Museum reikt diploma's uit Dorpsraden willen bijstelling beheerbeleid 18 Steeds meer lege plekken met alleen gras tussen rijen graven veranderen ingrijpend het aanzien van de gemeentelijke begraafplaatsen. Dorpsraden dringen bij de politiek aan op bijstelling van het beheerbeleid. Zodra er geen grafrechten meer worden betaald, worden de steen, verdere aankleding en de beplan ting van een graf verwijderd. Er is geen sprake van ruiming, maar ner gens zijn meer de gegevens te zien van degene die in het graf ligt. Dat is het gevolg van het gewijzigd be leid dat de gemeente in 2016 heeft vastgesteld. „Het motief voor dit onderdeel van het nieuwe beleid is puur financieel", constateert Mar tin Jonker, ondertekenaar van de brief die de Dorpsraad Renesse aan de gemeenteraad heeft gestuurd. Deze brandbriefis ingediend mede namen de dorpsraden van Kerk- werve, Ellemeet, Noordwelle, Drei- schor, Ouwerkerk, Brouwershaven en Noordgouwe. „Misschien is het logisch dat geen tijd en moeite meer wordt besteed aan een graf waar blijkbaar nie- Niet iedereen heeft enkele duizenden euro's beschikbaar om de grafrechten mee te kunnen betalen mand meer belang bij heeft dat het nog wordt onderhouden. Het is echter de vraag of dat altijd zo is, niet iedereen heeft immers enkele duizenden euro's beschikbaar om de grafrechten te kunnen betalen", aldus Jonker. Volgens hem was de verwachting dat er tenminste een klein bordje zou worden geplaatst met de gegevens van de persoon die daar ter plekke begraven ligt. Dat blijkt niet het geval. De bij de brief gevoegde foto's tonen het negatieve effect op het uiterlijk aanzien van de begraafplaatsen en - volgens de dorpsraden - op de aantasting van een deel van het (cultureel) erf goed. Jonker kent persoonlijk de si tuatie op de begraafplaats Renesse vooral goed. „Zo doet het me zeer dat ik bijvoorbeeld de steen en be planting op het graf van Piet Du- son, destijds gewaardeerd fietsen maker en ambulancechauffeur in Renesse verwijderd zie. Hij had geen nabestaanden die nog voor het graf betaalden. Nu is nergens meer te zien dat hij hier ligt." Aanzien begraafplaats Volgens Jonker is dit slechts één voorbeeld van wat hij ervaart als ge brek aan respect, maar hij hoorde vergelijkbare ervaringen van meer dere dorpsbewoners. Daarnaast is dus het gehele aanzien van de be graafplaatsen in het geding. De dorpsraden dringen er in hun brief op aan dat in ieder geval de grafste nen en gedenktekens kunnen blij ven staan. Dat aantasting door tijd, weer en wind geen negatief gevolg heeft, bewijzen de oorlogsgraven in Renesse, volgens Jonker. Eerder dit jaar hield Zierikzeeënaar Adri Moe- lijker in de raadscommissie een pleidooi voor wijziging van dit be leid. Een verslag daarvan in deze krant is bij de huidige brief van de dorpsraden gevoegd. Met de uitreiking van de eerste Mu- seumJeugdUniversiteit-diploma's in Zeeland heeft de schatrijke re gent Pieter Mogge, dik 250 jaar na zijn dood, toch nog een beetje zijn zin gekregen. Mogge liet een klap geld na om een universiteit in Zie rikzee te stichten. Daar kwam het nooit van. „Maar nu dan toch een beetje wel", lacht directeur Albert Scheffers van het Stadhuismu seum. Kindercolleges Via de MuseumJeugdUniversiteit geven wetenschappers en experts in meer dan 50 musea in Nederland kindercolleges, die dieper ingaan op onderdelen van de collectie. Afslui ter van de Zierikzeese collegereeks was onderwaterarcheoloog Alice Overmeer, die onder meer was be trokken bij het in kaart brengen van de in 1853 gezonken driemaster De Roompot. Broer en zus Luc (7) en Lara (9) van Zwol uit Zierikzee zo gen alle informatie in zich op, na men hun diploma's trots in ont vangst en wisten direct één ding zeker: „Volgend jaar willen we weer". Dat gaat lukken, belooft Schef fers. Al wordt wel nagedacht over kleinere groepen. Daarnaast wil het Stadhuismuseum ook aan volwas senen soortgelijke colleges gaan aanbieden. De opzet daarvoor wordt door de organisatie zelf uit gewerkt, omdat er niet - zoals bij de