Koerden veroveren laatste stukje IS-kalifaat Staatssecretaris geeft niet op in strijd tegen alcohol en tabak bij jongeren 3 Een nieuwe 'NIX-campagne' gaat vandaag van start. Staatssecretaris Paul Blokhuis van Volksgezondheid roept ouders op met hun kinderen te praten over roken en drinken. 'De groepsdruk is het moeilijkst' Volgens ChristenUnie-bewinds- man Paul Blokhuis is het nü tijd om opnieuw aandacht te vragen voor het antirook- en antidrinkbe- leid voor de jeugd. „Helaas zijn er nog steeds minderjarigen die ro ken of drinken, soms ook overma tig", constateert de staatssecretaris in gesprek met deze krant. Omdat drank schadelijk is voor de ontwikkeling van jonge herse nen, lanceerde de overheid vijfjaar geleden de campagne 'NIX18'. Uit nieuw onderzoek, dat vandaag wordt gepresenteerd, blijkt dat die overheidscampagne in ruim 80 procent van de Nederlandse gezin nen bekend is. „Het is goed te zien dat NIX zo is ingeburgerd in de af gelopen vijf jaar", betoogt Blok huis. „Maar er is nog een wereld te winnen." Tien glazen Het aantal jongeren (12-17 jaar) dat aangeeft nooit te drinken is sinds 2013 gestegen van 56 naar 64 pro cent. In 2013 zei nog 88 procent van de jeugd nooit te roken, inmiddels is dit 93 procent. Toch hebben lang niet alle tieners drank en sigaret ten afgezworen, tonen onderzoe ken van het Trimbos-instituut aan. Eind oktober bleek zelfs dat het aantal 16-jarige studenten dat méér dan tien glazen alcohol op één dag nuttigde tussen 2015 en 2017 was gestegen. Blokhuis benadrukt dat je 'dit soort grote veranderingen niet zo maar in een paar jaar bereikt'. „Cultuurverandering is een kwes tie van een lange adem. Ik denk dat we blij moeten zijn dat een veran dering van de sociale norm op gang is gekomen. Tegelijkertijd moet er ook nog veel gebeuren." Heel veel tieners spreken af met ouders dat ze niet zullen drinken (70 procent bleek in 2017) maar doen het daarna toch. Wat is daar volgens Blokhuis aan te doen? „Ik denk dat het vooral belangrijk is om nooit bij de pakken neer te gaan zitten als het een keer niet goed gaat." Grofweg driekwart van de ou ders en tieners vindt het 'normaal' dat je pas mag roken en drinken vanaf 18 jaar. Ouders kijken hier Goed te zien dat NIX zo is ingeburgerd. Maar er is nog een wereld te winnen met 78,2 procent nog net iets vaker zo tegenaan dan jongeren (75,4 procent). Dat blijkt uit onderzoek van PanelWizard dat in opdracht van het ministerie is uitgevoerd onder ruim duizend Nederlandse ouders met thuiswonende kinde ren tussen de 12 en 17 jaar. Een nieuwe campagne, 'Ieder een heeft het over NIX', moet vanaf vandaag het percentage drinkende en rokende jongeren verder terugdringen. Een van de belangrijkste succesfactoren hier voor is volgens hem dat ouders met hun zoons en dochters 'blij ven praten over roken en drinken'. Zijn hartenkreet? „Ouders, maak die afspraak van NIX met je kinderen. Het werkt echt," zegt hij stellig. „Probeer steeds opnieuw het gesprek erover te voeren en on derbouw het met inhoudelijke ar gumenten." Of de ouders zélf de drank ook moeten laten staan? „Tegen vol wassenen zou ik zeggen: het is echt geen probleem om af en toe wat te drinken. Ik houd zelf ook van een biertje, maar als je regel matig te veel drinkt groeit het ri sico op gezondheidsproblemen." Volgens Blokhuis zijn er met be trekking tot alcoholpreventie pas ook 'goede afspraken gemaakt' in het Nationaal Preventieakkoord. „Op allerlei manieren werken we toe naar 100 procent naleving on der de 18 jaar, dit doen we samen met bijvoorbeeld verkopers, ho reca en sportclubs." De ChristenUnie-staatssecreta- ris benadrukt dat het 'gewoon be ter voor je gezondheid is om niet te drinken als je nog volop in ont wikkeling bent'. „Bij kinderen die volop in de puberteit zitten, lijkt het vaak alsof er weinig doordringt van wat je tegen ze zegt. Maar ik weet zeker - ook uit ervaring - dat er toch van alles blijft hangen van dat soort gesprekken. Alle kleine beetjes helpen." De aanval op het laatste stukje kali faat was lastig. Pas na drie maanden van bloedige gevechten braken de Syrische Democratische Strijd krachten met Amerikaanse en Iraakse steun het verzet van Islami tische Staat in Hajin. Met de val van het