Ifc Bij het aquajoggen tussen de oma's voelde ik me geen topsporter 9 VIERDE AKTE: PIJN Morgen De leiderswissel bij D66 De familie ziet haar wel vaker kapotgaan. Haar broer noemt dat dan plagend een mooie uitvoe ring van de 'stervende zwaan', Krumins vrije vari ant op de wereldberoemde balletuitvoering van Het Zwanenmeer. In Berlijn is het extreem. Ze verliest de controle over haar lijf, ademt zo hard dat haar spieren ver krampen tot een hevige zijsteek. Ze helt voorover, zwabbert en struikelt bijna. Haar moeder verlaat het stadion. „Ze ziet dat ik pijn heb. Daar kan ze niet tegen. Maar langeafstandlopen is pijn lijden." Krumins schrok ook van zichzelf. „Ik dacht dat ik zou neervallen. Ik had geen kracht om mijn knieën op te tillen en wist niet of ik de finish zou halen. Het voelde alsof ik constant in elastieken vastzat en probeerde te lopen, ook nog met een de ken vanwege de hitte." „De hersenen krijgen zo weinig zuurstof dat je niet normaal kunt denken. Ik was aan het halluci neren. Ik keek steeds op het scherm hoeveel voor sprong ik had op de Zweedse. Het irriteerde me dat ze steeds op mij inzoomden, waardoor ik dat niet kon zien." Pas als ze letterlijk over de finishstreep valt, mi nutenlang uitgeteld op de grond ligt, en daarna door mascotte Berlino overeind wordt geholpen, weet ze het zeker. „Ik ben nog nooit zo kapotge- gaan. Dan denk ik: wat is er mis met mij? Waarom loop ik mezelf zo kapot? Ik dacht aan alle aquajog- trainingen en de trainingen waarin ik dacht dat ik het einde niet zou halen, maar het toch redde." Sommige mensen zien in haar optreden een be vestiging om niet te gaan hardlopen. Anderen vin den haar inspirerend. „Ze vonden me zo strijdlus tig, omdat ik me na al die blessures door de wed strijd had gevochten. Dat gebruiken ze in hun da gelijks leven voor hun eigen strijd bij tegenslagen of met hardlopen. Heel bijzonder." Haar vizier staat nu op het WK in Doha (2019), en daarna op de Olympische Spelen in Tokio (2020). Ze kan nóg sterker worden, mits ze gevrij waard blijft van blessures. „In Tokio ben ik 34. Dan ben je op je piek op de 10.000 meter." „Natuurlijk wil ik ooit kinderen. Maar ik blijf al tijd wedstrijden lopen. Er zijn genoeg moeders die het goed doen in de atletiek. De Europees kampi oene van 2014 was 40 en moeder van twee kinde ren. Dus ik heb nog wel even, haha. De vraag is hoelang je er dingen voor opzij wilt zetten. Zolang de plussen opwegen tegen de minnen, ga ik door." 'geestdodende draverij' van een 10.000 meter op een atletiekbaan. „Ik was bang voor de lange af stand. Nic zorgde ervoor dat ik mentaal langer de pijn aankan. Dat moet je trainen." Krumins verlegt de aandacht van de 1500 meter naar de 5000 en 10.000 meter. Ze kruipt richting de wereldtop, is vaak the best of the rest. Lees: de beste niet-Afrikaanse. Frustrerend? Allerminst. Ze kan ze verslaan. Bij het EK in Amsterdam (2016) houdt de Turks- Keniaanse Can haar nog van het podium. „Dat zou me niet nóg een keer overkomen. Toen ik haar in Berlijn voorbijliep, was ik kapot, maar ik deed alsof ik nog fris was. Ik hield mijn adem in en ging er soepel voorbij. Je moet als een bitch de wedstrijd ingaan, er sterk uitzien en niemand hoop geven. Dit is mijn medaille. Ik ga die pakken!" In de zomer van 2017 scheurt ze tijdens de finale van de Diamond League in Brussel een peesplaat in haar rechtervoet. Die zit zeven weken in een brace. Achttien weken kan ze niet lopen. „Dat was een zwarte periode. Ik trainde in het zwembad. Verschrikkelijk. Toen ik tussen de oma's aan het aquajoggen was, voelde ik me geen topsporter. Ik was chagrijnig en dacht even aan stoppen, van wege de ernst van de blessure en omdat onduide lijk was hoelang het zou duren. Maar ik wilde mijn doel niet uit het oog verliezen." „Vroeger huilde ik veel als ik blessures had. Bij deze blessure heb ik geen traan gelaten. Andrew sleepte me erdoorheen. Op andere toernooien had ik ook weinig tijd in vorm te komen. Ik geloofde dat ik in Berlijn voor de medailles kon gaan." maandag 17 december 2018 GO wordt wél groter. Die wordt door de Zweedse Bahta gepakt. De mond wijder open, ogen zo groot als schoteltjes. De coördinatie hapert. Angstige blikken op het videoscherm. Het laatste rechte stuk. 8000 meter, nog 5 rondjes. Salpeter blijft in zicht, maar ze komt niet dichterbij. Het gat met Can

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9