23 Voor Stef Clement is het onwerkelijk: het wielrennen is voorbij Haase opnieuw van de partij Missy Franklin (23) stopt nu al Frijns ook in 2019 in de DTM Morrison blijft bondscoach Plots is Stef Clement geen wielrenner meer. De medische staf van Jumbo vond hem niet fit genoeg meer. Monoloog van een 36-jarige, die moet uitvogelen hoe de normale wereld werkt. DAMMEN „Het zit 'm erin dat heel mijn le ven rigoureus is omgegooid en ik mij daar niet op kon voorbereiden. Ik ben uit de bocht gevlogen en het ravijn is behoorlijk diep. Het is onwerkelijk te beseffen dat het allemaal voorbij is. Onbe wust reed ik in april mijn laatste wedstrijd, de Ronde van Roman- dië. Daarna zijn er ontstekingen in gewrichten geconstateerd, slijtage ook. Ik ben in het ziekenhuis door de molen gehaald. De oorzaak denken we gevonden te hebben, maar zekerheid hebben we niet. Ik ben begonnen met medicatie en die is aangeslagen. Ik ging deze winter in met het idee weer rustig naar het trainen toe te gaan werken. Het kwam dus als een verrassing dat de ploeg stelling nam. Ik kreeg vorige maand te horen dat het medisch management van Jumbo geen groen licht heeft gegeven voor het voortzetten van mijn sportieve carrière binnen het team. We had den begin dit jaar een contract ge sloten voor nog twee seizoenen. Maar zo'n verbintenis kent ont bindende clausules. Je moet na tuurlijk wel kunnen fietsen. Ik heb overwogen de beslissing van de ploeg aan te vechten. Maar wat had ik daarmee bereikt? Ik heb het geaccepteerd, met pijn in het hart. Het team wilde graag dat ik er betrokken bij zou blijven en ik zie een mogelijkheid een goede start te maken. Het doet pijn. Fietsen was niet alleen mijn werk, en mijn hobby, maar ook een groot deel van mijn sociale leven. De afgelopen jaren was ik 180 dagen per jaar van huis in teamverband. Daar heb ik niet bewust afscheid van kunnen nemen. Heel abrupt is de kabel doorgeknipt. PASPOORT Mijn leven neemt zo'n drastische wending. Waarschijnlijk is het verstandig om met een psycholoog te praten. Vooral ook omdat ik met diezelfde mensen met wie ik de val mee maak, ook weer wil opstaan en doorgaan. In zekere zin heb ik stil gestaan in mijn ontwikkeling. Bij eenzame trainingen van vijf uur door de West-Brabantse polders dacht ik weieens: wordt het tijd voor een cursusje? Maar ik werd gevraagd als analyticus voor radio en tv, dat voelde goed. Ik had een gezin. Mijn relatie is vorig jaar op de klippen gelopen, daarna kreeg ik een nieuwe vriendin. Ik had ge noeg aan mijn hoofd. Voor mij was het sociale aspect onlosmakelijk verbonden met het wielerleven. Met de harde kern van Rabobank, Belkin en Lotto- Jumbo heb ik alles meegemaakt. We trouwden, kregen kinderen, verloren ouders, scheidden. Wat nu mijn rol bij de ploeg wordt, is nog vaag. Ik zal in elk ge val analyticus zijn bij de NOS. De wielerwereld is mijn vaste honk. Maar laat mij alsjeblieft ook leren hoe de normale wereld werkt. Als wielrenner wordt over het alge meen alles voor je geregeld. Alle maal onder de noemers rust, focus en concentratie. Dat is prima, maar dan moet je ook een re-integratie project hebben als 'terug naar de wereld'. Daar zal ik zelf energie in moeten steken. Mijn vriendin verbaast zich er over dat ik niets weet van voor haar heel vanzelfsprekende din gen. Vorig jaar moest ik op mezelf gaan wonen, televisie en internet aansluiting regelen, de post om zetten, dat had ik nooit gedaan. Ik heb nog nooit mijn eigen belas tingformulieren