Dute <D O O 13 COLUMN GELE HESJES EINDE CRISIS IN ZICHT Dutjes, ik associeerde ze met kinderdag verblijven of met het inhalen van slaap na een doorgehaalde zaterdagnacht. Het riep bij mij beelden op van bejaarden in pyjama en met slaapmasker op. Dutjes, die doe je omdat je zonder slaap niet meer op je benen blijft staan. In mijn hoofd had ik dutjes nooit gekoppeld aan de moderne kantoorom gevingen en de ratrace van het werkende be staan. Tot ik de nieuwste inzichten uit de slaapwe- tenschap las. Het dutje is aan een opmars be zig, al hebben we het inmiddels wel powernap gedoopt, want dat klinkt stoerder. Steeds meer bedrijven bieden hun medewerkers de moge lijkheid om tussen de middag te slapen in zo genaamde nap rooms. Wetenschappers vinden telkens meer voordelen van overdag slapen: je werkgeheugen krijgt een reset, het is goed voor je concentratie en je voelt je minder gestrest. Na een goed geplande powernap voelt het alsof je weer even fris aan de slag gaat als aan het begin van je werkdag. Goed, je bent aan je dutje wel wat tijd kwijt, maar die staat niet in verhouding met al die tijd die je verliest aan je post-lunchproductivi- teitsdip. Een te korte of gebroken nacht kun je aanvullen door 's middags bij te slapen. Een dutje als powernap Je nachtelijke slaap wordt niet gerekend in uren, maar in slaapcycli. Eén slaapcyclus beslaat ongeveer anderhalf uur, waarin je verschillende slaapfases doormaakt - van lichte slaap tot diepe slaap. Idealiter tik je in een week de 35 slaapcycli aan - vijf per nacht dus. Soms is vier stuks per nacht acceptabel, maar niet te veel nachten achtereen. En een te korte of gebro ken nacht kun je aanvullen door 's middags bij te slapen. Dat hoeft dan niet een volledige slaapcyclus van anderhalf uur te zijn, twintig tot dertig minuten doet ook al wonderen. Een dutje kun je dus niet alleen inzetten als je door gemiste slaap je ogen niet open kunt houden, maar ook om je energie beter te ver delen over de dag. Doe je aan dutjes, dan ben je in goed gezelschap. Winston Churchill was zo aan zijn dutje gehecht, dat hij zich zelfs tij dens de Blitz-bombardementen overdag te rugtrok om een uiltje te knappen. Albert Ein- stein, Thomas Edison en schrijver Haruki Mu- rakami: allemaal fervente middagslapers. En in hun voetsporen, menig ceo uit Silicon Val- ley. All the cool kids are doing itl Er is dus goede reden om een middagslaapje te introduceren gedurende je werkdag. Die belangrijke vergadering wacht nog maar even. Ik draai me nog even om. Picnic boos op FNV Beurzen in teken rente De inboedel verdelen na een sterfgeval is vaak al lastig. Maar wat doe je metdeonline-erfenis van iemand? Een mens bouwt onbewust een be hoorlijke digitale erfenis op. Met profielen op Facebook, Twitter, In- stagram, Linkedln en streaming- diensten, slingeren er overal stukjes persoonlijke data rond. En dan heb ben we het nog niet eens gehad over het e-mailverkeer, WhatsApp of cloudservices als iCloud, Google Drive en OneDrive, waar vaak dui zenden foto's en documenten in worden opgeslagen. Een digitale nalatenschap kan duizelingwekkend groot zijn. Veel nabestaanden blijven zitten met deze erfenis zonder te weten wat ze ermee moeten doen. Worden alle accounts opgezegd en verdwijnt de overledene online, of worden ac counts 'veiliggesteld' om toegang te houden tot persoonlijke documen ten? Notaris Jos Hofstee van Abma Schreurs notarissen en advocaten ziet dat mensen daar steeds vaker mee worstelen bij het opstellen van een testament. „Er zijn mensen die naar hun wachtwoordmanager doorverwijzen en daar één persoon de bevoegdheid over geven. In dat zelfde testament kan ook staan dat de Facebookherdenkingspagina maar twee weken te zien is." Het opgeven van een digitale er fenis gebeurt dus heel