stadje komt er na drie jaar een einde aan de ambitie van IS om met een kalifaat heel de wereld te ver overen. De inname van het stadje aan de Eufraat, op 30 kilometer van de grens met Irak, is de kroon op het werk van vooral de Koerdische strijders, geleid door de YPG-mili- tie. Zij leverden veruit de grootste bijdrage aan het offensief tegen IS. Een strijdmacht van 17.000 Koer den veroverde dorp na dorp in het onherbergzame Syrische gouver nement Deir Ezzor. Ze kregen hulp van Amerikaanse elitetroepen en luchtmacht. Het Iraakse leger gaf artilleriesteun vanaf de andere kant van de grens. De verliezen aan beide kanten waren groot. De Syrische Democra tische Strijdkrachten verloren vijf honderd man, Islamitische Staat ongeveer negenhonderd. Er vielen ook slachtoffers te betreuren onder de burgerbevolking. Ten minste 320 mensen verloren het leven, de t De inname van het stadje is de kroon op het werk van de Koerdische strijders meesten bij luchtaanvallen ter on dersteuning van de grondtroepen. Volgens de overwinnaars is IS nu veroordeeld tot een guerrillaoorlog vanuit afgelegen dorpjes in de met rotsen bedekte woestijn in het grensgebied. Kolonel Sean Ryan, woordvoerder van de coalitie, spreekt van een mijlpaal, „De terro risten hebben nergens controle meer over grote groepen mensen. Ze lopen op hun laatste benen, maar de strijd is niet over. Ze kun nen nog altijd toeslaan met gecoör dineerde aanvallen." In en rond Hajin zetten de Koer dische strijders nu alles op alles om de laatste verzetshaarden van IS te breken. Naar schatting 5000 IS- strijders onder wie 2000 Arabische en Europese terroristen, weigeren zich over te geven. Zij bieden nog verzet vanuit grotten en een tun nelstelsel waar ook hun gezinnen zich schuil zouden houden. Volgens Donald Trump zal er 'over een maand in de regio geen IS-strijder meer te vinden zijn', maar dat vinden Syrische en Iraakse overwinnaars 'erg voorbarig'. Na de val van Hajin dringt zich vooral de vraag op waar IS-leider Abu Bakr al-Bagdadi zich ophoudt. Er zijn aanwijzingen dat hij zich ook in Hajin schuilhield. De kans bestaat dat hij zich bevindt onder de laatste 5000 IS-strijders in de woestijn. Er wordt ook rekening mee gehouden dat hij al uit oost-Syrië naar Irak is gevlucht en ondergronds is gegaan. Abu Bakr al-Bagdadi liet voor het laatst van zich horen in augustus. IS publiceerde toen via hun mediaka- naal al-Furqaan een audio-opname van ruim 45 minuten. Al-Baghdadi begon zijn speech door moslims te feliciteren met het Offerfeest en riep zijn volgers op 'vol te houden'. ALCOHOLVRIJ maandag 17 december 2018 GO 'Ouders, maak de afspraak van NIX met je kinderen' Marcia Nieuwenhuis Den Haag - Staatssecretaris Paul Blokhuis Alessandra (13) toont alcoholvrije drankjes. Op de achtergrond haar ouders Richard en Lieke Lamb. foto frank jansen Drank is vooral voor oudere tieners lastig te weerstaan. Dat concluderen Lieke en Richard Lamb, trend- watchers die vanaf het eerste uur betrok ken waren bij de NIX18-campagne én ouders van vier tie ners tussen 13 en 19 jaar. „Een 13-jarige niet laten drinken is geen enkel probleem", zegt moeder Lieke. „Lastig is een groepje jongeren van 17 én 18 jaar." De groepsdruk die daar soms bij komt kij ken, maakt het vol gens de ouders extra lastig. „Een meisje van 17 wilde bijvoorbeeld dat onze net 18-jarige dochter een kratje bier voor haar ging kopen", vervolgt Lieke. In huize Lamb, waar weinig tot geen alco hol op tafel komt, wordt met die verlei ding gauw korte met ten gemaakt. De trendwatchers beto gen dat er in de afge lopen vijf jaar 'écht veel is veranderd'. „Denk even terug aan hoe Youp van 't Hek Buckler belachelijk maakte", memoreert Lieke. „Nu zie je steeds meer alcohol vrije alternatieven op de markt komen. Op de Horecava-beurs worden in januari 2019 alcoholvrije rum en wodka gelanceerd." Richard Lamb: „Niet drinken en roken be gint het nieuwe nor maal te worden." Met de verovering van Hajin in Syrië verliest Islamitische Staat zijn laatste stedelijke bolwerk. Daarmee is na drie jaar felle strijd, in het bijzonder van Koer dische strijders, het kalifaat van de kaart gegumd. Hans van Zon Rotterdam/Hajin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3