Helft Nederlandse kalveren is ziek 10 We Gaan Ze Halen wil 150 vluchtelingen uit kampen redden EU-richtlijn voor plastic 'VS-militairen terug uit Syrië' Geen quotum migranten Een stoet Nederlanders rijdt vanaf vrijdag naar Athene om 150 vluchtelingen op te halen uit de overvolle opvangkampen op de eilanden. Symbolisch? „Het is een serieuze poging." We Gaan Ze Halen noemt theo loog en kunstenaar Rikko Voor berg de actie. De gelijknamige stichting schreef een brief aan pre mier Tsipras van Griekenland met het verzoek 150 vluchtelingen die nu nog vastzitten in de kampen op de Griekse eilanden, van reisdocu menten te voorzien. Dan kunnen ze met de actievoerders mee terug naar Nederland. In een van de der tig auto's of in de speciaal aange schafte extra lange bus. „Het is een ongewoon verzoek in ongewone omstandigheden", stelt de stich ting in de brief. „Het is bijna Kerstmis. Dus willen we alvast 150 mensen ophalen. Een beetje licht in het duister. We komen op kerst avond aan in Athene." Voorberg was recent nog in kamp Moria, op Lesbos, waar dui zenden vluchtelingen al maanden, soms al jaren, wachten op het mo ment dat hun asielaanvraag in be handeling wordt genomen. Daarna kunnen ze pas doorrei zen naar het vasteland van Grie kenland of, hun uiteindelijke doel, verder Europa in. De opstopping is het gevolg van de vluchtelingen- crisis in 2015. Om de migranten die ongecontroleerd door Europa trokken te stoppen, gooiden de Balkanlanden hun grenzen dicht. Ook de massale toestroom van vluchtelingen in rubberbootjes vanuit Turkije is gestopt, maar er komen nog wel elke week nieuwe migranten aan. De kampen op de eilanden zijn nu al twee jaar over vol, de omstandigheden zijn er slecht, de wachttijden ellenlang. Het gevolg: vechtpartijen, ziektes, depressies én onvrede onder de Griekse bevolking. Een hele reeks gerenommeerde hulporganisaties sloeg er de afgelopen maanden al alarm om. Sommigen stellen ook dat de slechte omstandigheden en de lange wachttijden deels opzet zijn: om de komst van nog meer migranten te ontmoedigen. Voor de rechter We Gaan Ze Halen probeerde het anderhalfjaar geleden ook al, toen sleepte de stichting de Neder landse overheid voor de rechter. De stichting stelde dat Nederland niet voldeed aan haar belofte uit 2015 om ruim achtduizend vluch telingen over te nemen uit Grie kenland en Italië. De rechter wees het verzoek af. Reispapieren Uit cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) blijkt dat Nederland dit jaar 159 asielzoe kers heeft overgenomen uit Italië en Griekenland. Vorig jaar waren dat er 1400. Maar de 150 van We Gaan Ze Halen? Die gaan hoogstwaar schijnlijk niet komen. Dat reali seert ook Voorberg zich. De kans dat Tsipras plots reispapieren af geeft, is klein. Ook de Nederlandse overheid zal niet snel medewerking verlenen aan het initiatief. „We willen mensen geen valse hoop geven, dus we zeggen niet: pak je koffers alvast maar. Maar het is wel een serieuze poging en onze vrienden in Grie kenland zeggen: 'soms kan hier van alles gebeuren'." Vluchtelin gen zonder papieren proberen mee te nemen? Dan kunnen Voor berg c.s. zomaar als verdachten van mensensmokkel voor de recht bank moeten komen. Is het dan niet vooral een sym bolische actie? „Er moet iemand aan de poort rammelen. Al was het maar om te voorkomen dat we over tien jaar zeggen: we wisten niet dat het in die kampen zo erg was." - Uit het onderzoek blijkt dat meer dan 50 procent van de onderzochte witvleeskalveren beschadigingen heeft aan de longen. Minstens 34 procent van deze kalveren heeft borstvliesontsteking, een zeer pijn lijke ontsteking in de borstholte. Bij de rosékalveren heeft zelfs 70 pro cent beschadigingen aan de longen en ruim de helft van de rosékalve ren heeft borstvliesontsteking. De wetenschappers deden on derzoek op veertien kalverhoude- rijen. „We zijn ons rot geschrokken. Door de grote aantallen dieren die hierbij zijn betrokken, vertalen we de cijfers door naar de hele Neder landse vleeskalverhouderij", aldus Frederieke Schouten, dierenarts bij Dier&Recht. Het is volgens Schouten volstrekt