelse wethouder Jon Herselman, toevallig ook voorzitter van Sabewa, naar aanleiding van vragen van de PvdA in de gemeenteraad. Willem Adriaansens Kapelle Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Het oude kantoor van de Dienst Stadsbeheer van Vlissingen aan de Edi- sonweg wordt binnenkort gesloopt. Er komen por- tacabins voor de werkne mers tot er een nieuwe locatie voor de dienst is. Die zoektocht en de voorbereiding voor ver plaatsing kan nog wel even duren, waarschuwt wethouder Rens Reij- nierse. Voorlopig werken de mensen van de dienst vanuit een tijdelijke be huizing. Er is al heel lang sprake van de verplaat sing van het verouderde kantoor en wagenpark van Stadsbeheer. MIDDELBURG De Dierenambulance krijgt meer geld van de gemeente Middelburg. Dit jaar al krijgt de Die renambulance ruim twee keer zo veel: van 2610 naar 5753 euro. Over vier jaar is dat bedrag nog eens verdubbeld tot 11.505 euro. De Dieren ambulance had met zes andere gemeenten al af spraken gemaakt over een hogere bijdrage. De gemeenteraad van Mid delburg sloot zich daar in november bij aan. De ver goeding voor de Dieren ambulance stijgt in drie stappen naar 24 cent per inwoner. Kiwanisclub Goes-De Bevelanden schenkt tachtig speelgoedbon nen aan de Voedselbank Goes. Die gaan naar kin deren van gezinnen die afhankelijk zijn van de voedselbank. De bonnen hebben een waarde van 25 euro. Kinderen kun nen er speelgoed mee kopen. Kiwanis haalde het geld bij elkaar tij dens de eigen Bloesem- oldtimerrit. De bonnen worden grotendeels morgen uitgereikt. Dan helpen ook de burge meesters van Goes en Reimerswaal bij het uit delen van pakketten op de voedselbank in Goes. Eten van de boer meteen op je bord Rolf Bosboom Vlissingen Rondom boerderijwinkel De Kragge groeien de producten die hier in de schappen liggen; kolen, aardappelen, sla. „Voor toeristen uit de stad is dat een bezienswaardigheid", weet Rob Boogaard, de teler. „Ze maken dan veel foto's rondom het erf. Vooral als je aan het oogsten bent." De eigen producten zijn aangevuld met oogst van andere boeren. „De citroenen niet na tuurlijk", lacht Rob. Annika Mol, vaste medewerkster, en Rob krij gen in de winkel veel vragen over de groenteteelt. Afgelopen zomer wilde iedereen weten hoe het nou zat met die tegenval- Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30