specifiek. Zo maakte Hofstee ook mee dat men sen aangeven wat er met dating- apps moet gebeuren, of met alle do cumenten en foto's in een cloud- dienst. „Maar veel mensen willen vooral dat na hun overlijden apps en accounts worden stopgezet, om dat zij niet digitaal willen voortbe staan." Slopend proces Toen de oma van Chantal van der Velde een aantal jaar geleden over leed, bleef zij maar 'doorleven' op Facebook. Voor Van der Velde was dit reden om samen met Graciëlla van Hamersveld de start-up Clo- sure (2018) te beginnen, een plat form dat alle opgegeven abonne menten, accounts en contracten op een centrale plek beëindigt nadat iemand is overleden. Het is vaak een slopend proces om alle abonnementen optezeggen Van der Velde: „Wanneer iemand overlijdt, worden door middel van Basisregistratie Personen (BRP) in principe alle instanties op de hoogte gebracht. Behalve de private sector - denk aan energiebedrijven, verzekeringsmaatschappijen, kran ten, goede doelen én onlineplat- forms. Daar zit een probleem. Het is vaak voor nabestaanden een slo pend proces om al die abonnemen ten op te zeggen." Inmiddels heeft Closure al hon derden mensen geholpen en heeft het platform grootse plannen. Zo moet er volgend jaar een systeem komen waar je als 'levende' alvast je digitale erfenis kunt regelen en wil Closure doorgroeien naar het bui tenland, het liefst zo snel mogelijk. Volgens Sander van der Meer van Digitale Nazorg is het belangrijk om niet alle accounts direct op te zeggen na een overlijden. „Als je bijvoorbeeld een Apple ID opzegt, kom je nooit meer bij bepaalde ge gevens." Nieuwe wetgeving Van der Meer heeft een achter grond als forensisch digitaal speci alist bij de politie. Met zijn onder neming Digitale Nazorg en opzeg- dienst i-Finish helpt hij nabestaan den met het veiligstellen van dier bare data. Vaak gebeurt dat om vra gen rond een doodsoorzaak op te lossen. „Tijdens mijn werk bij de politie vroeg een familie of ik de te lefoon van hun overleden dochter wilde kraken. Zij kwamen er niet in. 'Ja,' zei ik. 'Dat kan ik misschien wel, maar het mag niet.' Er was na melijk geen sprake van een delict." Onder de vlag van Digitale Na zorg mag hij kraken. „Maar een ac count is nooit, maar dan ook nooit overdraagbaar. Geef jij je account- gegevens en wachtwoord van Face book door aan een familielid en logt hij of zij vervolgens in na jouw dood? Dan pleegt diegene een straf baar feit." maandag 17 december 2018 GO Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). AMSTERDAM Picnic herkent zich niet in de klachten van vakbond FNV over de werk omstandighe den bij de online-super. De werkdruk zou volgens de bond te hoog zijn, de belonin gen te laag en de werkomstan digheden niet veilig. Oprichter Michiel Muller noemt de be richtgeving van de FNV stem mingmakerij. WASHINGTON De beurzen staan deze week vooral in het teken van een mogelijke renteverhoging. De Federal Re serve, de Ameri kaanse koepel van centrale banken, verga dert morgen en woensdag, over een verhoging van de rente. Donderdag houdt ook de Bank of Eng- land zijn rente tarieven tegen het licht. O c Een actievoerder van de Gele Hesjes in het Franse Nantes wordt door vier agenten gear resteerd. Hij is een van de 242 arrestanten op de vijfde lande lijke actiezaterdag van de Gi lets Jaunes. Volgens diverse tellingen kwamen zaterdag 66.000 actievoerders opda gen, de helft minder dan vorige week. In Frankrijk zijn steeds meer oproepen om de acties stop te zetten. De regering wil nu dat ook de wegblokkades worden opgeheven, fotoafp Hoe regel je een digitale erfenis? Alice Boothby Rotterdam - Chantal van der Velde, Closure Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. vandaag: de powernap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13