onacceptabel dat zoveel kwetsbare dieren in hun korte bestaan van maximaal acht maanden, lijden aan pijnlijke aandoeningen. „Wij plei ten voor drastische aanpassingen in de kalversector. We starten een pe titie die we over een paar maanden aan minister Carola Schouten van Landbouw willen overhandigen. Hoogste tijd voor een plan van aan pak, want het kalverleed is groot." Dat de kalveren vaak een long ziekte krijgen, ligt volgens Dier&Recht vooral aan een slecht ontwikkeld afweersysteem. Schou ten: „Op een leeftijd van slechts twee weken gaan kalveren uit ver schillende landen en locaties met honderden soortgenoten op trans port naar bedrijven waar ze worden vetgemest voor de slacht. Daarbij infecteren de dieren elkaar massaal omdat hun immuunsysteem niet is opgewassen tegen de vele ziekte verwekkers die ze bij zich dragen. De kalveren zijn bovendien ver zwakt door de lange transporten." Als het aan Dier&Recht ligt, krijgen de kalfjes langer dan twee weken moedermelk, liever nog 28 dagen. „Het dier bouwt zo veel meer weer stand op. Ook zou het helpen als de dieren een paar kilo zwaarder zijn als ze op transport gaan." Henk Bekman, secretaris van de Stiching Brancheorganisatie Kal versector (SBK) zegt dat longaan doeningen een bekend probleem zijn bij jongvee. „Samen met de melkveehouderij zijn we een plan van aanpak begonnen om het aan tal zieke kalveren te verminderen. Zo moeten kalfjes minstens twee weken op de plek blijven waar ze zijn geboren. Of het haalbaar is die periode te verlengen, wordt nu on derzocht. Daarnaast is het inder daad belangrijk dat de dieren zo snel en zo veel mogelijk moeder melk drinken om sterk te worden." Volgens Bekman is ook het anti- bioticagebruik in de kalversector fiks gedaald. Dat is nodig om te voorkomen dat ziektekiemen resis tent worden. „Sinds 2007 gebruikt de kalversector 50 procent minder antibiotica. Gevolg is soms wel dat dieren sneller ziek worden, het is zoeken naar een middenweg." donderdag 20 december 2018 GO BRUSSEL Er komt een ver bod in de EU op plastic wegwerpartikelen waar voor betaalbare alternatie ven zijn, zoals rietjes, be stek en borden. In Brussel is een principeakkoord be reikt over de richtlijn. Ook verpakkingen van piep schuim, roer- en watten staafjes, ballonstokjes en zakjes van dun plastic val len onder het verbod. Pro ducenten van onder meer sigarettenfilters, ballonnen en bepaalde verpakkingen moeten vanaf 2021 betalen voor de opruimkosten van hun afval. WASHINGTON De regering Trump wil de Amerikaanse militairen terughalen uit Syrië. Dat hebben bronnen bij het Pentagon gemeld aan The Washington Post. Het gaat om ruim tweedui zend militairen. Washing ton heeft het bericht nog niet officieel bevestigd. Wel heeft Trump woensdag in een tweet gerept over de aanwezigheid in Syrië. „We hebben IS in Syrië versla gen, mijn enige reden om daar te zijn gedurende het Trump-presidentschap." Trump heeft herhaaldelijk gezegd dat hij de missie erg duur en gevaarlijk vindt. LONDEN De regering van het Verenigd Koninkrijk zal na de brexit geen plafond op de immigratiecijfers zet ten. Wel zal deze prioriteit geven aan hoogge schoolde arbeidskrachten en een speciale behande ling voor onderdanen van de Europese Unie beëindi gen. Dat blijkt uit een be leidsdocument over het nieuwe immigratiesysteem dat woensdag door de re gering is gepubliceerd. Het doel is om de jaarlijkse netto migratie tot 'duur zame niveaus' te reduce ren, aldus de regering. Ge schoolde werknemers die naar het Verenigd Konink rijk komen in het nieuwe systeem moeten door een bedrijf worden betaald. 'Iemand moet aan de poort rammelen' Cyril Rosman Utrecht ■Wé "GhfiiraE HALEN Honderdduizenden vleeskalve ren hebben hebben beschadi gingen aan de longen. Die con clusie trekt dierenwelzijnsorga- nisatie Dier&Recht op basis van resultaten uit een wetenschap pelijk onderzoek van Wagenin- gen Lifestock Research. Sanne Schelfaut Amsterdam Twee weken oud gaan kalveren al op transport, foto hollandse hoogte Rikko Voorberg beschildert de bus. fotoinstagram

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10