Hogere prijzen maken kleinere oogsten Zeeuwse boeren niet goed Het woeste water bindt Nederlanders samen »P2i De uienoogst viel gemiddeld 30 pro cent lager uit, maar er zijn ook ak kerbouwers die driekwart of meer van hun uien verloren zagen gaan. Uien wortelen ondiep en zijn daar door extra gevoelig voor droogte. Er kwamen ook minder aardappelen van het land. Bovendien waren de aardappelen kleiner, waardoor het volume fors lager uitviel dan in 2017. Bestuurder Adrie Bossers van landbouworganisatie ZLTO denkt dat een groot deel van de Zeeuwse akkerbouwers financieel een slecht jaar heeft. „Vooral de uienteelt is dramatisch dit jaar. Ik denk dat in het zuidwesten zo'n 1300 hectare uien door de droogte is geveld, mede omdat in Zeeland de mogelijkheden om te beregenen beperkt zijn. De prijzen mogen dan goed zijn, maar als je geen of weinig uien hebt, ver dien je niks." Dat is ook het beeld van adjunct-directeur Ko Francke van landbouwcoöperatie CZAV. „De hogere marktprijs compense ren de verliezen in het geheel niet." De aardappelen, een tweede pijler onder het inkomen van een akker bouwer, leden ook onder het ex treem droge weer. Bossers spreekt van een 20 procent lagere opbrengst. „Het beeld is wisselend. Akkerbou wers die niet konden beregenen en soms ook droogtegevoelige gronden bezitten, hadden een relatief kleine oogst. Op sommige plaatsen in Zee land speelt de zilte grond een grote rol. Ik heb vernomen dat er ook per celen zijn waar maar 25 procent van de normale productie is geoogst." Francke van de CZAV vult aan dat de hogere prijzen voor aardappelen de kleinere oogst deels kunnen goedmaken. Overigens is ruim 80 procent van de aardappelen con tractteelt. Wie vrij vermarktbare aardappelen heeft, kan wel profite ren van de gestegen prijzen. Bij De Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder, met 1400 hec tare het grootste akkerbouwbedrijf Vooral de uienteelt is dramatisch dit jaar van Nederland, hebben ze de hoop al opgegeven. Directeur Vincent Coolbergen: „De fysieke opbreng sten zijn door de droogte heel laag. Bij de aardappelen min 30 procent en bij de uien zelfs min 75 procent. Hogere prijzen kunnen dat onmo gelijk compenseren. Het is financi eel gewoon een slecht jaar. Het enige lichtpuntje is dat het droog was tij dens de oogst." Francke stelt dat die gunstige omstandigheden wel kos ten hebben bespaard. De oogst van de minder droogte- gevoelige suikerbieten viel iets lager uit. Francke zegt dat er over de ge hele provincie wel forse verschillen in suikeropbrengst zijn. Door over capaciteit op de wereldmarkt is de suikerprijs echter dramatisch laag. De minste uitval was er in de gra nen. Volgens Bossers betekent dat fi nancieel weinig voor de gemiddelde teler. „Granen maken deel uit van het bouwplan om de bodemvrucht baarheid te verbeteren. Aan granen verdienen akkerbouwers niet zo veel." It maandag 17 december 2018 pzc.nl e-mail: bevelanden@pzc.nl ENTREE Fransisca en Hans Bakker zijn verguld met de loterijprijs. fotocamileschelstraete BRESKENS Dat is nog eens een fijn uiteinde! De buurt- ton van de Postcodeloterij viel gisteren op postcode 4511 EG, de Dorpsstraat in Breskens. Er werd 100.000 euro verdeeld over achttien loten. De winnende post code telt 24 adressen, waardoor er toch ook een aantal buren misgreep. Ongeloof was de eerste reactie van een groot deel van de bewoners. „Wij hebben twee loten", aldus een gelukkige Mike Mookhoek. „De eerste keer dat wij iets winnen. Ik was al vaak van plan geweest de Postcodeloterij op te zeggen. Gelukkig niet gedaan." Ook Hans Bakker en zijn vrouw Fransisca (voorzitter en kaartjesverkoopster bij voetbalvereniging Breskens) vielen in de prijzen. „Wij hebben er eentje, dat betekent 5555 euro bruto. Het geld wordt nog dit jaar gestort, we gaan er iets leuks mee doen." Rampjaar voor akkerbouwers Het is een rampjaar voor veel Zeeuwse akkerbouwers. Door een nat voorjaar en daarna lange periode van extreme droogte vielen oogsten veel lager uit dan vorig seizoen. De hogere prijzen voor aardappelen en uien, gewassen die op het boerenbedrijf het meeste geld in het laatje brengen, maken de magere oogsten niet goed. Frank Balkenende Colijnsplaat -Adrie Bossers, ZLTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52