ingevuld. Ik lach er vooral om. Ik heb mij altijd he vig verzet tegen het idee dat je wordt gepamperd, maar als top sporter gebeurt dat gewoon, je maakt echt geen deel uit van de normale maatschappij. Ik heb een jongensleven geleefd, dus ben ook een jongen gebleven. Mijn carrière is compleet. Vier keer beste tijdrijder van Neder land, in 2007 brons op het WK tijdrijden in Stuttgart. In die jaren lukte veel. Daarna heb ik mezelf misschien te vaak weggecijferd voor renners die niet per se beter waren. Maar ik wilde altijd zeker zijn dat het zou lukken. Als ik die zekerheid niet zag, wilde ik liever iemand helpen die wel zeker van zichzelf was. Dat is een vorm van faalangst die ik ken van mezelf. Ik heb af en toe gedacht: laat mij nou maar lek rijden, dan heb ik een geldig excuus. Dat heeft iedere renner, alleen geeft niemand dat graag toe. Het is geen toeval dat ik mijn beste resultaten reed in tijd ritten, daar had ik meer zelf onder controle. Een vast protocol, ge woon trappen. Ik was niet de slimste wielrenner, heb het spelle tje nooit echt goed begrepen. Maar ik was loyaal. Heb mij geschikt in mijn rol als helper van Mentsjov, Mollema, Gesink, Kruijswijk. In de zomer keek ik geblesseerd naar de Tour en toen volgde de keiharde vaststelling: dat ik ver vangbaar ben. Er waren 25 man over en Tolhoek zat er nog bij. Iedereen wil graag geloven dat hij iets kan wat niemand kan, maar niemand is onmisbaar." donderdag 20 december 2018 GO TENNIS Robin Haase neemt ook in 2019 deel aan het ABN Amro-toer- nooi. De beste tennisser van Nederland doet in fe bruari voor de elfde keer mee in Ahoy. Haase (31) sloot het seizoen af als de nummer 50 van de wereld. ZWEMMEN Missy Franklin stopt al op 23-jarige leef tijd. De Amerikaanse won vijf keer olympisch goud, bijvoorbeeld als 17-jarige op de 100 en 200 meter rugslag bij de Spelen van Londen. „Ik stop", twitterde ze. „Dit zijn misschien wel de moeilijkste woorden die ik ooit heb geschreven." In 1984 won hij het WK voor de zesde keer. 34 jaar later verricht Harm Wiersma (65), op vrijdag 28 december, de officiële opening van de tweekamp om de wereldtitel tussen Roel Boomstra en wereld kampioen Alexander Schwarzman (Rus). AUTOSPORT Robin Frijns maakt ook komend seizoen zijn opwachting in de DTM (Deutsche Tourenwagen Masters). De 27-jarige Lim burger krijgt bij de Audi- ploeg gezelschap van Jamie Green (GBr), Loïc Duval (Fra), Nico Müller (Zwi) en de Duitsers René Rast en Mike Rockenfeller. VOLLEYBAL Jamie Morri son blijft nog twee jaar bondscoach van de Neder landse volleybalsters. De Amerikaan moet hen naar de Spelen van 2020 in Tokio brengen. Onder hem werden de volleybalsters onlangs vierde op het WK. 'Ik vloog uit de bocht en het ravijn is diep' Pim Bijl Utrecht Op zijn best: als tijd rijden foto cor vos ii ÏS'aÈr-w- L'tV. SwpiV- Stef Clement bij de Ronde van Catalonië, eerder dit jaar. „Ik was niet de slimste, wel loyaal." fotocorvos Naam: Stef Clement Geboren: 24-9-1982 in Tilburg Ploegen: Bouygues Telecom (2006-2008), Rabobank (2009-2012), Belkin (2013- 2014), IAM (2015-2016), Lotto-Jumbo (2017-2018) Belangrijkste resultaten: - 4x Nederlands kampioen tijdrijden (2006, 2007, 2009, 2011) - ritzege in Critérium du Dau- phiné (2009) - ritzege in Ronde van Catalo nië (2014) - zilver op tijdrit Europese Spelen in Bakoe (2015) - brons op tijdrit WK in Stutt- gart (2007) - 18de in eindklassement Tour de France (2016)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23