A Staatssecretaris pakt telecomcowboys aan m 7? y- Prins Harry niet mee op jacht 5 Op pad voor goed doel Kras.nl/winterdeals ■v./ïN; stad Leer, waar gewapende bendes op straat lopen. Bewoners zijn hun leven niet zeker. Dan maar liever hier tussen de muggen, de slangen en een grote kans op malaria. Want het Sudd-moeras biedt relatieve veilig heid. Dat weten de bewoners die veel familieleden deze kant op hebben zien vluchten. Mensen die vaak met een paar kleren komen en verder niets. Ze moeten zien te overleven achter een soort drassige waterlinie waar de voertuigen van de soldaten niet kunnen komen. Omdat het formeel rebellengebied heet, geeft de Zuid-Soedanese over heid niet thuis. Als onpartijdige in stantie wordt het Rode Kruis getole reerd in een gebied met nauwelijks andere zorgfaciliteiten. „Er wonen hier officieel 28.700 mensen, maar het zijn er meer", vermoedt Dramwi. Sinds juni van dit jaar is de eerste lijns gezondheidspost opgetuigd. „Er stonden twee hutten en het ontbrak eigenlijk aan alles nadat een christe lijke hulporganisatie was afgehaakt. Twee hutten hebben we toegevoegd, een wachtkamer, een hek eromheen gezet en een toilettenblok gebouwd. Daarnaast hebben we de medicijn voorraad op peil gebracht, een orga nisatie van hulpverleners neergezet. We coachen verplegers, en leiden vroedvrouwen op. We betalen kleine bedragen aanmoedigingsgeld aan de mensen die zich hier voor de ge meenschap inzetten." Voor de zomer kwamen er vijfhon derd patiënten naar deze post, in middels zijn het er vijftienhonderd en velen van hen zijn uren onder weg. De meeste moeders komen met ondervoede kinderen, zoals ook Ny- angeey Par (25) met de kleine Kasara. INZAMELEN Vroedvrouwen in Toch krijgen spullen om hun werk te kunnen Edward Dramwi meet de bovenarm van het meisje, maar ziet al meteen dat ze ondervoed is. De moeder staat er alleen voor. Haar man is soldaat, zeven maanden geleden zag ze hem voor het laatst, toen hij overkwam voor de geboorte van Kasara. Honger Nyangeey heeft nog twee kinderen. Die hebben honger. Op goede dagen lukt het ze twee keer per dag wat eten te geven. Ze maakt met haar beide handen een kommetje om aan te geven hoeveel eten er per kind is. Het kommetje dat ze maakt is zo groot als een appel. „De kinderen hebben altijd honger. Ik probeer ze af te leiden met een spelletje, dat lukt bij haar oudste. Hij is een jongetje van 7, maar zijn zusje van 3 huilt vooral", vertelt Nangeey. Ze loopt ge regeld naar de Rode Kruispost om medicijnen te halen. Het grote pro bleem is dat die veel minder werken als het kind ondervoed is. „Je ziet het aan de gezichten, er heerst honger", zegt Dramwi. „Kin deren eten vruchten van bomen die normaal niet worden gegeten. Er is niets anders. Mensen passen zich aan. Normaal eten ze sorghum, graan, dat ze mixen met koeienmelk. Nu eten ze zaden van waterlelies. Erg gevaarlijk, want je moet het moeras in waar krokodillen zijn en je kunt verdrinken als de kano omslaat." Kleine ondernemers zijn regelma tig slachtoffer van telecomaanbie- ders die telefonisch een aanbieding doen voor een nieuw abonnement. De verkopers gebruiken sluwe trucjes waardoor ondernemers denken dat zij korting krijgen bij hun huidige telecomaanbieder. In werkelijkheid stappen ze - onge wild - over naar een andere aanbie der. „Misleiding", noemt staatssecre taris Keijzer deze praktijken in haar wetsvoorstel, dat voor consultatie online is gezet. Ondernemers zijn de dupe, omdat zij nu niet dezelfde bescherming hebben als consu menten. Voor consumenten is al ja ren geregeld dat een telecomcon- tract pas geldig is als er daadwerke lijk een handtekening is gezet. Bij ondernemers, onder wie ruim één miljoen zzp'ers in Nederland, is mondelinge toestemming vol doende om een contract in te laten gaan. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) waarschuwde vorig jaar al voor 'telecomcowboys' die ondernemers abonnementen aan smeren. KPN kreeg in dat jaar zo'n honderd klachten per maand van ondernemers die zich opgelicht voelden. De zzp'ers geven bijvoorbeeld te lefonisch toestemming voor een 'kortingsactie', waarna hun abon nement bij de oude aanbieder wordt opgezegd en ze direct vast zitten aan een nieuwe aanbieder. Hun abonnement is zo 'gekaapt', daarom wordt ook wel van 'lijnka ping' gesproken. In de nieuwe wet moeten onder nemers, net als consumenten, schriftelijk toestemming geven voor een overstap. „Dit betekent dat een per telefoon, mondeling aange gane overeenkomst op zichzelf nie tig is", aldus Keijzer in haar wets voorstel. Een telefonische, mondelinge overeenkomst is op zichzelf niet geldig Afgelopen juni liet de staatssecreta ris al weten dat zij bij de ACM in de gaten hield of het aantal klachten over 'lijnkaping' zou afnemen. Als dat niet het geval was, zou ze extra maatregelen nemen. Keijzer komt begin volgend jaar met een defini tief wetsvoorstel. LONDEN De jacht op tweede kerstdag waar traditiegetrouw prins Harry, prins William en hun vader prins Charles aan meedoen, lijkt zich dit jaar op nieuw zonder Harry te voltrek ken. Omdat zijn vrouw Meghan tegen de jacht en het dragen van bont is, heeft Harry zijn familie traditie voor haar opgegeven. Dat meldt The Sunday Minor. Hij annuleerde al eerder jacht partijen, zoals tijdens kerst vo rig jaar en op vakantie in Schot land. De Britse pers ziet dit als een teken dat het huwelijk on der druk staat. Het koppel is al verhuisd uit Kensington Palace naar Frogmore Cottage in Windsor, omdat het stel niet naast William en Kate zou wil len wonen. Ook zou Meghan het haar personeel lastig maken. Prins William heeft volgens de pers moeite met het gedrag van de voormalige actrice, waardoor de relatie tussen de broers on der spanning is komen te staan. 'edere week nieuwe deals of bel 088-0885 886 maandag 17 december 2018 GO Dit jaar geen Gla zen Huis. Dj's van radiozender 3FM gaan vanaf mor gen voor de jaar lijkse inzamelings actie voor het Rode Kruis lange wandeltochten maken door heel Nederland. In de week voor kerst vragen zij aandacht voor de doelen van dit jaar. Dat zijn: O Preventie bij na tuurrampen: het Rode Kruis pro beert mensen in kwetsbare regio's vooraf te waar schuwen en de hulpverlening voor te bereiden. 0 Noodhulp bij oor log en conflicten: medische hulp en hulp bij de eerste levensbehoeften. Reanimatiecur- sussen en zoveel mogelijk plekken in Nederland voorzien van AED's (defibril- lators). doen. FOTOSANDER KONING Informatie over de actie en de routes die de dj's volgen: www.npo3fm.nl/seriousrequest Het wordt verboden om zelf standige ondernemers telefo nisch telecomabonnementen aan te smeren. Staatssecretaris Mona Keijzer (Economische Zaken, CDA) bereidt een wet voor die een einde maakt aan 'lijnkaping'. Peter Winterman Den Haag - Mona Keijzer, staatssecretaris mis O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5