kindercolleges - bij een landelijk concept kan worden aangehaakt. „Maar we hopen ermee in 2019 te starten." IN DE REGIO Lezing Didi van Trijp Klaverjassen in Dorpshuis Kerstcantate in Grote Kerk MIJN DORP, MIJN STAD maandag 17 december 2018 SD 'Ruimen graven is respectloos' Ali Pankow Renesse -Martijn Jonker, Dorpsraad Renesse Meer dan veertig kinderen kre gen er zondag één uitgereikt: een diploma van de Museum- JeugdUniversiteit in het Stad huismuseum in Zierikzee. De be doeling is om in het voorjaar op nieuw een reeks kindercolleges op te tuigen. Ook voor volwas senen staat een plannetje voor een MuseumUniversiteit in de steigers. Esme Soesman Zierikzee MIDDELBURG Drs. Didi van Trijp van de Universiteit Leiden geeft woensdag een le zing in het Zeeuws Museum in Middel burg. De lezing plaatst het werk van enkele natuurvorsers in een cultuurhistori sche context. De lezing duurt van 15.00 tot 17.00 uur. Deelname aan de lezing is gratis. Alleen de entree voor het Zeeuws Museum van 9,50 euro per persoon moet betaald wor den. Reserveren via rondleidingen@ zeeuwsmuseum.nl of 0118 653000. SEROOSKERKE Woensdag is het weer klaverjassen in het Dorpshuis in Serooskerke. Daarbij zijn verschil lende prijzen te win nen. De avond begint om 20.00 uur. De zaal opent om 19.30 uur. Het in schrijfgeld bedraagt vijf euro. Opgeven kan tot vanavond 18.00 uur bij Hugo van Buuren via 0111 671165 of bij Krina de Graaf via 0111 671963. GOES Het Groot Zeeuws Jongerenkoor zingt woensdag de kerstcantate tijdens de grote kerstzang avond in de Grote kerk in Goes. Jong Dameskoor Shira, Jong Man nenkoor Solomo en een kinderkoor ver lenen medewerking aan de avond. Het concert vindt plaats op donder dag 20 december om 19.30 uur. Reserveren kan via peterwildeman.nl. OPRUIMACTIES ZONNEMAIRE De noodoproep van Inge de Groot om giste ren 'de trieste hoop afval' te gaan ruimen op Neeltje Jans is niet voor niets geweest. Vijfentwintig mensen maakten strand en duin bij het Topshuis schoon en vulden twaalf zak ken met rommel en een emmer vol nurdles. Nurdles zijn piepkleine stukjes plastic, die als grondstof voor plastic arti kelen worden gebruikt. In Zonnemaire werd ook niet voor niets opgeruimd. Daar staken zaterdag tweeëntwintig jut ters hun handen uit de mouwen. Het zwerfafval werd verza meld en afgevoerd. Een illegale asbestdumping is bij de ge meente gemeld, foto tonvandenouweland GOES Ter Weel, Joannaplant- soen 1, 08.00-17.00 uur: Expo sitie Goese fotograaf Andre Joosse; Stadskantoor, 08.30- 17.00 uur: Beeldenexpositie van boetseerclub UKG; Inloop huis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Erasmuspark, 09.30-11.30 uur: Digitaal Café; vanaf 13.00 uur: Activiteiten voor senioren, waaronder handwerken, bridge, tafeltennis en schilde ren; Markt, 14.00-22.00 uur: Openstelling schaatsbaan 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gratis sporten in de beweeg- tuin HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, Schoolstraat 5,13.00- 17.00 uur: Kaarten en Biljarten voor senioren HEINKENSZAND Hoefblad straat 1,13.30-14.30 uur: Gra tis sporten onder professio nele begeleiding '-S HEER ARENDSKERKE Poelwijck, 10.00-12.00 uur: Di gitaal café KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandel groep 'Elke stap telt'; Dorps huis de Meiboom, Kerkpolder 30,14.00-16.00 uur: Sjoelen en Biljarten voor senioren KRUININGEN Hof Cruninghe, Langeviele 41,13.30-15.30 uur: Creatieve middag waarbij ge handwerkt kan worden, o.a. breien en haken RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00-16.30 uur: Kaarten voor senioren WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.30-10.30 uur: Al- levo Lessen 'Yoga-gym voor 55+' WOLPHAARTSDIJK SVRZ Meuleweie, 09.30-11.30 uur: Digitaal Café YERSEKE Moerzicht, 13.30- 15.00 uur: Open middag Grand Café met wekelijks een leuke activiteit; Moerplein, 19.15 en 20.15 uur: Bewegingsuur voor senioren. Luc en Lara van Zwol kregen een diploma, foto esme soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50